Pátek 23. dubna 2021, svátek má Vojtěch
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Google Mapy upřednostní ekologické trasy a pomohou předejít tučné pokutě

  12:01
Google Mapy změní doporučování alternativních tras, rozhodující bude její ekologičnost. Zároveň varují před vjezdem do nízkoemisních městských zón a předejdou tak vysokým pokutám. Tyto i další funkce na online setkání představili vedoucí mapových projektů Dane Glasgow a Anita Yuen.

Nové vrstvy v mapách Google | foto: Google

Společnost Google i letos své mapy rozšíří o nové funkce a možnosti. Stále více bude využívat lokální data a napojení na místní služby - jejich využívání ostatně během pandemie vzrostlo o čtvrtinu. 

Z map se stává univerzální parťák na řešení různých situací, v USA a dalších zemích zaznamenává ohromný nárůst popularity integrace rozhraní pro donášku/dovážku jídla či nákupu z dané provozovny.

Vylepšená navigace

Zajímavá změna čeká navigační funkci, která bude pří výpočtu trasy zohledňovat i její ekologičnost a udržitelnost. Do rozhodování tak vezme i převýšení trasy a plynulost dopravy, včetně rizika kolon a stání na křižovatkách. 

Zároveň vždy nabídne k porovnání časovou, finanční a ekologickou výhodnost různých způsobů transportu mezi zvolenými body. Vybírat bude z těch uživatelem předvybraných. Můžete tedy v závislosti na aktuálních datech snadno zjistit, zda se vám do cíle vyplatí jet autem, na motorce, na sdíleném skútru, nebo zvolit MHD, taxi či pěší trasu. Do výpočtu budou zahrnuty i ceny lokálních služeb. 

Příklon k ekologii a udržitelnosti je i motivem další změny, Google Maps budou automaticky navrhovat alternativní trasu s nižší uhlíkovou stopou, pokud se čas dojezdu nebude výrazně lišit od té nejrychlejší. Pokud bude rozdíl v dojezdech významnější, bude si moct uživatel vybrat.

Další funkce potěší zejména řidiče starších vozů nesplňující přísné emisní limity pro vjezd do center některých měst. Po nastavení parametrů svého vozu jej navigace automaticky upozorní, že do dané nízkoemisní oblasti nemá povolen vjezd a doporučí vhodnou alternativní trasu, nebo místo k parkování. Od června bude tato funkce dostupná ve Francii, Německu, Nizozemsku a Velké Británii.

A naopak řidiči moderních elektromobilů ocení integraci živých dat nabíjecích stanic. Řidič při výběru stanice uvidí nejen její parametry, ale také obsazenost portu. Zatím jsou zapojeny služby EVgo, IONITY, Volta, ChargePoint a Electrify America. Další, zejména lokální, snad v dohledné době přibudou.

Nové vrstvy

Zajímavější, alespoň z hlediska českého uživatele, je vrstva s předpovědí počasí. U vyhledaného místa uvidíte přímo v mapě aktuální teplotu a povětrnostní podmínky, dole v podrobnějších informacích i týdenní výhled.

Usnadníte si tak plánování výletu nebo dovolené, respektive odpustíte jedno další googlování. Data jsou přebírána ze systému The Weather Company společnosti IBM (více jsme o něm psali zde). Funkce bude spuštěna globálně a tedy i v České republice.

Další novou vrstvou je kvalita ovzduší. Funguje podobně jako počasí, ale zobrazuje škálu „air quality index“ spolu s doporučením chování při daném stupni. Zatím bude uvedena pro uživatele v Austrálii, Indii a USA, do dalších zemí se rozšíří postupně. Největší brzdou rozšíření jsou zde dostatečně přesné lokální zdroje dat a smlouvy na jejich využívání. 

Live View i uvnitř budov

Jako někoho s nepříliš vyvinutým orientačním smyslem mi funkce Live View v zahraničí mnohokrát dost pomohla. Navigační trasa se promítá přímo do kamerou vašeho telefonu snímaného obrazu okolí. Funguje to jen v místech, která předtím kamery Google nasnímaly do StreetView, software odněkud musí brát referenční orientační body.

Live View v interiéru.

Live View v interiéru.

Stejnou funkci nyní Google uvede i pro interiéry budov, startují některá velká obchodní centra v USA, v dalších měsících se přidají obchodní domy, letiště a nádraží v Tokiu a Curychu, další později. Snadněji a rychleji tak najdete nejbližší toalety, výtahy, úschovnu zavazadel nebo odletovou bránu.

A co dál?

Jednou z oblastí, kam se nyní navigace a mapy ubírají, je oblast umělé inteligence, kdy se systém rychleji přizpůsobí návykům svého uživatele a lépe reaguje na aktuální okolnosti.

A chystá se také využívání navigace v 3D modelech složitějších lokalit, na displeji tak třeba snadno uvidíte trasu na konkrétní část nástupiště na nádraží. 

Autor:

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Pilot s bombardérem vyrazil do centra Londýna. A proletěl Tower Bridge

Kdo se v pátek 5. dubna 1968 v poledne pohyboval v centru Londýna, nemohl věřit svým očím a uším. Těsně nad věžemi...

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Perseverance na Marsu vyrobil kyslík, stačil by na deset minut dýchání

Stroje, které v únoru dorazily na Mars, se tento týden činí. Po úspěšném testu malého vrtulníčku bylo otestováno další...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejen Astra. Co víme o rizikových sraženinách po vakcínách proti covidu

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Apple se chystá se zpožděním ukázat novinky. Možná tablet i počítač

V úterý večer se společnost Apple chystá představit celou řadu novinek za svého hardwarového a možná i softwarového...

Málo místa na stole? Srovnali jsme tři miniaturní počítače

Můžete je pověsit za monitor, nebo nechat stát na stole. Mohou sloužit jako domácí počítač nebo jako mediacentrum u...

MacBook Air s procesorem Apple M1 zašlapal verzi s Intelem do země

Jaký výkon má procesor M1, kterým Apple ve svých počítačích nahrazuje čipy od Intelu? V redakčním utkání dvojice...

Proč ho ještě nevyrábějí všichni? Crossover monitoru a televize dává smysl

Je to klasický 32" počítačový monitor, ale jakmile máte práce dost, dálkovým ovladačem si vyvoláte stejné „smart TV“...

Zlom 3. května. Otevřou se obchody a služby, další žáci se vrátí do škol

Systém PES nahradí šest vln rozvolnění, oznámil ve středu premiér Andrej Babiš. Od 3. května by se mohl vrátit druhý...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...