Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

aktualizováno 
San Francisco (Od zpravodaje Technet.cz) - Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají. IBM nyní spouští novou generaci předpovědního systému GRAF, který lokální předpovědi významně zpřesní.

Srovnání rozlišení staršího (napravo) a nového (nalevo) předpovědního modelu. Lépe jsou tak podchycena například lokální bouřková jádra. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Pokud máte ve svém telefonu nějakou aplikaci na předpověď počasí, dost pravděpodobně využívá data z předpovědního systému společnosti The Weather Company, patřící do portfolia giganta IBM. Ti nyní do ostrého provozu nasazují novou generaci systému GRAF (Global High-Resolution Atmospheric Forecasting System), který zvýší rozlišení předpovědních modelů z aktuálních 13 km (mimo území USA leckdy až 30 km) na 3 km po celém světě.

Jak nové předpovědní modely fungují, nám poodhalili zástupci společnosti The Weather Company na konferenci IBM Think 2019.

Data jsou základ

Základním zdrojem jsou data od vládních zdrojů, což jsou zpravidla národní hydrometeorologická centra - v USA je to například National Weather Service, což je vlastně velká síť menších meteorologických stanic na letištích. 

„K tomu ale přidáváme velké množství dalších tradičních i netradičních zdrojů, například síť soukromých stanic Weather Underground. A protože IBM má klienty v obrovském množství různých oborů, máme domluvený sběr dat i z mnoha průmyslových systémů po celém světě včetně satelitních a radarových dat. Data dostáváme například i z avionických systémů letadel, čímž mohou naše modely pracovat i s daty z vyšších vrstev atmosféry,“ vysvětluje Jeffrey Gawrych z The Weather Company.

Ti, co mají nainstalovanou aplikaci The Weather Channel, mají povolené užívání údajů o pozici telefonu a mají telefon vybaven barometrem (mnoho vyšších novějších modelů), pak do systému přispívají anonymními tlakovými údaji z barometru telefonu. „Dostáváme jen GPS údaj o poloze telefonu a naměřenou hodnotu tlaku, nic jiného. Velmi nám to ale pomáhá upřesňovat modely, protože velice přesně například vidíme, jak se pohybují hranice tlakových front,“ zdůvodňuje specialista.

Předpovědní modely se podle Gawryche aktualizují každých zhruba šest hodin, v případě GRAF to nyní bude každou hodinu.

Umělá inteligence vybírá nejlepší model

Průběžné zpracování obrovského množství heterogenních dat - podle Matta Niessena z IBM jde o zhruba 300 TB denně - vyžaduje obří výpočetní výkon. GRAF proto běží na cloudovém clusteru se stroji osazenými grafickými čipy, které potřebný výkon nabízí.

„Díky naší akvizici společností IBM před třemi lety máme přístup nejen k výpočetnímu výkonu, ale i nejmodernějším technologiím, jako je systém umělé inteligence Watson a jeho systém strojového učení, který využíváme k neustálé optimalizaci předpovědí. Náš předpovědní systém využívá zhruba 180 různých modelů a každý z nich má svá specifika - a lepší výsledky v určitých lokalitách nebo situacích. A právě umělou inteligencí řešíme použití těch aktuálně nejvhodnějších modelů pro danou lokalitu, která přinese co nejpřesnější výsledky. Neustále porovnáváme předpovědi pro daný čas a dané místo z různých modelů s později naměřeným skutečným stavem počasí - a to je zpětná vazba, pomocí které se systém neustále učí a tím vylepšuje,“ popisuje zástupce The Weather Company.

GRAF

Zjemnění předpovědního modelu a takzvané "hyperlokální" předpovědi budou významné pro mnoho oborů.

I díky tomu je podle Gawryche současná předpověď na pět dnů dopředu stejně přesná jako předpověď na jeden den dopředu před deseti lety.

Další vylepšení takzvané „hyperlokální“ předpovědi, na kterém ve The Weather Company aktuálně pracuje, je využití „elevačního modelu“, tedy přesné výškové terénní mapy. Tak se do modelu přesněji zapracuje působení terénu a jeho lokální vliv na počasí.

Energetika a zemědělství

Pokud by bylo výsledkem tohoto vývoje pouze upřesnění informace, zda si máte zítra přibalit deštník, nebo ne, pak by do vývoje předpovědních modelů určitě nikdo tolik neinvestoval.

Výsledky stále jemnějších modelů však slouží například energetikům, aby dokázali lépe plánovat potřebný výkon (tedy budou přesněji vědět, kdy lidé budou více topit či klimatizovat), ale také se mohou připravit na působení živlů a přijmout například preventivní opatření přesně v těch místech, kde budou nejsilnější větry nebo třeba největší úhrny srážek.

Dalším odvětvím, pro které jsou tyto modely velmi důležité, je zemědělství, kde pomáhají přesněji plánovat setí, sklizně a další úkony.

Další oblastí jsou samozřejmě systémy včasného varování obyvatel před působením daných živlů, pro které jsou přesná lokální data klíčová. 

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Počasí zhatilo první pokus o let soukromé lodi firmy SpaceX s posádkou

Mezinárodní vesmírná stanice očekávala přílet dvou astronautů, které k ní měla ve čtvrtek dopravit soukromá loď Crew...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Raketa SpaceX je sedmkrát levnější, než by ji vyrobila NASA, říká expert

„NASA se stala hostem v kosmické restauraci,“ říká o důvodech zapojení soukromníků do vesmírných letů v USA expert na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

USA i Evropa se šíření koronaviru v lednu ubránily. Pak přišel podruhé

Analýza malých genetických změn viru SARS-CoV-2 ze Spojených států i Evropy ukazují, jak se během prvního měsíce...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Česká firma Laugo Arms vyvinula unikátní pistoli, úspěch slaví i v USA

Česká společnost Laugo Arms vyvinula pistoli Alien, úspěch s ní slaví i na jednom z nejnáročnějších trhů v USA. Její...

OBRAZEM: „Lidovky“ i stíhačky na starých reklamách leteckých továren

Prvorepublikové Československo se vyznačovalo relativně bohatým leteckým průmyslem. Během necelého roku existence státu...

Přehlédli čtyřmotorové letadlo. Stačila k tomu záměna jednoho písmene

Z výzkumného letu nad Pacifikem se na základnu Moffet Field v Kalifornii vrací Convair 990 patřící NASA. Při kontaktu s...

Kutilský festival Maker Faire se letos uskuteční online

O víkendu 29.-30. května se koná festival novodobých kutilů Maker Faire. Tentokrát ho můžete navštívit pouze online,...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.

Najdete na iDNES.cz