Nejmenší a nejtišší zdroj? picoPSU 120 - 120 Wattový zdroj do kapsičky košile

Pro stavbu úsporných, velmi kompaktních počítačů se úžasně hodí 120Watt zdroj picoPSU - vůbec neruší a je dostatečně silný nejenom pro nejmenší desky MiniITX, ale zvládne i celou sestavu s deskou ATX včetně pevného disku. A díky své minivelikosti se vejde i do mini prostoru - třeba do 1palcové výšky.

MiniITX či ATX sestavy tiše a miniaturně - s plným výkonem

Nestačí sice na nejsilnější komponenty, ale pro běžné potřeby je silný až dost. Při stavbě miniaturních PC je nutné se smířit s hlučnými zdroji, které jsou chlazeny vysoko-otáčkovými ventilátory s malým průměrem. Malé lopatky se musí rychle točit, aby něco uchladily - větší se do zdroje nevejdou - a rychlé otáčení dělá značný hluk. Téměř bezvýchodná situace...

...na druhé straně stojí notebooky se svými kompaktními napájecími zdroji, které se chladí pasivně a stačí jim jen miniaturní konektor pro připojení k notebooku. Když se tyto dvě technologie zkombinují, vyjde velmi zajímavá možnost pro každého, kdo si chce postavit miniaturní domácí PC, které má pracovat maximálně tiše a současně šetřit místo. Aneb představuje se picoPSU 120 - zdroj pro nejmenší počítače a (téměř) nejvyšší požadavky.

Miniaturní zdroj picoPSU 120 ATX Power Supply měří cca 3 x 4,5 x 2 centimetry, což zhruba odpovídá rozměrům dvou běžných tužkových baterií - či naprosto přesně rozměrům klasického napájecího konektoru ATX. Celý adaptér přesahuje pouze minimálně nad vlastní konektor ATX a obstarává napájení celé sestavy - pro pevný disk a disketovou mechaniky jsou zde ještě dva větší čtyřvývodové a jeden menší napájecí konektor v klasickém provedení. Na druhé straně kabelu je k vidění pouze konektor ne nepodobný konektoru satelitnímu. A toť vše...

...tedy téměř vše. Ani výrobce picoPSU neumí čarovat, takže je tu pár skrytých detailů - celý zdroj vlastně mění pouze 12 voltové napájení na pěti voltové, takže vlastní potřeba elektroniky je poměrně malá a skutečně se vejde do jmenovaných rozměrů, které jsou dostatečně miniaturní i pro použití v rackových serverech s jednopalcovou výškou. Za to je však potřeba někde generovat 12 voltů zdrojové enerie - tu obstarává klasický notebookový zdroj, který mění 230V střídavého proudu na požadovaných stejnosměrných 12V pro picoPSU. Ta pak již s 96 procentní účinností mění jen stejnosměrný proud na nižší napětí.

Díky tomuto kombinovanému řešení je však dosaženo cíle - 120 Wattů externího zdroje stačí na pohánění i relativně náročnější sestavy (ačkoliv ne zrovna na procesor Pentium D, 10.000 otáčkový disku Raptor či grafiku ATI Radeon X1800). Díky této úrovni lze uvažovat nejen o MiniITX deskách, ale například i o klasických deskách ATX či kompromisně o střední cestě mATX. To otevírá daleko širší možnosti uplatnění - a celkového výkonu sestavy.

Ideálně se může picoPSU hodit pro domácí multimediální centrálu nebo extrémně tichý server s jedním diskem. Při použití méně náročných procesorů (či rovnou například procesoru Pentium M či Mobile Sempron) proti tomuto řešení díky skutečně miniaturním rozměrům není co namítnout. Cena není malá a žel zatím jsme jej nevystopovali v ČR - objednat si jej lze na Internetu za cca 50 dolarů (bez externího napájecího zdroje) - například na stránkách LogicSupply.com (link), kde je i podrobný popis a fotografie ke zvětšení. (A pokud snad víte o prodejci v ČR, podělte se s námi v diskusi - podobné věcičky si zaslouží každý trochu kreativní "tvůrce" ideálního domácího PC).