Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Megatest ultralehkých notebooků: pracovní stanice na cesty podle IBM, HP a Fujitsu Siemens

  0:01
Test lehkých a výkonných notebooků. Musely splnit ty nejvyšší nároky na výkon a současně být co nejlehčí, při tom však plně nahradit stolní PC. Jaké jsou jedny z nejlehčích notebooků ve své třídě? Tři skvělí konkurenti se utkali v našem srovnání: ultralehký Compaq nc4010 menší než A4, lehounký mininotebook se 14palcovým displejem Lifebook S7010 a na závěr pracovní stanice ThinkPad T42p.

Tři velikosti, tři koncepty, tři firmy

Jaké jsou ty nejvýkonnější notebooky mezi nejlehčími ve své třídě? Jak má vypadat ideální lehký notebook, který zvládne cokoliv? Pro tento test jsme nastavili laťku technických požadavků velmi vysoko. Hlavním kritériem je maximální hmotnost do 2,4 kilogramu. Současně musí být notebook schopen plně nahradit stolní počítač i pro velmi náročnou kancelářskou práci. A to bez výhrad.

Trio pohromadě: zleva IBM, Fujitsu Siemens, Hewlett Packard

Každý z účastníků tak musel disponovat alespoň procesorem Pentium M na 1,6 GHz - a samozřejmě platilo, že čím více, tím lépe. Stejně jako v dalších kategoriích: operační paměti alespoň 512 MB, kapacita pevného disku minimálně 40 GB a samozřejmostí byl vysokorozlišivý displej s rozlišením alespoň 1024 x 768 bodů. A vzhledem k možnostem co nejmenší velikost a váha.

Po pečlivém výběru se nám tak na stole sešlo velmi neobvyklé trio, které v třídílné recenzi pečlivě porovnáme z hlediska ergonomie a praktičnosti použití, kvality konstrukce a odolnosti, hrubého výkonu ve třech hlavních oblastech rychlosti procesoru a paměti, grafických čipů a pevných disků. A samozřejmě se zaměříme na mobilitu těchto relativně malých a lehkých notebooků.

Elitní trio - tým snů: dva Američani, jeden Euroasijec

Nejmenším notebookem v našem srovnání je ultralehký model Hewlett Packard, notebook Compaq nc4010. S úhlopříčkou 12,1 palce a bez interní mechaniky je v našem srovnání opravdovým trpaslíkem. Tento notebook demonstruje, kde je rozumná hranice použitelnosti notebooků - za kterou už je možná lepší si vybrat z nabídky PDA či chytrých telefonů. S procesorem Pentium M na 1,6 GHz a s brilantním displejem XGA se neměl za co stydět, dokonce i přepisovací DVD mechaniku nám předvedl - i když v elegantním stolním doku.

Zástupcem (snad zlaté) střední cesty byl v tomto srovnání notebook z pomezí Asie a Evropy: Fujitsu Siemens nasadilo svou současnou vlajkovou loď v segmentu "zodpovědné mobility". Snad jen jediné nás zamrzelo, že jsme nemohli nový model Lifebook S7010 vyzkoušet s novou verzí procesoru Pentium M "Dothan". Nicméně v nejvyšší verzi s jádrem Banias se Pentium M na 1,7 GHz též nemělo zač stydět. S plnohodnotným 14palcovým displejem a s modulární mechanikou dle vlastního výběru to je jeden z nejtenčích notebooků s takovým vybavením.

A na závěr mobilní těžkotonážník - těžký je snad jen ráží vybavení, svou hmotností splnil požadavky bez výhrad. ThinkPad T42p je to nejmodernější v ultratenkém balení, co může IBM nabídnout. Pracovní stanice s neuvěřitelným rozlišením 15palcového displeje 1600x1200 bodů, s profesionální grafickou kartou Mobility Radeon FireGL T2 a 1 GB operační paměti je podobně jako předchozí kousky tento notebook ukázkou, co vše lze směstnat do velikosti složky papírů.

Dosti představování, nechť promluví zbraně. V dnešním díle dokončíme kontrolu konstrukce schránek a celkového zpracování obalu notebooků, které musí (za tu cenu) přestát takřka vše. Zhodnotíme kvalitu komponent a šíři vybavení, se kterým chtějí tyto notebooky konkurovat stolním PC i větším notebooků. Vyzkoušíme robustnost a použitelnost dodávaného softwaru.

IBM ThinkPad T42p

V zítřejším díle pak přejdeme od tvrdých fakt k měkčím parametrům, jako je ergonomie použití, kvalita klávesnice, příjemné ovládání ukazovacích zařízení. Zkoumavému pohledu podrobíme i vlastnosti LCD displejů a v neposlední řadě zhodnotíme mobilitu těchto stroječků. Přece jen kvůli možnosti mobilního nezávislého provozu si notebooky kupujeme. A jak doba výdrže, tak i přenositelnost jsou u těchto notebooků velmi podstatné.

Na závěr trilogie pak postavíme tyto tři notebooky proti sobě ve výkonových testech, kde bude mít každý z nich možnost předvést své silné stránky - a žel i nemálo slabých. Výkon nejpodstatnějších komponent pak bude rozhodovat o našem finálním vyhodnocení a doporučení těchto unikátních notebooků.

Konstrukce a odolnost - hořčíkotitanové IBM vede

I přes největší displej si IBM vedlo naprosto nejlépe v odolnosti displeje vůči tahu a prohnutí. Ne nadarmo IBM už léta nemění design svých notebooků - zvýšené okraje, jakkoliv málo estetické, mají svůj smysl v ochraně vnitřního prostoru a své zřejmě přináší i k rigiditě a pevnosti celého víka. Malý Compaq měl víko možná o malinko tužší než Lifebook, vzhledem k jeho velikosti však není divu, vyztužuje podstatně menší plochu. Jak Lifebook, tak Compaq spoléhají pouze na jednu úchytku víka, což není právě nejlepší - více úchytných bodů znamená větší stabilitu. Opět zde boduje IBM, které jednou posuvnou pojistkou povoluje dvě úchytky. Všechny notebooky jsou uchyceny dvěma klouby, IBM již tradičně masivními kovovými úchyty - zato však působí jeho plochý kabel k displeji poměrně málo chráněným dojmem.

Rigiditou základny je na tom nejlépe Fujitsu Siemens, v těsném závěsu s IBM. HP nás přesvědčilo o něco méně - při větším úhlopříčném tlaku se lehce vychýlí akumulátor a dno působí plastovějším dojmem než u konkurentů. V ochraně vnitřního prostoru vede jednoznačně IBM, na druhém místě s lehce zvýšenými okraji víka Hewlett Packard a s naprosto minimální ochranou proti průniku menších předmětů v zavřeném stavu obsadil poslední místo Lifebook.

Vybavení a komponenty - rytíři s vyrovnanou zbrojí

Překvapivě, pokud odhlédneme od jediného opravdu výrazného rozdílu optické mechaniky v těle notebooku či v dokovací stanici, tyto stroje trumfují většinu stolních PC bez nejmenších problémů. Univerzalita je jejich druhé jméno.

Ač všechny notebooky spoléhají na Pentium M, už zde začíná diverzifikace - HP zvolilo takt 1,6 GHz, Lifebook nabízí až donedávna nejvýkonnější 1,7GHz verzi a IBM si pospíšilo s integrací procesoru Pentium M s jádrem "Dothan" a taktem 1,8 GHz. U procesoru to však jen začíná, v čipových sadách už HP spoléhá na firmu ATI a její nejnovější produkt IGP350M. Lifebook se pochlubí sadou Intelu i855GME s podporou rychlejších pamětí DDR333 a IBM si volí tentýž Intel, avšak bez integrované grafiky.

Fujitsu Siemens Computers Lifebook S7010 Supreme Edition

Začněme tím nejmodernějším - všechny tři notebooky spoléhají v plné míře na bezdrátové sítě v obojím provedení. Bluetooth je na straně softwaru u HP a Fujitsu Siemens podporováno kvalitním softwarem Widcomm, jeho novou verzi 1.4.3 build 4 nabízí s plnou podporou všech běžných profilů Fujitsu Siemens. HP zde má naopak verzi poměrně starší 1.4.2.18. IBM má integrováno Bluetooth firmou ActionTec - nám se více zamlouvá na tomto místě software Widcomm pro jeho univerzálnost a snadnou ovladatelnost.

U bezdrátové sítě WLAN se předvedlo IBM s třístandardovým adaptérem firmy Accton Technology, který má navíc zabudovanou podporu módu pro dobrou snášenlivost s Bluetooth. Fujitsu Siemens s čipem Intel PRO/Wireless 2200BG zde podrobně informuje o možnostech buď současného provozu nebo jen Bluetooth či jen samostatně WLAN - při současném použití obou technologií totiž mohou vznikat problémy s rušením. Hewlett Packard se spoléhá na osvědčené a často vyznamenávané čipy Atheros ve verzi W400.

Všechny tři notebooky pak samozřejmě nabízejí infračervené rozhraní. Jak testy v domácí bezdrátové síti WLAN 54g, tak GPRS spojení v režii T-Mobile a Sony Ericsson T630 přes Bluetooth a infra proběhly k plné spokojenosti u všech tří notebooků. IBM zde nabízí poněkud propracovanější ovládací utilitu pro nadefinování parametrů spojení, ale své speciální utility pro WLAN má každý z výrobců - čistě na Windows a jejich minimalistickou podporu se nespoléhá ani jeden.

Všechny tři notebooky mají faxmodemy s podporou V.90/92. V případě druhého, rychlejšího standardu V.92 se však luxus rychlejšího navázání spojení omezuje jen na pár tak vybavených poskytovatelů Internetu. Na druhém konci výkonového spektra září gigabitové adaptéry, u HP a Fujitsu Siemens shodně NetXtreme firmy Broadcom.

Žel, u starších rozhraní je tu jedna smutná zpráva pro všechny. Sériové rozhraní je mrtvé. Ani jeden z těchto notebooků už jeho podporu nenabízí. IBM jako jediné zůstává věrné alespoň standardu paralelního rozhraní. HP si v našem testu vypomáhalo prostřednictvím dokovací stanice, kterou mělo k dispozici - ale to by ostatní notebooky mohly též. Takže stará rozhraní přímo v noteboocích jsou dnes již víceméně minulostí.

Hewlett Packard Compaq nc4010

Kéž by je tedy alespoň nahradila nová rozhraní USB v dostatečném počtu, to se však nestalo. HP nabízí stejně jako IBM pouze dvě USB rozhraní. U HP jsou vedle sebe, což je z mnoha důvodů (USB klíčenky, rozměrnější periferie) příjemnější uspořádání nežli standardní nad sebou u IBM. Fujitsu Siemens nabízí tři - dvě nad sebou na zádi a jedno na levém boku.

Lifebook z našeho pohledu zabodoval - a zklamal současně. Na straně audio vybavení disponuje jako jediný třemi audio konektory pro sluchátka, mikrofon a linkový vstup, ostatní dva soupeři nabízejí jen sluchátka a mikrofon. Zato však nemá S-video výstup na televizi, kterým se může pochlubit jak Compaq, tak ThinkPad. Při současné oblibě DVD filmů, i pro možnost prezentování na velké televizi či plasmové obrazovce je to jednoznačné mínus.

Hewlett Packard se může pochlubit integrovanou čtečkou SD a MMC karet, na druhé straně však má k dispozici jenom jeden volný slot PCMCIA, zatímco oba konkurenti zde nabízejí sloty dva. Poměrně nepochopitelná je ignorace rozhraní FireWire u ThinkPadu a Compaqu, Lifebook toto klíčové rozhraní nabízí. Videokameru tak k IBM ani HP nepřipojíte.

V dnešním díle jsme shodnotili kvality konstrukce a vybavení notebooků, v zítřejším pokračování se podíváme notebookům trochu blíže na zoubek. Zhodnotíme jejich schopnosti obstát v běžném pracovním dni, když mají nahradit stolní PC bez ztráty komfortu:  "Ergonomie použití na prvním místě - nikdo není jasný vítěz" (link - nové okno).

  • Nejčtenější

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Konečně. ÚZIS začal zveřejňovat očištěný podíl pozitivních testů

Po více než půl roce dostala veřejnost přístup k důležitému číslu, tedy kolik testů na covid-19 je opakovaných. Údaje...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na rudé oči, pilote. Jak pěšáci konečně dosáhli na letadla

Díky americkému zařízení FIM-43 Redeye dokázal poprvé v historii pěšák jediným výstřelem zničit letadlo. Vzniklo přitom...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Absolutně nejlevnější počítač na práci i výuku nás nadchnul

Maličký, levný a roztomilý počítač v klávesnici Raspberry Pi 400 se ukázal i jako až překvapivě schopný a šikovný....

Nižší cena, vyšší výkon. Unikátní test nových grafických karet Nvidia

Hráči si mohou mnout ruce. I základní model nové řady grafických karet od Nvidie hravě překoná špičku té loňské, přitom...

Zlobí doma wi-fi? Vyzkoušeli jsme mesh router, nejvíc high-tech řešení

Zajistit kvalitní wi-fi signál ve větším bytě s terasou nebo domku se zahradou nemusí být vždy úplně snadné. Vyzkoušeli...

V roce 2021 může přijít nový iPad, který ukáže směr přenosným zařízením

Společnost Apple chce zabudovat do svých nových tabletů zcela novou technologii, která by mohla zlepšit obraz. Dá se...

SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce
SOUTĚŽ: Rozdáváme 10 batolecích mlék Hami od ukončeného 24. měsíce

Zapojte se do soutěže! Vyhrajte pro svého malého gurmána jedno z 10 balení lahodného batolecího mléka Hami od ukončeného 24. měsíce.

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...