Jaký je MacOS a PowerBook z pohledu běžného uživatele? (minirecenze)

MacOS a Apple jsou krásné, ale tajemné. Každému se líbí, ale málokdo si troufne je vyzkoušet nebo na ně rovnou přestoupit. Během krátkého minitestu jsme vyzkoušeli, jaké to je, být uživatelem Apple po letech práce s Windows. A výsledek? Příjemné, a brzy ještě příjemnější - včetně plné kompatibility se světem Windows.

Žít či nežít - s jablíčkem?

Jako naprostý počítačový laik jsem dostala přes Velikonoce k vyzkoušení Power Book od Apple. Moc jsem se na něj těšila – jako šťastný majitel iPodu jsem se stala obdivovatelem veškerých zařízení této značky. Ačkoliv jsem již v minulosti na Apple pracovala, mé zkušenosti upadly dávno v zapomnění. I proto jsem s velkým očekáváním a nedočkavostí otevírala ten stříbrný poklad. Pro uživatele zvyklé na práci s Apple mé hodnocení nepřekvapí – je určeno těm, kteří stejně jako já uvažují o koupě nového počítače a nabídka od této dynamicky se rozvíjející firmy je zaujala. Hodnocení si neklade za cíl hodnotit kvalitu notebooku, pouze poskytnout nestranný pohled uživatele, který využívá počítač pro běžnou práci a zábavu.

Již na první pohled nezapře tento kousek příslušnost k rodině Apple. Tak jako všechny ostatní produkty vyniká naprosto špičkovým designem – nakousnuté jablíčko na víku se okamžitě po zapnutí počítače rozzáří do tmy. Jednoduché a efektní. 15-ti palcová obrazovka je bezesporu příjemným prvkem, nicméně je otázkou, zda tento komfort vyrovná poměrně velkou váhu (téměř 2,5 kg) a pro časté přenášení dost velké rozměry (viz fotografie - po kliknutí se otevře nové okno s fotografií ve vysokém rozlišení).

PowerBook s 15,2 palcovým širokoúhlým TFT displejemJiž při zapnutí počítače mne zarazila nepřítomnost diody na indikaci práce disku. U zámečku notebooku dioda je, slouží však pouze k indikaci úsporného modu počítače. Tento nedostatek mne pak provázel po celou dobu testování. Nevím, zda je nepřítomnost diody charakteristickým znakem Apple, nicméně jako člověk zvyklý na práci s klasickými PC (a zvyklý na časté zamrzání operačního systému) jsem často nevěděla, zda mám trpělivě vyčkávat až se mnou vyžadovaný příkaz provede, či rovnou začít s „oživujícími opatřeními“.

Velmi mne potěšilo vyřešení vstupu do CD/DVD mechaniky, kdy se nosič pouze zasouvá do slotu v počítači. Mechanika je poměrně tichá a zasouvání CD působí efektním dojmem.

První pohled na obrazovku po rozběhnutí počítače mne nezklamal. I zde zapracoval pověstný designérský um a invence. Klasické menu je vyřešeno sadou velmi dobře provedených ikonek na liště, které se po najetí myši zvětšují. K ikonkám je uvedeno i slovní pojmenování programu, takže orientace je velmi jednoduchá. Kromě pevné části ve které jsou umístěny ty nejpoužívanější programy obsahuje i část, do které se ukládají otevřené programy či soubory se kterými právě pracujete. Při práci s několika aplikacemi najednou se ukončení zadaného úkolu (například ukončení instalace či příchozí zpráva) hlásí „vyskakováním“ ikonky ze spodní lišty. Napoprvé mne to velmi rozesmálo.

Jako člověka, který s Apple v minulosti pracoval minimálně mne také zaujala přítomnost programů z klasického Microsoft Office. Jejich ovládání se maličko liší, ale je možné ho intuitivně velmi rychle zvládnout a zažít. Co mne překvapilo bylo zcela otevřená snaha přizpůsobit kompatibilitu a používání prvkům konkurenčního operačního systému.

Velikost obrazovky jsem již zmiňovala na začátku jako velmi příjemný prvek, další z předností jsou možnosti připojení k Internetu a síti. Jednou z funkcí, kterou již standardně vyžaduje každý uživatel je připojení na Internet. Konfigurace mého Power Booku umožňovala připojení jak přes Bluetooth, tak přes zabudované Wi-Fi. Protože mám možnost Wi-Fi připojení, rozhodla jsem se vyzkoušet druhou možnost v naději, že se tím práce na síti značně urychlí. Už na začátku mne překvapil poměrně malý signál, který kontrolka Wi-Fi na obrazovce indikovala. V porovnání s ostatními zařízeními, které byly ve stejnou dobu a na stejném místě připojeny k identickému vysílači bylo spojení prokazatelně horší. Možná i to bylo důvodem velmi nekvalitního a pomalého spojení, kterého se mi poté dostávalo.

Dalším nepříjemným překvapením bylo rozdílné zobrazení www stránek. Uživatelé Apple jsou na tento fakt pravděpodobně zvyklí, protože se jedná o poměrně známý problém. Pro mne to však byl vzhledem k časté práci s Internetem poměrně závažný nedostatek. Nejednalo se pouze o rozdílné umístění rámečků, ale v mnoha případech špatné zobrazení způsobovalo i naprostou nečitelnost stránek. Pokusila jsem se na www stránkách vyplnit i on-line test, který vyžadoval postupné odpovídání na cca 40 otázek. Jaké bylo mé překvapení, když mi po čtyřech otázkách počítač odmítl nabídnout další.

PowerBook s 15,2 palcovým širokoúhlým TFT displejem (pohled na Zkusila jsem tedy restart a opětné přihlášení do testu. Po dalších čtyřech otázkách se situace opakovala. Celý postup jsem zopakovala celkem třikrát a vždy dospěla ke stejnému výsledku. Jako laik nedokážu říci, zda se jednalo o chybu způsobenou nekompatibilitou prohlížeče, špatně napsanými stránkami WWW či špatným připojením Wi-Fi. Přikláním se však k druhé možnosti a to i proto, že na jiném počítači pracujícím pod Microsoftem jsem testem prošla během několika minut bez jediného zaváhání. Podotýkám, že grafické zpracování nebylo nijak náročné na zobrazení – jednalo se čistě o text bez obrázků.

Příjemným překvapením pro mne naopak byla aplikace „Dashboard“. Familiérně jsem tuto aplikaci nazvala „Nepořádek na stole“. To je totiž přesně to, co po spuštění nastane na Vaší obrazovce. Na tu se umístí několik okének, které umožňují různé funkce – jako například zápisník, kalendář, slovník, předpověď počasí či mapa. Tato aplikace samozřejmě až na některé výjimky jako je zápisník a slovník vyžaduje připojení k Internetu, nejlépe trvalé.

Čas strávený prací na počítači provozem na akumulátory jsem nijak exaktně neměřila. Dle mého odhadu vydržela baterka cca 4 hodiny provozu. Vzhledem k váze počítače bych očekávala delší trvanlivost, ale domnívám se, že čas je porovnatelný s ostatními notebooky podobné kategorie a s podobnou obrazovkou. Na běžnou práci to rozhodně stačí.

Vzhledem k omezenému času, který jsem měla k dispozici tímto mé zkušenosti s Power Bookem skončily. Odpověď, kterou jsem hledala na svoji otázku zda o koupi tohoto počítače uvažovat či ne jsem nenašla. Pro koupi jednoznačně mluví design, který zároveň podporuje pocit jedinečnosti. Na druhou stranu, stále ještě nedořešená kompatibilita s daleko více rozšířeným operačním systémem Microsoft je při připojení na Internet či při jakémkoliv požadovaném výstupu „ven“ značnou nevýhodou. To podporuje i fakt, že některá neznačková přídavná zařízení se systémem nespolupracují a jakákoliv součástka nesoucí označení Apple v cenovém srovnání většinou neobstojí. Jako hlavní pracovní nástroj se mi proto zdá Apple ve firemním prostředí, ve kterém se pohybuji (převážně Windows XP, Office a Internet Explorer), stále ještě neakceptovatelný. Pro zábavu a jako druhý počítač „do rodiny“ (zejména pro tu ženskou část) je však příjemnou změnou, která učaruje svým vzhledem a jednoduchostí použití.

Komentář redakce

Starší PowerBook jsme si na krátko otestovali během polního testu při testování WiFi připojení a jeho kompatibility - a těšíme se na brzké setkání s MacBook Pro vybaveným technologií BootCamp pro provoz jak operačního systému MacOS, tak Windows XP na nových noteboocích Apple s procesory Intel Core Duo. Vzhledem k výhodám a skvělému pocitu z MacOS může brzy u budoucích uživatelů Apple docházet k "rozdvojení mysli", pro krásu a pohodlí používat MacOS, pro zajištění funkčnosti špatně napsaných stránek, méně obvyklých aplikací či zařízení si pak "z nouze" nabootovat Windows XP (přes právě uvedený BootCamp - ke stažení zde) a co nejrychleji přepnout zpět.

Nový MacBook Pro s možností Windows XP (Boot Camp)

"Zažití si" výhod operačního systému MacOS a jeho intuitivní jednoduchosti stojí za to. I starší PowerBook (s jeho skvělým designem) a Internetový prohlížeč Safari byla kombinace, která nás v redakci přesvědčila dokonce i o tom, že se na Macu dá i vydávat - v češtině, s plnými možnostmi webového rozhraní našeho redakčního systému, s Office, jak jsme na něj zvyklí. A to vše po cca hodinovém zacvičení - a díky WiFi i během čekání na schůzku v restauraci. Uživatelské rozhraní vyžaduje zvyk: především pochopení všech funkcí klávesy Jablíčko a nacvičení některých oblíbených "grifů", které máme zažité z PC, trvá déle, ale učení na Macu dělá radost. Grafické rozhraní je prostě okouzlující a ačkoliv učení není zřejmě nejproduktivněji ztrávený čas, podle Ámose Komenského bychom mohli parafrázovat, že na Macu je škola hrou...

Představení a technické specifikace (v novém okně):

  • PowerBook
  • MacBook Pro