Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Jaké jsou lehké notebooky: zvolit ultralehký, lehčí nebo běžnou váhu? (recenze)

  1:45
V závěru našeho testu porovnáme velikost, hmotnost a výdrž notebooků a pokusíme se říci něco o jejich vhodnosti pro konkrétní uživatele. Vyberte si z našeho menu: lehké malé, střední dostačující nebo plnohodnotné, ale těžší? Jedny z nejlepších notebooků v dané třídě Vám umožní vybrat správnou volbu mezi kategoriemi. Který z lehkých notebooků je pro Vás?

V předchozích dílech našeho srovnávacího testu co nejlehčích, plně výkonných notebooků z kategorie ultralehké, modulární a pracovních stanic jsme porovnávali notebooky HP nc4010, Fujitsu Siemens LifeBook S7010 a IBM ThinkPad T42p po stránce odolnosti a materiálního zpracování, všestrannosti vybavení a kvality komponent, ergonomie použití, pohodlí při práci a také v neposlední řadě výkonu nejpodstatnějších komponent. V dnešním závěrečném díle se pokusíme zhodnotit nejpodstatnější vlastnost lehkých notebooků aneb čistočirou mobilitu: za jedno jako velikost a hmotnost notebooku, za druhé v podobě doby nezávislého provozu. A úplně na závěr zkusíme dát doporučení, která z kategorií notebooků, respektive který z testovaných strojů se hodí pro jaké použití.

Trio pohromadě: zleva IBM, Fujitsu Siemens, Hewlett Packard

Začněme netradičně u největšího IBM

Svou velikostí má paradoxně co dělat, aby se vešel do běžné brašny, dokonce i velice "chicque" originální brašna IBM ThinkPad stačí tomuto notebooku jen tak tak (brašna není v ceně notebooku). "Na vině" je rozšířený akumulátor ThinkPadu, což je vybavení dvojaké: plusy se ukáží v testu výdrže, ale nepředbíhejme... Zápory se ukazují při přenášení a vůbec při běžné manipulaci, notebook je díky tomuto akumulátoru těžší - a větší (329x268 mm). Větší tam, kde mají ostatní notebooky jen plochou zadní stěnu. Zatímco zde akumulátor přesahuje. On přímo "vyčuhuje" a je vhodné i při nákupu brašny s větším akumulátorem počítat. Notebook samotný je již dost velký sám o sobě díky patnáctipalcovému displeji, který jsme si tak pochvalovali v předchozím díle - ale opět, daná úhlopříčka výrazně notebook zvětšuje. Prostě se ještě nevymyslely skládací tištěné průsvitné displeje (třeba na bázi technologie OLED), které by bylo možno jen srolovat a jít. Takže IBM ve velikosti trumfuje i dost velké jiné notebooky. Alespoň že celkovou výškou (31 až 36 mm) a tak trochu i hmotností (2,5 kg) zůstává daleko nad průměrem podobně vybavených notebooků.

Druhý na řadě: "průměrně" nadprůměrný Fujitsu Siemens

Se svým 14palcovým displejem, skutečně kompaktní velikostí (306x247x25.4/33mm), zaoblenými rohy a celkově velmi akceptovatelnou hmotností pod dva kilogramy (bez modulu optické mechaniky hmotnost od 1,75kg) je tento notebook už viditelně jinde než přerostlé, ačkoliv lehké IBM. Pohodlně se ukládá do aktovky, zabírá velikostně prostor podobný s deskami formátu A4 a tloušťkou, respektive štíhlostí (26 až 33 mm) stále ještě zvládá lehce trumfovat IBM i v jeho nejtenčím místě. Za to se však platí daň v podobě nejen menší úhlopříčky displeje - se 14,1 palci je to pořád více než sympatický rozměr. Ale vzhledem k politice Fujitsu Siemens i v rozlišení, ač by tomuto notebooku velice slušelo, i v nejvyšším vybavení nabídne Lifebook S7010 stále rozlišení pouze a jenom 1024 x 768 bodů.Právě menší displej je však důvodem, proč je tento lehký notebook podstatně příjemnější do ruky a na časté přenášení, třeba mezi jednacími místnostmi nebo po bytě, respektive domě.

IBM ThinkPad T42p

Trpaslík naposledy - nc4010 pro fajnšmekry

Velikostí jsme se posunuli opět o třídu níže - začínajíc plochou u notebooků v kategorii náhrad stolního PC, přes modulární plnohodnotné mobilní PC až po ultralehký minimodel a la HP. Hewlett Packard nabízí v modelu Compaq nc4010 poslední ještě použitelné PC, při co nejmenších rozměrech. Cokoliv menšího by již bylo na úkor funkčnosti, cokoliv většího už by bylo zbytečně velké. I při dané ploše (279x234 mm) je však HP podobně tenké jako ostatní dva notebooky (28 mm). HP se tak liší jen zabranou plochou - a nutno dodat, že oproti ostatním dvěma je u jeho okrajů displeje vidět větší rezerva než u ostatních dvou konkurentů - daný prostor se dal využít lépe pro malinko větší displej nebo se pokusit zmenšit notebook. Ve chvíli, kdy však uchopíte do ruky HP, je hned jasné, proč na světě existují ultralehké notebooky (1,59 kg) - i přes všechna omezení v úhlopříčce displeje, "lehčím" vybavení, výkonu, atd...

Srovnání velikostí: od diáře po šanon

V zabrané ploše se notebooky velmi liší, pokud to přirovnáme k běžným kancelářským potřebám, pak HP je nejblíže listu formátu A4, respektive na dobré cestě směrem k formátu ještě menšímu. Fujitsu Siemens zabírá prostor srovnatelný s měkkou papírovou složkou, zatímco IBM už si může spíše podat ruku s rozměry šanonu. Zatímco plochou se notebooky velmi liší, výškou jsou si takřka rovny. Jak je vidět, tak se tato určitá výška etablovala mezi výrobci - a snad i uživateli. Ztělesňuje rozumný kompromis mezi robustností a pevností konstrukce, prostorem pro interní komponenty a cenově přijatelný design na jedné straně, a na druhé příjemný pocit z práce na notebooku. Ruce při psaní "neplavou" kdesi čtyři až pět centimetrů nad stolem, ale současně nesplývají s deskou stolu. V reálném životě je to podle nás optimální kompromis - s takovouto výškou se pracovní výška klávesnice notebooku podobá výšce stolní klávesnice se zdviženými podpěrkami, ale žádný z notebooků nenabídne příjemný úhel, který svírá se stolem stolní klávesnice - notebooky leží (až na výjimky) "na plocho".

Srovnání hmotnosti: od lepšího standardu až po "ultra"

IBM se svými 2,4 kilogramy se řadí k velmi rozumnému standardu modulárních notebooků, zatímco Fujitsu Siemens s těsně pod 2 kilogramy patří k nejlehčím modelům v ČR s plnohodnotným 14,1 palcovým displejem. A HP Compaq nc4010 pochopitelně vede celý marathón. Pokud jde o časté cestování, každodenní přenášení i během práce, těžko lze najít konkurenci. Lifebook už je daleko spíše kompromisem - nabízí cosi z lehkosti přenášení HP, současně však už je v ruce cítit a dva kilogramy se při delším přesunu při držení jen tak v ruce už pronesou. IBM už je v tomto pojetí zcela standardní notebook, který se sice snadno nosí v brašně, ale už jen neradi jej budete chtít s sebou nosit běžně pod paží na každé jednání. Svou hmotností už směřuje spíše ke stolu a do brašny, namísto na kolena a pod paži.

Doba výdrže: rozdíly markantní a zjevné

Je to tak trochu paradox - a současně technická realita. Nejmenší, nejmobilnější notebooky se musí vzhledem k prostorovému omezení spokojit s nejmenšími akumulátory - a i přes nižší spotřebu komponent pak trpí krátkou dobou provozu. Když se k tomu ještě přidá velice výkonný procesor Hewlett Packard, který se může při plném nasazení měřit i s procesorem pracovní stanice ThinkPad, není divu, že v našem zátěžovém testu pak boduje notebook, který má k dispozici třikrát větší akumulátor (IBM - 159 minut) než nejmenší cvalík v testu (HP - 83 minut). Když se to vezme do detailu - a prakticky - s Hewlett Packard je možné s sebou snadno nosit druhý miniakumulátor v brašně, bez toho, aby příliš obtěžoval. A pak se situace vyrovná. Zatímco nosit s sebou druhý akumulátor IBM, to už je přeci jen větší cihlička na cesty. Tady je vidět další názorný rozdíl mezi lehkým a ultralehkým notebookem. Fujitsu Siemens se drží někde mezi (101 minut), zda je to optimální "zlatý" střed nebo nevyhovující kompromis, to už posoudí každý uživatel podle svých nároků - přeci jen disponuje také "jen" běžným akumulátorem, ne jeho "přerostlou" verzí jako IBM - a tak se jeho doba výdrže blíží spíše k HP.

FSC Lifebook S7010

Každému co jeho jest - a proti gustu žádný dišputát

Nakonec právě na nároky, požadavky a preference konkrétního uživatele při výběru dojde. Když si to shrneme, pro běžné aplikace, od MS Office, přes zpracování fotografií a videonahrávek z dovolené až po přehrávání filmů a jednoduché, graficky nenáročné hry nabízí všechny tři notebooky výkonu více než dostatek. Přeci jen, i v nejlehčím z nich tepe vysoce výkonné Pentium M na 1,6 GHz - dnes ještě s jádrem Banias, brzy již na architektuře Dothan, s nižší spotřebou a vyšším výkonem. Poněkud jiný obrázek se naskýtá při speciálních až extrémních požadavcích, tady už ztrácí nc4010 jako každý z ultralehkých notebooků dech - a podle oblasti dochází pára i Fujitsu Siemens. Přeci jen, IBM zde demonstruje jaký výkon lze směstnat do nejmenšího, leč přesto značně velkého balení - a u ostatních, podstatně menších a ještě výrazně lehčích notebooků se někde muselo uspořit na místě, které zabírají právě tyto vysoce výkonné - a energeticky náročné - komponenty.

Takže zatímco Fujitsu Siemens je schopno díky svižnému pevnému disku nabídnout vysokou rychlost například v databázích, ale už ztrácí v 3D grafických aplikacích, IBM zde vítězí co do univerzálnosti na plné čáře. Ale uživatel si luxus draze vykoupí - nejen cenou, ale i velikostí a hmotností notebooku - jakkoliv je to jeden z (relativně) nejlehčích podobně vybavených notebooků, s 2,5 kg už do kategorie (absolutně) nejlehčích opravdu nepatří. IBM je sice stále ještě lehký notebook, ale především je to luxusní pracovní stanice, která může být snadno použita i na cestách - ale více než mobilní je výkonná. Její cílovou skupinou budou uživatelé, kteří na prvním místě ocení výkon (za takřka jakoukoliv cenu), a teprve na druhém místě mobilitu (jakkoliv dobrou, přeci jen ne ideální).

HP Compaq nc4010

Fujitsu Siemens je volba pro běžného uživatele, který požaduje nadstandardní výkon, optickou mechaniku a běžnou úhlopříčku a rozlišení displeje - a k tomu špičkově nízkou hmotnost a příjemné rozměry, ideální pro každodenní přesuny. Se svým výkonem a vybavením sice nenabídne extrémní rozlišení displeje IBM, ale také jeho víko (a celá základna) zabírá podstatně méně prostoru. Díky modulárnímu slotu má uživatel nadále volbu z mnoha mechanik, včetně přepisovacích. A v neposlední řadě, nemusí za něj platit tak vysoký příplatek - prémie za výkon a lehkost tu je, nicméně ne tak výrazná jako u IBM. Kdo hledá notebook s běžnou úhlopříčkou displeje jak do kanceláře, tak občas na cesty (do auta či prostě na chatu), ten se s Lifebookem S7010 a jemu podobnou kategorií notebooků snadno sžije. Nabízí zajímavý kompromis mezi výkonem, mobilitou a pohodlím práce. Není to pracovní stanice pro expertní aplikace, ale výkonu má dost pro 95 až 99 procent běžných požadavků.

Do třetice všeho je zde zástupce kategorie ultralehkých notebooků, jejíž zástupce v podobě Hewlett Packard výborně ztělesnil přednosti těchto notebooků - a současně demonstroval jaksi automaticky i jejich "standardní" negativa. nc4010 si nebude pořizovat uživatel, který neopustí svou kancelář s notebookem jak je rok dlouhý, vyjma pár (slovy pár) pracovních cest ročně. HP je pro uživatele, který ocení možnost pracovat i v prostorách jako jsou stísněné prostory v letadle nebo třeba po ránu v tramvaji (či nedoporučováno, ale možné: v autě během jízdy). Nebo typicky, pokud se jeho vlastník běžně přesouvá několikrát denně na mnoho jednání, na různých místech - a ví, že by se mu notebook se všemi daty mohl (i jen eventuálně) hodit, ten pak ocení přednosti kombinace stolního doku - a ultralehkého notebooku, který snadno unese i jen pod paží v ruce. Pro případ delší cesty disponuje tento notebook veškerými představitelnými úspornými mechanismy - a s druhým rezervním akumulátorem dokáže bez mála zázraky, poměřováno zabraným prostorem v zavazadle "business" cestujícího.

Trio pohromadě: zprava IBM, Fujitsu Siemens, Hewlett Packard

Finální doporučení: ani jeden z nich

Jak se ukázalo především v testech ergonomie a odolnosti - a částečně i v testech výkonu a mobility - žádný z notebooků neskýtá ideální vlastnosti. Každá ze společností se vydala svou cestou v oblasti pracovního pohodlí (viz řešení klávesnice a ukazovacích zařízení), stejně jako u kvalit displejů, či odolnosti schránky notebooku. Žel, právě detaily, kterým disponuje jeden notebook, "neokopíroval" druhý výrobce - a naopak. Každý z notebooků pak samozřejmě nabízí vzhledem ke své velikosti a vybavení unikátní profil, který "pasuje" pokaždé k jinému typu uživatele. A proto nemůžeme než doporučit pokusit se zamyslet nad cílovým využitím notebooku, přáními a požadavky ohledně výkonu - a zohlednit naše testy ergonomie a odolnosti - a podle nich hodnotit další kandidáty, případně se rozhodnout pro některého z námi hodnocených typických zástupců jednotlivých typů lehkých notebooků. Žádný z námi hodnocených notebooků není výrazně horší nežli dříve testované notebooky - právě naopak, tyto notebooky byly vybrány jako "etalony" a ideální benchmark pro srovnání v rámci své kategorie, a pokud nereprezentují to nejlepší, pak ve většině hodnocených kategorií alespoň to nadprůměrné, co lze dnes na trhu za obdobnou sumu získat.

Technické specifikace hodnocených modelů

Hewlett Packard Compaq nc4010 - od 52 tisíc Kč bez DPH

Vybavení: Intel Pentium-M *** 256MB RAM (max. 1024MB), pevný disk 40.0GB a vyšší *** 12.1" TFT 1024x768, AGP 4x ATI Mobility Radeon, 32-64MB sdílené RAM *** zvuk SB Pro kompatibilní *** 1x reproduktor, 1xmikrofon *** klávesnice, touchpad, pointing stick *** interní faxmodem V.92, interní LAN 10/100/1000, interní WiFi 802.11b/g, interní Bluetooth *** porty: 1xVGA, 2xUSB 2.0, 1xIrDA, 1xTV-Out, 1xPortReplikator, 1xLine-Out, 1xMic, 1xPCMCIA typ II, 1x SD Card slot

Fujitsu Siemens Lifebook S7010 Supreme Edition - od 56 tisíc Kč bez DPH

Vybavení: Intel Pentium - M *** 256MB RAM (max. 2048MB), pevný disk 60.0GB a vyšší *** 14.1" TFT 1024x768 *** AGP 4x Intel 3D, 16-64MB sdílené RAM technologií DVMT *** interní CD, DVD, DVD/CD-RW, DVD±RW *** zvuk SB Pro kompatibilní *** 2x reproduktory *** klávesnice, touchpad *** interní faxmodem V.92, interní LAN 10/100/1000, interní WiFi 802.11b/g, (interní Bluetooth) *** porty: 1xVGA, 1xIrDA, 3xUSB 2.0, 1xFireWire, 1xDocking, 1xLine-Out, 1xMic. 1xLine-In, 2xPCMCIA typ II

IBM ThinkPad T42p - od 93 tisíc Kč bez DPH

Vybavení: Intel Pentium - M *** 512MB RAM (max. 2048MB), pevný disk 60.0GB a vyšší *** 14.1" TFT 1400x1050 nebo 15.0" TFT 1600x1200 *** AGP 4x ATI Mobility FireGL T2, 128MB DDR VRAM *** interní DVD-RW *** zvuk SB Pro kompatibilní *** 2x reproduktory *** klávesnice, trackpoint, UltraNAv *** interní faxmodem V.92, interní LAN 10/100/1000, interní WiFi 802.11b, interní Bluetooth *** porty: 1xLPT, 1xVGA, 2xUSB 2.0, 1xIrDA, 1xTV-Out, 1xPortreplikator, 1xLine-Out, 1xMic, 2xPCMCIA typ II nebo 1x typ III92, interní LAN 10/100/1000, interní WiFi 802.11b, interní Bluetooth *** porty: 1xLPT, 1xVGA, 2xUSB 2.0, 1xIrDA, 1xTV-Out, 1xPortreplikator, 1xLine-Out, 1xMic, 2xPCMCIA typ II nebo 1x typ III x

  • Nejčtenější

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Konečně. ÚZIS začal zveřejňovat očištěný podíl pozitivních testů

Po více než půl roce dostala veřejnost přístup k důležitému číslu, tedy kolik testů na covid-19 je opakovaných. Údaje...

Toto umí nově váš Chrome a Firefox. Loučí se s Flashem a jsou rychlejší

Populární internetové prohlížeče Chrome a Firefox byly povýšeny do nových verzí. Pokud jste je ještě neaktualizovali,...

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na rudé oči, pilote. Jak pěšáci konečně dosáhli na letadla

Díky americkému zařízení FIM-43 Redeye dokázal poprvé v historii pěšák jediným výstřelem zničit letadlo. Vzniklo přitom...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Intel si nevymýšlel, procesory Tiger Lake jsou opravdu o hodně výkonnější

Do rukou se nám dostal zbrusu nový Asus ZenBook Flip 13 s procesorem Intel Core i5 řady Tiger Lake a grafickou částí...

Nové tablety Apple: jeden má zásadní novinky, druhý je zklamáním

Apple v úterý představil nový iPad Air, který se může pyšnit několika prvenstvími. Bude to první zařízení, které Apple...

Nižší cena, vyšší výkon. Unikátní test nových grafických karet Nvidia

Hráči si mohou mnout ruce. I základní model nové řady grafických karet od Nvidie hravě překoná špičku té loňské, přitom...

V roce 2021 může přijít nový iPad, který ukáže směr přenosným zařízením

Společnost Apple chce zabudovat do svých nových tabletů zcela novou technologii, která by mohla zlepšit obraz. Dá se...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...