Hewlett Packard OmniBook 500 recenze

Ultralehký all-in-one: Opět jeden z notebooků, které vyvrací stará dogmata: notebook nemusí vážit stále tři kilogramy, když disketovou jednotku či CDROM potřebujete jenom jednou za čas. Viz náš nejnovější "úlovek" ze stáje HP - jen s malou oklikou takřka

Jak to? Tradiční řešení! Dokovací základna ve stále mobilnímprovedení - a ultralehké jádro, s tím nejnutnějším pro práci. Ačkoliv,v podání HP je toho v tom nejnutnějším zahrnuto už poměrně dost. Ale nepředbíhejme.

V akurátně dimenzované krabici - tak akorát na přenesení mezi kufremauta a kanceláří - se skrývají hned dvě části: mobilní dok a samotnýOmniBook 500 - respektive jeho ultrapřenosné "torzo" - procesor,disk, paměť, displej, grafika, klávesnice a ukazovátko.

Zbytek naleznete v základně: především CDROM a disketovou jednotku plus"pár" rozhraní navíc. A zbude pár "drobností", kteréjsou základně i notebooku společné: FastEthernetový RJ45 konektor, USBporty, audio výstupy. Síťový konektor je zdvojen, faxmodem kupodivu ne - tennaleznete pouze v notebooku (asi se očekává, že v kanceláři vystačíte sesítí).

Dámská nebo pánská móda?

Ač se pravděpodobně lépe hodí do dámské kabelky, svojí drobnoufigurou určitě potěší i mužské uživatele: tenká základna s ještě tenčímdisplejem, v kombinaci stříbrno-šedé. Po obvodu notebooku mnoho portůnenajdete - pouze na pravém boku PCMCIA slot, dva audio konektory a k nim příslušnátlačítka: ovládání + a - jsem pochopil i bez manuálu.

Na zadní straně naleznete dvakrát USB, jedna zdířka modemu a jednou síť,plus VGA výstup. S výjimkou zdířky faxmodemu Vám všechny zůstanou skrytéa nepřístupné za plastovým krytem ve chvíli, kdy přijdete domů či dokanceláře - pak přebírá většinu funkcí dokovací jednotka. A ta neníledajaká - od dob mikročipových spínačů a motorizovaného ovládání tu mámenovinku: dok s elektronickým vysouváním! Počítač do doku jednoduše(mechanicky) zamáčknete, při jeho vyjímání je Vám každá fyzická námahaušetřena - tlačítko na levém boku spustí přímo lavinu akcí: notebook serozběhne, po aktivaci Windows zjistí, zda lze odpojit veškeré periferie, v případějejich úspěšného odloučení Vám notebook vzápětí skočí do dlaní.

Samochódka z USA

Mechanismus má vlastní inteligenci: pokud jsem byl schopen zjistit, uvědomujesi, kdy je notebook uspán s připojenými periferiemi - pak jej nejdříveaktivuje, odpojí od základnových zařízení a pak vysune - nebo jej vysuneokamžitě, pokud jste notebook zasunuli pouze pro nabití akumulátoru bez jehozapínání. Jediná zneklidňující myšlenka platí okamžiku uvolněnínotebooku s točícím se diskem: na kolik Gé za provozu je asi notebookovýdisk projektovaný - při vysunutí z báze si nějaký ten zlomek zrychlení užije...

Design dotažený do detailu

U Hewlettů si řekli, že černé bylo dost! A navrhli notebook, který aťse základnou či bez je schopen uchvátit - stříbrné víko s nepřehlédnutelnýmlogem dává znát, že jsou na tento vzhled u HP patřičně pyšní. I pod otevření víka invence neumírá - elegantní stříbrná linie protažená odopěrky dlaní i přes reproduktory základný dává notebooku zvláštní"šmrnc". Za to příznivce touchpadu zklame prázdnotou zející středopěrky - místo plochy je zde ukazovátko uprostřed klávesnice, na klávesnicisamotné pouze (tři! - prostřední pro rychlý posun v textu) tlačítka.

Startujeme

Převážila u mne touha po minimální váze - a na kolena jsem si vzalpouze notebook, dok zůstal připojený doma. Skutečně příjemný zážitek -subjektivně, do prostoru víka by se vešla možná o trošinku větší úhlopříčka,nicméně 13,3" asi jen těžko. 12,1 stačí - zvláště v rozlišení1024 x 768 bodů, a v brilantním podání: notebook nabízí velmi širokýrozsah regulovatelnosti jasu, takže pokud chcete za každou cenu ušetřit párminut navíc, můžete jas přitlumit velmi výrazně - já z lásky k očím udělalopak.

Logo Windows 2000 potěšilo neméně - přeci jen, ač zřejmě nejdražšíoperační systém pro jednoho uživatele v současné nabídce Microsoftu, kdose chce opravdu spolehnout na stabilitu systému a nemíní se vzdát velké částimožností svého notebooku, ten se rozhodne stejně (jiné možnosti? - zvolíWindows 98 Druhé vydání / Millenium Edition, chce-li maximum multimédií,využít starší periferie a je ochoten obětovat trochu stability - nebonaopak akceptuje značnou uživatelskou "nepříjemnost", mizivoupodporu notebookových technologií a za to stabilitu Windows NT).

Ergomie práce

Miniaturní notebooky platí daň za svoji více než akceptovatelnouvelikost: tou je zpravidla podstatně menší displej a omezený prostor proplnohodnotnou klávesnici, který je daný formátem zpravidla menším A4 - výrobcise s tímto omezením vyrovnávají každý po svém. Pokud vezmu v úvahuomezení daná velikostí OmniBooku, HP odvedlo slušný kus práce: klávesnicenení ideální, ale kompromisů je tu pouze nezbytné minimum.

Klávesnice v detailu

Alfanumerické klávesy jsou takřka standardní velikosti - subjektivně,jsou zmenšeny o pár procent, nicméně psaní všemi deseti je naprostobezproblémové, bez zaučování a zvykání si. Velmi pozitivně bych hodnotilnadstandardní zvětšení intenzivně využívaných kláves jako Shift, Enter,CapsLock, Tabulátor či BackSpace. Delete je také snadno nahmatatelný v pravémhorním rohu. Poněkud déle si budete zvykat na Home a End - jsou umístěny vezmenšené horní řadě, vedle funkčních kláves. Kurzorové téčko sice neníoddělené od ostatních kláves, nicméně je alespoň posunuté dolů, takžek překlepům by mělo docházet spíše výjimečně. Zajímavé a ne zcela bezpůvabu je umístění PgDn/PgUp zcela v rohu klávesnice, u kurzorových klávespod Enterem. Inteligentní návrh - nepoužívané klávesy jako Pause neboPrntScr jsou přístupné přes kombinaci Fn, zato jsou tu ve dvou exempláříchpodstatnější klávesy jako Ctrl a Alt.