Dell Inspiron 5150: mobilní 3GHz za 46 tisíc

  0:01aktualizováno  0:01
Dell uvádí na český trh modely s frekvencí 3,066 GHz u přenosných počítačů - a to s mobilními procesory. Nejen to, za cenu do 50 tisíc zde najdeme i 1400x1050 displej či ATI Radeon 9000 grafiku. Kdo si připlatí, dosáhne i na 1600x1200 bodů či DVD+R/RW vypalovačku.

Pozn. red.: Přečtěte si aktuální tiskovou zprávu společnosti Dell, model Inspiron 5150 nabízí již v základní nabídce neobvyklý výkon za poměrně zajímavou cenu. Na některých místech jsme doplnili tiskovou zprávu vlastním komentářem (je označen hvězdičkou *).

Nový notebook Dell Inspiron 5150

Praha, 19. června 2003 – Dell dnes představil nový notebook Dell Inspiron 5150. Základními charakteristikami nového notebooku jsou vysoký výkon, velká výdrž baterie a možnost připojení do bezdrátové sítě.

* K vlastnostem tohoto notebooku patří též značná velikost a tloušťka, spolu s hmotností přiměřenou jeho třídě.

Notebooky.cz - DELL Inspiron 5150Dell Inspiron 5150 je vybaven nově uvedeným procesorem Intel Pentium 4-M s frekvencí 3,06 GHz , který nabízí nejvyšší dostupný výkon pro mobilní počítače. Výkon procesoru je navíc kombinovaný s technologií Intel Enhanced SpeedStep a nižší spotřebou energie. Zákazník tedy získá, za cenu od 45 980,- Kč, výjimečnou výdrž baterií u notebooku s výpočetním výkonem stolního počítače.

* Uživatel získá též notebook s tepelnými emisemi bližšími stolnímu počítači. V novém DELLu se skrývá nová třída Intel procesorů určená pro "velké" notebooky, které slouží za náhrady stolních PC či jsou určeny jen pro omezené přenášení. Oproti notebookům s Pentium 4-M procesory lze očekávat o něco hlučnější chlazení.

Notebook Dell Inspiron 5150 disponuje i multimediální výbavou tvořenou grafickou kartou ATI Mobility RADEON 9000 (s 32 nebo 64 MB paměti), ostrým a jasným 15“ palcovým displejem SXGA+ (s rozlišením 1400 x 1050 pixelů) nebo 15“ palcovým displejem UXGA s velmi vysokým rozlišením 1600 x 1200 pixelů. Inspiron 5150 lze tak snadno použít například pro správu multimediálních dat jako jsou hudba, fotografie a filmy. Notebook je vybaven dvěma porty USB 2.0 a jedním portem FireWire IEEE 1394, a proto jsou správa a přenosy velkých objemů dat nebo multimediálních souborů velmi rychlé.

* Velice chválíme, především v této cenové kategorii, použitou grafickou kartu. S nástupem GeForce FX a Radeonu 9600 i do notebooků již nepatří k úplně nejrychlejším, ale stále okupuje horní příčky. Totéž platí o FireWire a USB 2.0 portech. Naopak nám zde zcela chybí sériové a paralelní rozhraní, stejně jako infračervený port. Volba mezi SXGA+ a UXGA rozlišením je přidanou hodnotou, ačkoliv při našich testech se ukazuje 1400 x 1050 bodů na danou 15,1" úhlopříčku jako maximální, ještě ergonomicky akceptovatelné rozlišení.

Doma nebo na cestách mohou být uživatelé neustále připojeni díky integrovanému modemu, integrované síťové kartě nebo doplňkové síťové kartě pro bezdrátové sítě standardů 802.11b/g nebo 802.11a/b/g.

* Možnosti volby bezdrátové sítě u Dellu, stejně jako HP notebooků, vyjadřují značnou nezávislost na Intelu. Nový Inspiron tak již dnes podporuje buď dva běžné standardy b/g v pásmu 2,4 GHz, eventuálně i třetí "a" v pásmu 5 GHz. Není sice Centrino, ale umí prakticky totéž a více, až na spotřebu.

Aby notebook zvládal náročné úkoly, zábavu a splňoval bezpečnostní požadavky, je standardně vybaven operačním systémem Microsoft Windows XP Home a plnými verzemi programů Zoner Media Explorer 5 PROFESSIONAL a Zoner Callisto 4.

* Shrnutí: DELL uvádí na český trh jen krátce po USA velmi zajímavý model, který neosloví nikoho z mobilních profesionálů, ale může být atraktivní pro soukromé uživatele či malé firmy, pro převážně stacionární použití, ale i s občasným nasazením mimo firmu či domov. S rozměry 335 x 275 x 46,5 milimetrů nepatří k nejtenčím, ani nejmenším notebookům, spíše naopak. Podobně, hmotností 3,6 kilogramu nepatří mezi lehounké notebooky, na druhé straně ještě nezasahuje do oblasti velmi těžkých "deskbooků" se 4 a více kilogramy. Vstupní cena je podle nás nasazena přiměřeně, na druhé straně, DELL si s oblibou nechává prostor pro manévrování, pokles tak není v dohledné době vyloučen.

Technické informace:

 • Mobilní procesor Intel Pentium 4 3,06 GHz se sběrnicí FSS taktovanou na 533 MHz
 • Až 2 GB operační paměti 333 MHz DDR RAM
 • 15“ displej SXGA+ s rozlišením 1400 x 1050 pixelů nebo 15 palcový displej Dell UltraSharp s rozlišením 1600 x 1200pixelů
 • Grafická karta ATI Mobility RADEON 9000 s 32 nebo 64 MB paměti
 • Integrovaný modem V.92 s rychlostí až 56 kbit , síťová karta pro Ethernet 10/100 Mbit, možnost doplnit o síťovou kartu pro připojení do bezdrátových sítí Wi-Fi
 • Optické diskové mechaniky: 8-rychlostní mechanika DVD, 24-rychlostní mechanika CD-RW nebo 24-rychlostní kombinovaná mechanika CD-RW/DVD nebo jednotka DVD+RW/+R
 • Pevné disky 30 GB, 40 GB nebo 60 GB
 • Dva porty USB 2.0, jeden port S-Video Out, jeden port FireWire / IEEE 1394
 • Jeden slot PC Card
 • Dvanáctičlánková 94 Wh Li-Io baterie
 • Možnost externí disketové mechaniky připojitelné přes USB
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Pořiďte si vlastní satelitní službu za pár korun. Může hlídat třeba ryby

Nanosatelit společnosti Astrocast má velikost tří standardních cubesatů (3x 10...

Švýcarský projekt Astrocast má na orbitě svou první družici a začal nabízet služby, které si až dosud mohly dovolit jen...

Po takové pleťové masce zatouží i muž. Je 3D a padne přesně na obličej

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní...

Značka Neutrogena představila na veletrhu CES 2019 novou službu MaskiD a s ní spojenou aplikaci. Naskenuje vám obličej,...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz