Lidé by rádi používali své počítače v práci, ale bojí se o soukromí

  11:45aktualizováno  11:45
Používat vlastní zařízení v práci by podle nového průzkumu, na kterém se podílel spolu se společností Intel i Technet.iDNES.cz, chtěla většina oslovených respondentů.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kolem 14 procent uživatelů v Česku již má zkušenost s využíváním vlastních počítačů a tabletů i pro práci. Může se to zdát málo i proto, že z výsledků vyplývá, že tato nabídka zatím chybí 38 procentům dotazovaných. Firmy se tomuto trendu označovanému také jako „Bring Your Own Device (BYOD)“ zatím brání kvůli vyšším nákladům na správu nových zařízení, která mají různou konfiguraci a je třeba je dostatečně zabezpečit a částečně spravovat.

Výsledky studie na téma využívání vlastních přístrojů v práci (BYOD).

Výňatek ze studie na téma využívání vlastních přístrojů v práci (BYOD).

Obavy však panují i na straně zaměstnanců. Vadí jim, že by zaměstnavatel mohl zneužít jejich počítače pro přístup do jejich soukromí.

„Valná většina respondentů průzkumu (stupeň 7,07 na desetibodové stupnici) vyhodnotilo jako riziko, že jejich zaměstnavatel bude mít skrze jejich počítač snadnější přístup k jejich soukromí a že by je mohl narušit. Poměrně rozšířené (6,41) je také mínění, že soukromý počítač bude vystaven bezpečnostním incidentům cílícím na firmu, což může v důsledku vést k ohrožení či ztrátě soukromých dat,“ uvedl k výsledkům průzkumu marketingový a PR manažer společnosti Intel Pavel Svoboda.

Část uživatelů se obává, že by je vlastní počítač při práci rozptyloval a sváděl k vyřizování soukromých záležitostí. To by se mohlo negativně projevit na jejich pracovním výkonu, případně by tím porušovali pracovní podmínky.

Na druhou stranu si zájemci o možnost využívat svůj soukromý počítač i v práci myslí, že by jim pomohlo využívat počítač, který důvěrně znají a zároveň by pro ně bylo praktičtější mít práci i zábavu na jednom zařízení.

Tak trochu to souvisí to i s dalším trendem, který se v současnosti stále více rozvíjí. Je jím práce z domova, která se již nyní týká až 48 procent zaměstnanců, kteří nejsou pevně vázaní na jedno pracovní místo v kanceláři. U dalších čtyř procent respondentů zaměstnavatel podobnou nabídku připravuje.

Bezdrátová budoucnost

Poměrně překvapivé bylo zjištění, že více než polovině respondentů vadí na pracovišti množství kabelů, přičemž 16 % je považuje za překážku vlastní mobility a efektivity práce, zbývajících 41 % v nich vidí problém spíše estetický.

„Nicméně čtyři z pěti zaměstnanců (79 %) by technologii bezdrátového přenosu obrazu a propojení s perifériemi bez jakýchkoli kabelů ve své práci přivítaly. Obdobně se tato technologie jeví perspektivní ředitelům IT českých firem. Ve své firmě by ji chtělo mít 73 % českých CIOs, což z ní společně s bezdrátovým nabíjením činí nejatraktivnější z technologických trendů posledních let,“ píše se ve zprávě.

O průzkumu

Společného průzkumu společnosti Intel a Technet.cz se zúčastnil reprezentativní vzorek zhruba 800 respondentů v ČR ve věku 18 až 60 let. Vstupní podmínkou byla zkušenost respondenta s prací na počítači.

Data byla sbírána metodou CAWI (Computer-assisted web interviewing). Od obyčejné „webové ankety“ se CAWI liší především přísnějšími pravidly pro výběr respondentů. Agentura Nielsen Admosphere sbírala data ve dnech 20. až 27. září 2016.

Výzkum financovala společnost Intel. Oba pořadatelé výzkumu mají přístup k syrovým datům pro další analýzu.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Najdete na iDNES.cz