Technologie AMD TurboDock

Technologie AMD TurboDock | foto: AMD

KVIK: AMD navrhlo tablet-notebook. Facebook zpoplatní celebrity

  • 3
Firma AMD se rozhodla podpořit příchod nového čipu, označovaného jako Temash, vytvořením vlastního referenčního designu tabletu s odnímatelnou dokovací klávesnicí. Facebook testuje, zda lidé zaplatí za vzkaz celebritám. Intel má chybu v čipsetu určeném pro nové čipy s jádrem Haswell.

Společnost AMD slibuje, že se přicházející generace APU (procesor a grafický čip v jednom) může směle měřit s čipy od Intelu. Dokázat to má podle serveru Fudzilla nový referenční design, který ukazuje tablet s odnímatelnou klávesnicí, která je zároveň dokovací stanicí s rozšiřujícími porty.

Na první pohled to není nic nového. Firma AMD však poprvé ukazuje, že její čip bude dostatečně výkonný a zároveň úsporný, aby mohl plnohodnotně pohánět zařízení typu tablet. V těle mu totiž tepe APU čip Temash, složený ze čtyř jader Jaguar x86 a grafického jádra Radeon HD 7000.

Zajímavý je také v únoru představený systém dokovací stanice s označením Turbo Dock, která již vedle zmíněné klávesnice a rozšiřujících rozhraní disponuje aktivním chlazením. To je spuštěno, když je vložen tablet, a díky tomu může celý systém výrazně zvýšit výkon, protože čipy mohou pracovat na vyšší frekvenci.

A naopak, když je tablet vyjmut, sníží se frekvence, a tím pádem i spotřeba a výkon. Na videu, kde je tato technologie prezentována, je vidět, že před vyjmutím bylo nutné dát nejdříve systému vědět, že bude tablet od dokovací stanice odpojen.

KVIK - Rychlé zprávy

Quick - Kvik - Rychle

Slovíčko KVIK jsme vybrali pro jeho stručnost, unikátnost a okamžitě pochopitelný význam. Odkazuje na české citoslovce "kvik" i anglické "quick", první symbolizuje stručnost, druhé rychlost.

Očekává se, že by se technologie AMD Turbo Dock měla na trhu objevit ještě letos.

Facebook testuje zpoplatnění vzkazu celebritám

Facebook chce bojovat proti nevyžádaným zprávám zpoplatněním. Alespoň to je oficiální vyjádření největší sociální sítě v deníku The DailyMail k zahájení testování placených vzkazů celebritám a dalším lidem, které uživatelé nemají ve svých přátelích. Dosud se za takové zprávy neplatilo.

Testování bylo zahájeno v Británii na vzorku 10 procent uživatelů. Platba přitom není konstantní, ale platí se podle virtuální popularity profilu. Výpočet zahrnuje řadu faktorů, jako je například počet facebookových fanoušků a kolik zpráv dostává. Například zpráva pro zpěváka Snoop Dogga stojí 10,08 libry (305 korun).

Facebook se v poslední době snaží získat peníze z obrovského počtu uživatelů a začíná přicházet s placenými novinkami. Nedávno například zavedl možnost zaplatit si prioritní zobrazení zprávy. Dříve zase tato sociální síť spustila možnost sázení ve hře Bingo. Mobilním uživatelům zobrazuje více reklam.

Intel nestihne opravit chybu čipsetů

Intel nedávno objevil chybu v nově připravovaných čipových sadách pro svůj procesor s jádrem Haswell, který se má začít prodávat nejpozději v polovině roku. Chyba způsobuje, že se připojená USB jednotka po probuzení počítače z úsporného režimu jeví jako odpojená a je třeba ji znovu připojit. Chyba je poměrně specifická, protože se týká jen rozhraní USB 3.0 a jen některých zařízení. I proto se na ni přišlo tak pozdě.

Bohužel ji však Intel nestihl na hardwarové úrovni opravit, a tak první verze čipových sad pro tento procesor budou tímto problémem postiženy. Náprava bude až v tzv. druhé revizi těchto čipsetů, kde bude muset být změněno metalické vedení. Dá se předpokládat, že pro závadné systémy nabídne Intel nějaký softwarový nástroj, který by měl problém vyřešit. Jinak se bude muset potýkat s reklamacemi.

Problém se podle serveru Bright Side Of News týká především vysokorychlostních USB paměťových zařízení. Chybné čipové sady jsou podle informací z Intelu tyto: Q87, Q85, H87, Z87, B85 (stolní počítače), QM87, HM87, HM86 (mobilní zařízení), C222, C224, C226 (pracovní stanice a servery).

Haswell je čtvrtá generace Core čipů Intelu, která v důsledku dobrého poměru výkonu a spotřeby bude mnohem vhodnější pro ultrabooky a tablety s Windows než předchozí modely (více o novince Intelu zde).