32bitové RDRAM vyrážejí do boje proti DDR

aktualizováno 
Nezáviděníhodná situace na trhu, malá podpora výrobců, zpětná nekompatibilita a špatná licenční politika. To je shrnutí základních faktorů ovlivňujících vstup 32bitových RDRAM modulů na trh. Mají vůbec šanci? Samsung a Kingston se domnívají, že ano.

Ačkoliv v současné době prohrávají paměti typu RDRAM svůj souboj s pamětmi typu DDR na celé čáře, jejich technologie ještě není ani zdaleka mrtvá. Jsou dokonce tací, kterí si od ní hodně slibují. Dokladem toho budiž fakt, že se dva významní výrobci paměťových modulů - jedná se o společnosti Kingston a Samsung - rozhodli oficiálně uvést na trh (vyrábět) 32 bitové RIMM moduly .

Jde bezesporu o velmi optimistický krok, protože je v tomto momentě na trhu pouze jedna základní deska, do které mohou být 32 bitové RIMM moduly nainstalovány. Jedná se o motherboard Asus P4T533, založený na čipsetu Intel 850E. Další výrobci základních desek by měli příkladu Asusu následovat a také uvést na trh podobná řešení. Prozatím je jeden motherboard chabou základnou pro masové rozšíření 32 bitových RDRAM. Změnu a potřebný impuls pro ostatní výrobce motherboardů možná přinese až levnější čipset od SiS (R658).

Jak je tedy zřejmé, přebytek místa na trhu pro novou platformu zrovna nebude a komu z nějakého důvodu nebude vyhovovat základní deska Asus P4T533, ten si asi na 32 bitové RIMMy nechá zajít chuť. To je jistě škoda, protože nové 32 bitové RDRAMy jsou opravdu výkonné.

32 bitové paměti Kingston a základní deska Asus P4T533Nesou označení PC3200 a PC4200. Jedná se tedy o paměti s datovou propustností 3.2 GB/s (PC3200 - 800 MHz) a 4.2 GB/s (PC4200 - 1066 MHz). Na každém modulu se nachází 232 pinů. To mimo jiné znamená, že 32 bitové moduly nejsou zpětně kompatibilní se základními deskami pro 16 bitové RDRAM. Změnu doznaly i zakončovací rezistory, které se již nenacházejí na základní desce, ale přímo na modulech pamětí. Přístupová doba do paměti je u prvních vzorků 40ns.

Cena pamětí Kingston PC3200 o velikosti 256 MB je 112 USD (za tisíc kusů). Cena rychlejší verze PC4200 o velikosti 256 MB pak 197 USD.
Dodatek: V současné době (tj. k 23.9.2002) jsou ohlášeny celkem 3 motherboardy pro 32 bitové RDRAM. Jedná se o zmíněný Asus P4T533, nově pak MSI (Microstar) 850E Max a EPoX 4T4A.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Rozstřel: Auta bez oken nebo hamburger bez masa. Jaký byl veletrh CES

Logo veletrhu CES

Největší veletrh spotřební elektroniky CES 2019 přinesl řadu překvapivých novinek nejen z oblasti spotřebičů do...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Najdete na iDNES.cz