Krátké zprávy

Evropská unie znovu řeší to, co se týká všech: čas (ilustrační snímek)

Evropská unie znovu řeší to, co se týká všech: čas (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jste pro letní a zimní čas, nebo ne? ptá se EU v dotazníku

  • 150
V létě o hodinu dopředu, v zimě zase zpátky. Časový posun je zejména v severských zemích velké téma a nyní se jím začíná zabývat Evropská komise. Přihlédne i k výsledku dotazníku, který včera spustila.

V únoru jsme psali o tom, že skupina europoslanců vyzvala Evropskou komisi, aby se zabývala změnou střídání času. Podle iniciativ, za kterými stojí ve Finsku nebo Česku desetitisíce lidí, škodí letní a zimní čas lidskému zdraví.

Eurokomisaři se začali časovým posunem zabývat a včera zveřejnili dotazník, ve kterém mohou občané EU vyjádřit svůj názor. Tedy zda jsou pro aktuální stav, nebo pro fixní čas, který by se během roku neměnil.

Už před 100 lety se bojovalo o letní čas. V USA ho nesnášeli

Přetáčení hodinek se nelíbí zejména severským státům, třeba ve Finsku se pro zrušení časového posunu vyslovilo již 70 tisíc lidí. Jenže Evropská unie má jednotnou direktivu na časový posun, kterou se musí všechny státy řídit (zejména kvůli obchodu). Finové tedy sice nedokázali prosadit změny ihned, ale rozproudili otázku na unijní úrovni, kde o ní budou hlasovat eurokomisaři. A pokud se nějaké změny prosadí, budou se zřejmě týkat všech členských států.

Evropská komise o problému již ví, zabývala se jím před čtyřmi roky. Podle vypracované studie tehdy byla většina občanů EU s letním a zimním časem spokojena, o lokálních odpůrcích komise věděla. Tehdy k žádným změnám nedošlo, nyní se projednávání rozbíhá nanovo.

Pro a proti

V Česku by podle europoslance Luďka Niedermayera používání fixního času znamenalo v létě východ slunce již před čtvrtou hodinou, a západu bychom se dočkali kolem osmé hodiny. Pro hovoří i jeden z původních důvodů, tedy úspora elektřiny. Někteří europoslanci, jako český zástupce Pavel Svoboda, nesouhlasí s odvoláním na studie, podle kterých střídání času těžce pociťují zejména děti a starší lidé. Stávající časový posun běží v naší zemi od roku 1979.

Dotazník poběží do 16. srpna. Výsledkem se komisaři nemusí závazně řídit, ale mohou k němu při rozhodování přihlédnout, zejména skončí-li výrazným odskokem jedné z možností. A vzhledem k tomu, že server je jen pár hodin od spuštění přetížený, je o vyjádření názoru zřejmě velký zájem.