Krátké zprávy

Nucená práce je i na plantážích cukrové třtiny, ze kterých získávají nápojové firmy cennou surovinu.

Nucená práce je i na plantážích cukrové třtiny, ze kterých získávají nápojové firmy cennou surovinu. | foto: David Neff, MAFRA

S blockchainem proti nucené práci. Nový projekt má pomoci milionům lidí

  • 12
Celosvětově pracuje dle odhadů v podmínkách nucené práce až 25 milionů lidí. Právě těm by mohl pomoci nový projekt, který si klade za cíl vytvořit mezinárodní registr. Každý by pak měl přístup k informacím, jak která firma či stát zachází se svými zaměstnanci.

Coca Cola spojila síly s americkým ministerstvem zahraničí. V novém pilotním projektu běžícím na technologii blockchain, tedy decentralizované databázi, chtějí bojovat proti nucené práci.

Společně plánují vytvořit celosvětový bezpečnostní registr pracovníků. Jejich seznam a kontrakty by ověřoval právě blockchain. Tuto informaci potvrdila nezisková organizace Blockchain Trust Accelerator, která se na projektu podílí.

16.března 2018 v 23:47, příspěvek archivován: 19.března 2018 v 11:34

Proud to partner with @CocaColaCo and @StateDRL to use blockchain to combat forced labor. Solution powered by @BitfuryGroup and @emercoin https://t.co/1eDZkKKpYa

Podle podzimní studie Mezinárodní organizace práce (ILO) z loňského roku se nucená práce týká až 25 milionů, z toho je téměř polovina v jihovýchodní Asii a Tichomoří. Nápojové společnosti proto čelí mezinárodnímu tlaku, aby si hlídaly situaci v regionech, ze kterých získávají cukrovou třtinu.

„Spolupracujeme na tomto projektu ve snaze zvýšit transparentnost a efektivitu ověřovacího procesu, který se týká pracovní politiky našeho řetězce,“ sdělil šéf pracovní politiky Coca Coly Brent Wilton. Nápojový gigant se zavázal, že do roku 2020 vypracuje 28 studií o nucené práci v zemích, ze kterých získává suroviny.

První sociální projekt s blockchainem

Slabinou projektu je nevymahatelnost. Díky databázi může podávat důkazy o špatných pracovních podmínkách, ale nemůže nutit společnosti nebo státy k nápravě. Stejně tak nepočítá s tím, že z oněch 25 milionů osob nemají všichni telefon nebo přístup k internetu.

Podle vyjádření amerického ministerstva jde o první velký projekt vlády, který cílí na sociální problém a běží na technologii blockchain. Ten dodá společnost Bitfury Group, další společník kryptoměna Emercoin zajistí servisní služby.

Blockchain (blok informací) je distribuovaná decentralizovaná databáze, do které může nahlédnout každý. Sestává se z vložených dat a bloků, které je potvrzují. Data jsou šifrována za pomoci tzv. hashovacích algoritmů, bloky generují tzv. těžaři. Tedy firmy nebo lidé, kteří ověřují vložená data (transakce) a tím vytvářejí další bloky (záznamy). Díky technologii je tak snadno dohledatelný původ a průběh nakládání s daty.

Vysvětlení blockchainu (video: Simply Explained - Savjee, anglicky):