EU chce kontrolovat, zda firma pod maskou zákazníků nechválí svoje výrobky

EU chce kontrolovat, zda firma pod maskou zákazníků nechválí svoje výrobky | foto: Marek Hannibal

Samochvála na internetu bude trestná

  • 26
Vydávat se za zákazníka a hodnotit pak vlastní produkt pochvalnými komentáři bude mnohem riskantnější. V od ledna příštího roku bude platit zákon, který takové neférové chování umožňuje potrestat.

Blogy, tvářící se jako nezávislé, přitom však sponzorované firmou, kterou vychvalují. Falešné komentáře u zboží: "Koupil jsem si tenhle mobil a jsem s ním maximálně spokojený." Tyto a podobné jevy, které ohrožují možnost zákazníka získat relevantní informace, se nelíbí EU. Vyjde proto direktiva, která je zakáže.

"Četl jsem tuhle knihu" (hned jak jsem ji napsal)

Podle The Times se to bude týkat třeba i spisovatelů, kteří vkládají pochvalné komentáře pod svoje knihy. Názor ostatních zákazníků totiž hraje při výběru stále větší roli. Třeba na Amazon.com, nejznámějším e-knihkupectví, se tento problém snaží řešit již několik let - v roce 2004 jim totiž spisovatel John Rechy ohodnotil svoji vlastní knihu pěti hvězdičkami a podepsal se jen jako "čtenář z Chicaga".

V článku se mluví o tom, že Británie bude mít zákon platný od začátku 2008. Nepochopil jsem úplně, zda se direktiva bude vztahovat i na nás, ale zřejmě ano. Konkrétní podoba zákona je na zákonodárcích. Samozřejmě, prokazování takového prohřešku nebude snadné, ale vsadím se, že firmy budou v tomto případě bedlivě sledovat, zda se třeba cizí e-shop nedopouští samochvály, aby případně mohly konkurenta "nabonzovat".