(ilustrační snímek) - V českých firmách je nainstalováno 39% softwaru...

(ilustrační snímek) - V českých firmách je nainstalováno 39% softwaru nelegálně, říká BSA. | foto: iDNES,cz

Pirátství ve Francii bude hlídat špion. Lidé si ho dobrovolně nainstalují

  • 237
Francouzští uživatelé budou možná zanedlouho požádáni, aby si na své počítače nainstalovali antipirátský špionský program. To se stane v případě, že se agentuře Hadopi podaří prosadit neuvěřitelný návrh, který nyní unikl na veřejnost.
Francouzský úřad na kontrolu pirátů (Hadopi), který má na starosti vymáhání zákona "třikrát a dost", potichu připravoval nový návrh, který by mu velice usnadnil práci. Podle dostupných informací se mu totiž doposud nepodařilo od internetu odstřihnout jediného piráta.

Třikrát a dost

Co je to gilotina na piráty

Pokud bude u uživatele zjištěno, že neoprávněně stahuje z internetu copyrightem chráněné materiály (nejčastěji filmy a hudbu), bude mu po třetím takovém provinění odpojen internet na jeden rok. Po prvním a druhém prohřešku bude následovat pouze varovný e-mail.

O odpojení rozhodne soud.

Špionem sám sobě, byť dobrovolně

S velkým humbukem byl po mnoha odkladech a úpravách nakonec přijat zákon označovaný jako třikrát a dost. Jeho tvůrci si od něj slibovali výrazné omezení zcizování autorských děl v prostředí internetu tím, že by hříšníkům hrozilo odpojení od internetu. (přečtěte si více o přijetí kontroverzního zákona).

Očekávalo se, že za jeden rok bude možné po dvou upozorněních a rozhodnutí soudu odpojit až 50 000 uživatelů.

Tento "plán" se však nepodařilo naplnit, a to je možná důvod, proč začal vznikat návrh obsahující špehovací programy. Podle serveru newteevee.com v něm Hadopi navrhuje možnost, že bude žádat uživatele o instalaci speciálního špionského programu, který by sledoval jeho činnost na internetu.

Vyplývá to z určité bezradnosti, kdy ani zákon na odpojování pirátů nemůže řešit některé technické podrobnosti. Mezi ně patří například otázka, zda bylo konkrétní internetové připojení používáno výhradně jeho vlastníkem a ne například jinou osobou, která se na něj nabourala.

Spyware od Hadopi by měl zaznamenávat využívání internetu na konkrétním počítači. Ale například i to, zda nebylo vyhledáváno slovo z černé listiny a jaké videostreamy uživatel sledoval.

Prográmek by zároveň pomocí vyskakovacího okna upozorňoval uživatele při stahování souboru, zda jej opravdu chtějí stáhnou, i když by tím porušili autorské právo.

Z uniklých dokumentů vyplývá, že by se software měl stát součástí antivirových nebo antispywarových řešení a nebo být instalován přímo do routerů.

Účinnost tohoto řešení poněkud snižuje skutečnost, že si jej uživatelé budou instalovat pouze dobrovolně. Na druhou stranu organizace předpokládá, že jej bude distribuovat přímo internetový poskytovatel a uživatel pak bude muset instalaci odmítnout.

V návrhu se také počítá s tím, že si uživatel bude moci program deaktivovat.

Zdroj (Aj, Nj):

newteevee.com
heise.de