Na internetových aukcích koupíte pod stromeček unikátní i nové zboží

aktualizováno 
Auto ukryté pod příkrovem sněhu, neznámé značky, stáří a technického stavu – to byla zřejmě jedna z největších kuriozit poslední doby vydražených na internetových aukcích. Na serveru eBay za něj kupec nabídl v přepočtu asi šedesát tisíc korun.
Řada internetových aukcí umožní koupit si pod stromeček i nemovitost

Řada internetových aukcí umožní koupit si pod stromeček i nemovitost | foto: Profimedia.cz

V Česku se taková kuriozita nedražila, ale jiných podivností na největším aukčním serveru Aukro.cz a jeho menších obdobách najdete i tak spoustu.

Nabídka je nepřeberná, ale pokud nejste předem registrováni, nemůžete nakupovat ani prodávat. Jak se ke komunitě na aukčním serveru připojit? Není to vůbec složité – vyplníte webový registrační formulář a ihned se můžete účastnit aukcí. Jenže jen některých, pro většinu potřebujete takzvanou "plnou registraci". Abyste ji získali, musíte počkat, až vám na adresu trvalého bydliště přijde dopis (maximálně do 14 dnů) s potvrzovacími údaji, ty doplníte do webového formuláře a můžete se účastnit všech aukcí.

Účastnit se znamená buď přihazovat, tedy nabízet částky, které jste ochotni za věc dát, nebo rovnou kupovat věci, u nichž se nabízí možnost Kup teď. To je sice jednodušší, vlastně stejné jako v běžném internetovém obchodě, ale rozhodně méně zábavné než přihazování. Musíte totiž akceptovat cenu prodávajícího a nikdy se vám nepodaří koupit věc, bez níž by váš život byl o tolik chudší, například za pouhou korunu.

Bojujte o svou výhru

Přihazování je podobně jako na skutečné aukci do značné míry psychologický souboj. Do okénka "Přihodit" totiž musíte napsat částku; záleží jen na vás, jak vysokou. Minimální hranici stanoví přímo aukční systém (je to vždy víc než aktuální cena). Můžete buď přihodit jen těsně nad, nebo rovnou nabídnout svou maximální cenu. To však zkušení "přihazovači" nedělají – je výhodnější nedat svůj zájem předem najevo, počkat do posledních minut aukce a pak udeřit.

Příhozy v posledních sekundách jsou oblíbené, takže pozor, abyste se nedali ukolébat pocitem vítězství předčasně. Podrobná pravidla pro přihazování najdete na každém aukčním serveru.

Od koho nakupovat?

Ještě než přihodíte do aukce první korunu, zjistěte si, jaké zkušenosti s prodejcem měli ti, kteří už u něj nakoupili dříve. Aukční servery mají totiž systém vzájemného hodnocení uživatelů – za každou bezproblémovou aukci dostanou prodejci od kupujícího (a naopak) pozitivní komentář, jenž se pak zobrazí u jeho jména jako hvězdička. Čím víc hvězdiček, tím má dotyčný za sebou více úspěšných aukcí a tak na první pohled vidíte, jestli je solidní, nebo ne.

Komentáře si udělíte navzájem, takže hvězdičku dostanete i vy v případě, že úspěšně dokončíte obchod. Nesolidní prodejce, třeba ten, který by inkasoval peníze a neposílal žádné nebo vadné zboží, dostává záporné hodnocení a aukční server ho brzy odstaví. Můžete samozřejmě narazit na nového prodejce, který ještě žádnou hvězdičku nemá. Pak buďte trochu opatrní a požádejte o zaslání zboží na dobírku, místo abyste mu hned platili na účet, jak je jinak obvyklé. To udělejte jen u těch prodejců, kteří mají už několik pozitivních komentářů, doporučuje se minimálně 10.

Když zboží dostanete, ale nebude odpovídat popisu nebo bude poškozené, nejprve se pokuste dohodnout s prodávajícím na nápravě. Když neuspějete, obraťte se na správce aukčního serveru, který pomůže věc řešit; v nejzazším případě vám může škodu nahradit, na Aukru třeba až do výše 20 tisíc korun.

Oblečení se nabízí nejčastěji

Jak obrovskou oblibu si internetové aukce v Česku získávají, ukazují čísla z české jedničky, Aukra: loni se tam prodalo pět milionů věcí za celý rok, letos do začátku listopadu už 8,5 milionu.

Jednoznačně vedou nabídky oblečení a oděvní doplňky – minulou sobotu bylo v těchto kategoriích otevřeno 140 tisíc aukcí, dalším obřím fórem jsou sběratelské předměty (110 tisíc aukcí); hodně je i knih (40 tisíc) a starožitností (35 tisíc). Na dalších aukčních serverech (například iKup.cz, odklepnuto.cz) je zboží řádově méně, ale pořád dost, abyste si mohli vybrat.

Jak poslat peníze

Jak zaplatit za zboží, které jste si vydražili? Většinou se platí předem – nejrychlejší a nejjednodušší je, když peníze pošlete platebním příkazem pomocí internetového nebo telefonického bankovnictví přímo na účet prodejce. Jakmile se tam částka objeví, on zboží odešle na vaši adresu. Přehnané obavy jsou zbytečné, aukční servery mají pro tento způsob placení bezpečnostní mechanismy. Někdy se lze s prodávajícím domluvit, aby poslal věc na dobírku; obecně to však nedělají rádi. Někteří lidé totiž zásilku nepřijmou a prodejci pak nikdo nevrátí náklady na poslání. Nejlepší je se s prodávajícím předem domluvit.

Je možné platit i pomocí systému PaySec či PayPal, tedy takzvanými elektronickými peněženkami – předplaceným virtuálním účtem, který nabijete penězi z vašeho bankovního účtu. Pak můžete okamžitě platit za zboží vybrané v internetovém obchodě nebo vydražené v aukci, avšak pouze v případě, že prodávající má také založen účet v systému PaySec. Při platbě vám systém zašle potvrzovací SMS zprávu, teprve potom je částka převedena.

Proč to vlastně dělat? Důvod je jediný: vyšší bezpečnost při placení na internetu – obchodníci nepřijdou do kontaktu s číslem vaší karty, peníze se převádějí mezi paysekovými účty.

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

Šéf Facebooku varuje, že je síť slabá v boji proti ruským dezinformacím

Mark Zuckerberg na konferenci Aspen Ideas Festival

Americká vláda by měla mnohem více tlačit na Rusko, aby přestalo s dezinformačními kampaněmi. Facebook podle jeho...

Facebook a spol. postihl velký výpadek. Problémy měli lidé v Evropě a USA

Logo Facebooku

Sociální síť Facebook postihl výpadek. Problémy měly tisíce uživatelů po celém světě. Nejvíce potíží hlásili uživatelé...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz