Některé události vypadají zpočátku důležitě, ale za pár měsíců po nich už ani pes neštěkne. Jiné naopak zprvu - když jsou nové - pozornost nebudí, ale z dlouhodobého hlediska se ukážou býti významnými. Novináři mají obvykle v popisu práce zabývat se právě těmi „novými“. Přesto se chceme každý rok poohlédnout zpět a napsat vám i o tom, co jsme přes rok napsat nestihli nebo zapomněli. Lepší pozdě než nikdy...
Aby se nám na naše opožděné texty v budoucnu lépe odkazovalo, umístili jsme je do samostatných podčlánků. A pokud máte pocit, že jsme zapomněli napsat i o nějaké další důležité události z vědy a techniky roku 2015, dejte nám vědět v diskuzi. Buď událost doplníme, nebo se alespoň poučíme. I když víte, jak to s novoročními předsevzetími dopadá...
1. Bill Gates bojuje za otevřenou vědu a přidávají se další
O podpoře otevřeného přístupu k vědeckým článkům (tzv. open access science) se hovoří už mnoho let. Nadace Billa a Mellindy Gatesových v roce 2015 nastolila vůbec „nejpřísnější“ politiku pro sponzorování vědeckého výzkumu. Vyžadují, aby výsledné články byly přístupné všem, okamžitě, zdarma a natrvalo. (Více v samostatném článku.)
2. Vozík pro handicapované, který zvládne schody
Vozíčkáři mohou díky speciálními vozíku Scalevo, který je zatím v testovacím provozu, vyjet po schodech nahoru či sjet dolů.
To vše bezpečně a bez přídavné rampy nebo asistence. Zatím se jedná o neprodejný prototyp, studenti švýcarského ETH se s ním připravují na soutěž podobných robotických pomůcek. (Více v samostatném článku.)
3. Genetické hrátky s lidskými zárodky
Na jaře 2015 se objevily poprvé informace, že vědci se pokusili novou, velmi jednoduchou metodu úpravy DNA využít i na oplodněná lidská vajíčka a v důsledku tak zjistit, zda a jak lze upravovat dědičnou informaci lidí před narozením. Byť šlo jen o první, a hodně nesmělý pokus, který nebude mít žádné velké praktické dopady, práce čínských odborníků vzbudila velké emoce. A i některé odborníky nepříjemně zaskočila. (Více v samostatném článku.)
4. Stabilizovaná lžíce pro pacienty s roztřesenou rukou
Pro lidi trpící Parkinsonovou chorobou mohou být i ty nejběžnější úkony neskonale obtížné. Inženýrům se podařilo sestrojit „kyberpříbory“, které kompenzují otřesy uživatele a umožní tak téměř běžnou konzumaci potravin.
Liftware koupila firma Google a vzápětí snížila cenu produktu. (Více v samostatném článku.)
5. Zatím nejlepší důkaz toho, co Einsteinovi nevonělo
V roce 2015 uplynulo sto let od zveřejnění obecné teorie relativity, jednoho největších vědeckých úspěchů Alberta Einsteina. Rok neprobíhal jen ve stylu oslav, ve fyzice stále probíhá odborná polemika s touto velkou postavou. Švýcarský fyzik by si asi se zájmem přečetl o experimentu holandských kolegů, kteří zatím nejdůkladněji potvrdili Einsteinův „neoblíbený“ jev, při kterém dochází na pohled k jasnému překročení platného vesmírného rychlostního limitu, tedy rychlosti světla.
Letošek přinesl také zatím nejdůkladnější demonstraci toho, jak některé jevy ve vesmíru evidentně porušují Einteinův předpoklad, že rychlost světla je a za všech okolností nepřekročitelný limit. (Více v samostatném článku.)