Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. prosince 2021 Jitka

Jak přežít práci s počítačem – šetřete své ruce

Když se řekne, že někdo "dělá rukama", rozumí se tím, vykonává nějakou méně kvalifikovanou manuální práci. Ruce jsou však namáhány i při práci s počítačem. Víte, jak jim trochu ulehčit a jaké pomůcky jsou k dispozici?
Už jsme se dozvěděli, jak správně sedět. V pokračování seriálu o tom, jak zdravěji pracovat s počítačem, se zaměříme na používání klávesnice a myši. Vedle monitoru patří tato ovládací zařízení mezi ty, které člověk při práci s počítačem využívá nejvíce. Jejich správným výběrem, používáním a využíváním různých dalších pomůcek s nimi souvisejících si můžete ušetřit mnoho problémů.

Klávesnice

Počítačová klávesnice vychází z psacího stroje. Má stejné rozložení písem a podobný design základní části. I když se toto rozložení může zdát poněkud nelogické, má svůj účel – bohužel pouze u psacích strojů.

První psací stroje měly klávesy seřazené podle abecedy, ale záhy se zjistilo, že při rychlém psaní se některá písmenka zasekla, a tak se změnilo rozložení kláves, které je v podstatě známé dodnes. První počítačovou klávesnici vymysleli technici u společnosti IBM. Tato klávesnice měla 83 tlačítek. Do dnešní doby se rozrostla o dalších 21. I když již bylo několik pokusů o zásadní změnu rozložení kláves na klávesnici, zatím se žádný z nich neuchytil. Prozatím se tedy výrobci spokojují s tím, že ke standardním tlačítkům přidávají nadstandardní, která umožní jedním stiskem spouštět různé programy, nebo tyto programy částečně ovládat (například ovládání hlasitosti).

Ergonomická klávesnice 

Objevit také můžete klávesnice, které jsou vybaveny náhražkou myši, ať již v podobě kolečka nebo dotykové plochy (touchpad) a příslušnými dvěma tlačítky. Lidé, kteří píši všemi deseti prsty, by měli vyzkoušet speciálně zalomenou ergonomickou klávesnici, která vypadá, jako by byla na uprostřed rozlomena a spodní kraje byly mírně posunuty. Taková klávesnice nabízí mnohem přirozenější polohu ruky při psaní, což se projeví nejen menším namáháním, ale také rychlejším psaním.

Co by měla splňovat standardní klávesnice?

„Klávesnice by měla mít tlačítka přehledně uspořádaná,s písmeny a číslicemi dobře čitelnými. Co do výšky by měla být nízká s velmi malým sklonem,“ informuje Iva Soukupová, předsedkyně sekce pro ergonomii Společnost pracovního lékařství.

Co se samotných kláves týká, jejich standardní zdvih, tedy rozdíl mezi výškou před a po stisku, se pohybuje kolem 4 mm. Svalová síla na tlačítka by měla být minimální. To znamená, že by tyto měly být lehce stlačitelné.

I když se může zdát, že na klávesnici není moc co zkazit, ne každý takový výrobek je vhodný: „I u nás lze koupit i od firmy zabývající se výpočetní technikou nevhodnou klávesnici,“ říká Soukupová.

Myši

Myš, která byla původně výdobytkem velkých sálových počítačů a běžným uživatelům ji poprvé nabídla firma Atari, přinesla do světa PC společnost Microsoft. Ta ji začala dodávat ke svému novému textovému procesoru Word. Hranatá myš tehdy stála necelých 200 amerických dolarů a byla již vybavena dvěma ovládacími tlačítky. Rozvoj tohoto ovládacího prvku nastal s příchodem operačního systému Windows 95 s grafickým rozhraním, kde byl uživatel bez myši značně diskriminován. Rok 1999 byl přelomem v oblasti snímací technologie, neboť světlo světa spatřila optický systém, kterému se dostává čím dále tím větší popularity. Vysokou užitnou hodnotu přinesl také vynález ovládacího kolečka, které umožňuje plynulý posun v dokumentu či na WWW stránce a zároveň má funkci třetího tlačítka.

Trackball Logitech 

Současné nejnovější modely jdou ještě dál a jejich funkce přebírají mnohé nápady z jiných polohovacích zařízení, jako je joystick či gamepad. Dříve, než si budete pořizovat novou myš, si však ujasněte, co vše od ní budete očekávat a na co ji budete využívat. Je zbytečné investovat několik tisíc korun do nového produktu, když vás jeho další funkce budou spíše obtěžovat, než pomáhat.

Jak na myš?

Podle doktorky Soukupové by myš by měla být dobře tvarovaná do ruky, pro ženy menší a prsty a dlaň by měly být při používání myši nejlépe v rovině s předloktím. Záleží na tom, aby ovládání tlačítek nebylo "tvrdé", nevázlo a aby myš při uchopení do dlaně netlačila hranami do částí dlaně nebo prstů. Práce s myší musí být zkrátka příjemná, a pokud tomu tak není, je potřeba si vyzkoušet jiný model.

Zdravotní rizika

„Při dlouhodobém psaní na nevhodné klávesnici a při používání špatně tvarované myši a při jejím nevhodném dlouhodobém držení dochází k onemocnění z tzv. jednostranného zatěžování,“ vysvětluje předsedkyně sekce pro ergonomii. To vede nejdříve ke zvýšené únavě pohybového systému rukou až celých paží a následně k možným zdravotním změnám až poškození pohybového systému.

Podložka pod klávesnici 

Částečně mohou pomoci různé podložky a speciální podstavce, které jsou vyráběny z různých materiálů. „Pomůcky, jako jsou podložky nebo područky, je však nutné vybírat vždy v souvislosti s podmínkami práce. Záleží zde na druhu vykonávané činnosti, času stráveném při práci s počítačem, resp. při práci na klávesnici, a zejména s celkovým uspořádáním pracoviště - pracovního místa,“ osvětluje Soukupová.

Tyto pomůcky jsou vhodné pro vyrovnání výškových rozdílů mezi plochou stolu a klávesnicí. Pokud při otáčení k jiné práci na jiné pracovní ploše nebudou područky vadit, je jejich využívání vhodné, neboť odlehčují napínanému svalstvu např. předloktí při déletrvající práci. Je potřeba si dát pozor, aby prostor pod zápěstím vyplňovala podložka z materiálu, který nechladí a je vzhledem ke klávesnici tak, aby zápěstí bylo v rovině s předloktím.

Gelová podložka 

Podložky se osvědčují

„Používám podložky cca 3/4 roku,“ říká Karel Jiránek, Project Manager společnosti BeeInside. „Dříve mě občas bolely ruce a na chvíli mi znecitlivěla zápěstí nebo prsty. Podložky ke klávesnici a myši s polštářkem pro zápěstí mají tu výhodu, že ruku podloží v optimální výšce a pak i při "pasivním" čtení nebo zamyšlení, kdy s rukama nehýbu, spočívají na příjemně měkkém povrchu,“ dělí se o své zkušenosti. „Od té doby žádné "vědomé" problémy nepociťuji,“ uzavírá Jiránek.

Bezdrátové systémy

Asi každý se již někdy setkal s problém, kdy délka kabelu myši či klávesnice prostě nestačila. Navíc kabel na stole není nic estetického. Výrobci pro tyto případy nabízejí bezdrátové systémy, buď v podobě samostatné myši či klávesnice či setu obou zařízení dohromady. Výhoda při psaní či ovládání počítače bez „drátového“ omezení jsou nasnadě.

Přenosné počítače

Polohovací zařízení pro notebooky 

Samostatnou kapitolou jsou pak klávesnice a myši pro ovládání přenosných počítačů a PDA. Čím menší je takové zařízení, tím větší ústupky ergonomii a praktičnosti musí výrobce udělat. Ideální je v těchto případech využívat externí zařízení pro ovládání. To je však většinou možné jen na pracovním prostoru v práci či doma.

V dalším díle našeho seriálu se dozvíte, jak ulevit unaveným očím.

Témata: Atari, IBM, Microsoft
  • Nejčtenější

Silná sluneční bouře může uvrhnout do tmy celé kontinenty, varuje vědkyně

Koronavirová pandemie nám ukázala, že nejsme na podobnou krizi připraveni. Podle amerických vědců bychom na tom byli...

Startujeme německý tankový motor z války, desetiletí pohřbený v bahně

Takhle zní zrekonstruovaný motor Maybach HL 120 TRM z německého útočného děla StuG. Strávil celá desetiletí pohřben v...

Maličké hi-fi do maličkých bytů. Vyzkoušeli jsme česko-britskou kombinaci

Moderní, elegantní a velmi dobře hrající. Vyzkoušeli jsme maličký streamer se zesilovačem Arcam Solo Uno a regálové...

Ušetřit, nebo připlatit? Co znamená devět tisíc korun při výběru notebooku

Premium Jeden je za 12 990 Kč, druhý za 21 990 Kč. Obě jsou to novinky s Windows 11, Full HD displejem, SSD úložištěm a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět největších nesmyslů tradovaných o druhu Tyrannosaurus rex

Dravý dinosaurus druhu Tyrannosaurus rex vyhynul před nepředstavitelně dávnou dobou 66 milionů let. I když toho o něm...

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Fyzici chtějí experimentem vysvětlit, zda žijeme v realitě, nebo v matrixu

Skupina fyziků chce odpovědět na kontroverzní otázku, která odnepaměti rezonuje lidskou společností. Žijeme v nám...

V Google dokumentech se nově objevily funkce, které mnozí z nás uvítají

Jestliže je pro vás textový editor Google dokumenty denním chlebem, potom zbystřete. Používáním chytrých voleb,...

Vyhrožovali lékařům kvůli covidu, Facebook jim zablokoval účty

Společnost Meta, která je provozovatelem Facebooku, zablokovala účty na sociální síti odpůrcům vakcín proti covidu-19...

Žena u porodu dítěte kamarádky zjistila, že ho má s jejím manželem

Osmadvacetiletá Hailey Custerová z Arizony zažila nepříjemný šok, když pomáhala přivést na svět dítě nejlepší...

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Obsazením černošského herce si nově podmiňuje britský autor Martin McDonagh inscenování své hry Ujetá ruka (Behanding...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Ve StarDance předčasně skončil Mirai Navrátil

Ještě před sobotním večerem StarDance je jasné, že se s taneční soutěží musí rozloučit zpěvák Mirai Navrátil. Vyšel mu...

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může...