Hollywood vyhrál nad DeCSS kódem pro volné šíření DVD

aktualizováno 
Po roce a půl, které uplynuly od rozhodnutí soudu o zákazu publikování DeCSS v internetovém magazínu 2600, přichází pro filmový průmysl další výhra. Soud v tomto případě postavil obchodní tajemství nad svobodu slova.
Hollywood pokračuje ve své vítězné bitvě proti DeCSS. V průběhu válečné vřavy sice některé bitvy prohrál, ale v těch nejdůležitějších zůstává neporažen.

O co se bojuje?

Název DeCSS je odvozen od označení jedné z ochran DVD disků, která nese název „Content Scramble System(CSS)". Ta má zabránit neoprávněnému kopírování. DeCSS je dekódovací program, který dokáže vypreparovat z DVD disku soubor s filmem tak, aby se s ním dalo dále pracovat.

Utilita s označením DeCSS vznikla původně pro vlastní potřebu Johna Johansena, který ji naprogramoval spolu s dalšími dvěma přáteli. Díky ní mohl tehdy patnáctiletý student sledovat DVD filmy i pod operačním systémem Linux, což předtím možné nebylo. Prográmek je přitom tak krátký, že jeho kód bylo možno vytisknout na tričko.

Zástupcům hollywoodských producentů se však nelíbilo, že byl tento program zneužit pro vytváření nelegálních kopií DVD. Od doby jeho rozšíření se tedy snaží všemi prostředky proti němu bojovat.

Dlouhý boj

Jedna z prvních kauz na toto téma se týkala webového časopisu 2600, který kód zveřejnil na svých stránkách. Filmové sdružení Motion Picture Association (MPAA) tehdy na začátku roku 2000 podalo na vydavatele časopisu žalobu, ve které se dožadovalo odstranění informací a všech odkazů týkajících DeCSS. Soud první instance MPAA podpořil a jeho rozhodnutí potvrdil i v listopadu 2001 odvolací soud. Zatímco žalovaná strana argumentovala svobodou projevu, žalující využili v roce 1998 přijatého copyrigtového DMCA (Digital Milenium Copyrigt Act) zákona. Ten mimo jiné zakazuje obcházení ochranných opatření zabudovaných do komerčních produktů.

Zdálo by se, že tím vše končí a DeCSS má, jak se říká, „utrum“. Avšak již o rok později prohráli odpůrci DeCSS soudní při s jedním texaským studentem. Ten prováděl výzkum, který se mimo jiné týkal i ochrany DVD disků. Na školních stránkách pak v rámci tohoto výzkumu zveřejnil i plné znění kódu. Ačkoliv dva soudy nižší instance rozhodly v neprospěch studenta, Nejvyšší soud žalobu zamítl.

DVD John před soudem

Žaloba byla také podána na samotného autora DeCSS, kterému bylo dáváno za vinu, že porušil autorská práva a stal se údajně původcem internetového pirátství. Soud sice Jona Johansena, známého pod přezdívkou „DVD John“, osvobodil, ale žalující strana se odvolala k Nejvyššímu soudu.

Poslední soud?

Tento týden byla uzavřena kauza, kterou někteří komentátoři označovali jako boj svobody slova proti obchodnímu tajemství. Na jedné straně stáli zástupci organizace DVD Copy Control Association a na straně druhé programátor Andrew Bunner, který na svých stránkách zveřejnil zdrojový kód DeCSS.

Výsledkem je rozhodnutí Nejvyššího soudu státu Kalifornie, kterým bylo prakticky zakázáno šíření tohoto kódu. Bunner byl shledán vinným za to, že kód zveřejnil a umožnil tak porušit vlastnická práva. Filmový průmysl tím dostává do ruky zbraň poměrně velkého kalibru, kterou může kdykoliv namířit na kohokoliv, kdo tento kód zveřejní.

Možná trochu překvapivě může být potěšena i žalovaná strana. Nejvyšší soud totiž vrátil případ nižší instanci, která má přezkoumat kauzu s ohledem na všechny aspekty týkající se obchodního tajemství. Tímto soudem má být znovu zhodnoceno, nakolik a zda bylo porušeno některé obchodní tajemství.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Kdy ani ochranný oblek nepomůže. Co dokáže granát nebo zákeřná motýlí puma

Podívejte se s námi k pyrotechnikům PČR

„Pokud mě uvidíte utíkat, snažte se mě předběhnout.“ Vtip, který laika pobaví, ale z pohledu pyrotechnika je otřepaný a...

Proč byli někteří dinosauři tak velcí? Měli něco, co savci ne

Jedním z evolučních důvodů gigantických rozměrů sauropodů byla pasivní obrana...

Největší suchozemští tvorové všech dob, pravěcí sauropodi, byli výrazně větší než všechna zvířata, která známe z naší...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Další z rubriky

Google mi vzal ve volbách miliony hlasů, tvrdí Trump. Jak na to přišel?

Donald Trump obvinil společnost Google z toho, že v roce 2016 manipulovala s...

Americký prezident obvinil společnost Google z toho, že zmanipulovala 2,6 až šestnáct milionů hlasů v prezidentských...

Twitter a Facebook blokují čínské účty o protestech v Hongkongu

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Sociální sítě Facebook a Twitter zablokovaly stovky účtů. Chtějí tak zabránit šíření propagandy o protestech v...

Střelec vyvěsil manifest na „doupě zločinu“. Bylo správné 8chan smazat?

Web 8chan zmizel z internetu poté, co byl opakovaně spojen s americkým „domácím...

Společnost Cloudflare, která zajišťuje webové služby, vypověděla po útocích v El Pasu služby diskusnímu fóru 8chan. Na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz