Zatímco vyhledávače Yahoo!, MSN Microsoft nebo AOL žádosti vlády USA již vyhověly, Google dovedl střet až před soud. „Spolupracovat v této záležitosti s vládou je balancování na strmém kluzkém svahu a je to cesta, kterou bychom se neměli vydávat,“ uvedl tento měsíc jeden ze zakladatelů Googlu Sergey Brin.
Podle odborníků má ke svému odmítavému postoji tři hlavní důvody. Zaprvé tvrdí, že by Google neměl za vládu dělat její práci. Zadruhé si chrání svůj vlastní produkt a zatřetí chce dát firma svým zákazníkům najevo, že myslí vážně ochranu jejich soukromí.
Americké ministerstvo spravedlnosti namítá, že nechce získat o nikom žádné osobní údaje a že vyhovění tomuto požadavku by pověst Googlu nijak nepoškodilo.
Specialista na internetové právo z Univerzity v Connecticutu Paul Schoff Berman tvrdí, že ustoupit nyní by znamenalo, že příště už bude mít americká vláda ještě větší požadavky. „Eroze soukromí se děje postupně. I když každý z ústupků bude malý, za dvacet třicet let se můžeme ocitnout v bodě, ve kterém se společnost nikdy nechce ocitnout.“