Symbol protestujících proti nečekanému zpřísnění pravidel pro výkon interrupcí v Polsku

Symbol protestujících proti nečekanému zpřísnění pravidel pro výkon interrupcí v Polsku | foto: Strajkkobiet.eu

Co je za znakem červeného blesku, který se šíří po sociálních sítích

  • 249
Nejen na sociálních sítích můžete v posledních dnech vidět znak červeného blesku. Vzbuzuje kontroverzi. Někteří lidé v něm hledají spojitost s nacistickou symbolikou. Kdo za vznikem znaku červeného blesku stojí? A jaký je jeho pravý význam?

Blesky „udeřily“ na Facebooku, Twitteru, Instagramu, a dokonce i na TikToku. Tisíce lidí si je na Facebooku nastavují jako masku profilového obrázku, na dalších sítích se fotí s bleskem namalovaným na tváři nebo na dlani. Použití symbolu vyjadřuje solidaritu s polskými ženami a podporu demonstrantů, kteří už více než týden protestují proti nečekanému zpřísnění pravidel pro výkon interrupcí v Polsku.

Červený blesk podporuje Maláčová a Gregorová, kritizuje Ovčáček

Symbol červeného blesku na své sociální sítě přidal mezi jinými český ženský magazín Heroine nebo aktivistická platforma zaměřená na práva žen SdruŽeny.

S polskými ženami soucítí z také česko-polská zpěvačka Ewa Farna. Z politických osobností se s červeným bleskem vyfotily europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Naopak tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svém Twitteru blesk komentuje slovy „Logo protestů za právo zabíjet nenarozené děti. Přidejte ještě jeden blesk a uzříte trestný symbol zla. Náhoda?“ a aby svůj výklad loga objasnil, do komentáře přidal fotku organizace Hitlerjungend.

Nacismus, nebo solidarita?

Kritika symbolu i demonstrací obecně zaznívá také na polské veřejnoprávní televizi TVP, kterou ovládá vládnoucí strana Právo a Spravedlnost, jejíž zástupci zásadně přispěli ke zpřísnění pravidel interrupcí. Do pořadu Wiadomości si jako odborníka pozvala politika a historika Ryszarda Terleckiho, který uvedl, že symbol blesku odkazuje na nacistickou ideologii.

Stačí ale letmý pohled na červený zužující se blesk a je zřejmé, že je od bílého blesku s rameny stejné šířky a délky, který sloužil jako symbol organizace Hitlerjugend, snadno rozlišitelný. S touto logikou by nacistický odkaz mohla šířit také značka Opel, symbol kapely AC/DC nebo jizva Harryho Pottera.

Nalevo znak Hitlerjungend, napravo znak Strajk kobiet

TVP tak předkládá veřejnosti nepříliš vyvážené informace. Vyzdvihuje nezodpovědnost demonstrantů, kteří shromažďováním šíří koronavirus, ale příliš nehovoří o tom, proč to dělají.

Zástupci hnutí nedostávají na obrazovce prostor a jak píše polský liberálně-levicový týdeník Polityka, médium vytváří dojem, že skutečným cílem demonstrací je uskutečnit převrat a chopit se moci. 28. října byl hlavní titulek večerních zpráv na TVP „Levicový fašismus ničí Polsko“.

Skutečná symbolika blesku

Blesk je odedávna brán jako ničivá síla, která trvá méně než zlomek sekundy, ale přesto nás dokáže připravit o to, co je pro nás nejdůležitější – o život. Blesky patří mezi nejzáhadnější přírodní fenomény a ani v jednadvacátém století jsme nebyli schopni jim plně porozumět.

Ve starořecké kultuře symbolizovaly trest za lidské hříchy. Byly hlavním atributem vládce nebes Dia, který je posílal na zem neposlušným poddaným. Pro Římany byly zase božským ohněm Jupitera, pro Slovany kopím Perunovým. Dříve byl tedy blesk vnímán jako něco posvátného, jako trest shůry.

Změna významu přišla v 15. století, připomíná polský server na:Temat, kdy se stalo ve středověké polštině populární úsloví „niech Cię szlag trafi“, volně přeloženo jako „aby tě šlak trefil“ nebo „k čertu s tebou“. Staré německé slovo schlag doslova znamenalo „rána“ a dalo vzniknou slovu donnerschlag, což znamená blesk. Původně byla formulace formou kletby, přáním nešťastné události. Například náhlé smrti úderem blesku. Později se význam posunul a pronikl do hovorového jazyku jako forma stížnosti na situaci, která vzbuzuje naši nespokojenost.

Úsloví „ciskać piorunami“ neboli „házet blesky“ se v moderním jazyce používá k pokárání za špatné chování vůči ostatním.

A do třetice, blesk je také všeobecným symbolem hrozícího nebezpečí. Všimnout si ho můžete například na varovné ceduli u vysokého napětí.

Autorka vysvětluje význam blesku v kontextu všepolské stávky žen

Informace o znaku médiím poskytla jeho samotná autorka, polská grafička, ilustrátorka a feministka Ola Jasionowska. V rozhovoru pro Newsweek Polsko umělkyně uvedla, že ji mytologický nebo náboženský odkaz znaku nezajímal. Hlavní význam pro ni měl blesk jakožto varovný symbol. Jasionowska nechtěla, aby znak působil drasticky, proto se rozhodla vyhnout odkazům na krev. Rovněž jí šlo o to, aby byl symbol úderný a zapamatovatelný.

„Buďte opatrní, varujeme vás. Nesouhlasíme s tím, že ženám upíráte jejich základní práva,“ to podle autorky symbol vyjadřuje. Nařčení z nacistického podtextu jsou podle ní „absurdní“ a nic takového prý nebyl její záměr. „Každý hledá interpretaci, která se mu hodí,“ dodává.

Jasionowska dále uvedla, že chtěla vytvořit něco univerzálního, s čím se mohou ztotožnit ženy bez ohledu na to, kde žijí nebo jaké jsou. A to se jí rozhodně povedlo. Symbol červeného blesku vzali za svůj ženy i muži po celé Evropě a spolu s hashtagy jako #tojestwojna, #solidaritywithpolishwomen, #strajkkobiet nebo #mybodymychoice vyjadřují odpor k rozhodnutí polského Ústavního soudu.