Čermák: Kouzla s čísly, smajlíky ... a vše v deseti slovech

aktualizováno 
A je tu další série webových tipů, které "nekvalifikovaly" na samostatný článek nebo sloupek, ale zase by byla škoda je nechat pozapomenuté někde v browserových záložkách.
Jděte na weby, kde nemusíte hnout ani prstem

Jděte na weby, kde nemusíte hnout ani prstem | foto: Shutterstock

Numberquotes

Co radí mediální trenéři firemním PR specialistům? Aby nudná fakta (nejčastěji čísla) "oblékali" do pestrých a barvitých přirovnání. A tak například pro výrobce limonád je mnohem lepší, když do tiskové zprávy uvede, kam až by sahala věž postavená z prodaných plechovek limonády (nejspíš na měsíc nebo až na Mars), než když suše oznámí číslo odpovídající počtu vyrobených hektolitrů.

Sám si z dětství pamatuju větu, která byla v kapesním atlase hub: totiž že jed v muchomůrce hlízovité jarní je tak jedovatý, že kdybychom ho dali na špičku nože, zabijeme řadu myší dlouhou z Václavského náměstí do Říčan. Diví se někdo, že jsem do puberty odmítal jíst jakékoliv houby?

(Nejen) američtí novináři teď mají k ruce zajímavou pomůcku. Totiž stránku, kam stačí zadat číslo (jakékoliv), a obratem dostanete kopu nejrůznějších přirovnání.

A tak například jestliže já měřím 205 centimetrů, tak je to
a) počet obyvatel město Delaven v Minnesotě,
b) počet žiraf, které postaveny jedna na druhé budou stejně vysoké jako 3,65 Eiffelových věží,
c) suma peněz (v amerických dolarech), za kterou koupíte Caffe Latte Grande pro každého obyvatele vesnice Whiteside v Missouri.

Flickr

Chcete si prohlédnout skvělé fotky, a přitom ani nehnout prstem? Rozuměj "nekliknout myší, naťuknout do klávesnice"? Jednoduchá rada: fotoalbum Flickr nabízí slideshow nejzajímavějších fotografií za posledních sedm dní. Napište výše uvedenou adresu do prohlížeče, hezky si pohodlně sedněte ... a dívejte se. To je všechno.

Swfme

Loni v červnu oslavila čtvrtstoletí existence. Patří k nejznámějším počítačovým hrám, vznikla v Rusku a existuje v desítkách variant. Řeč je samozřejmě o Tetrisu. Tetris je nejen chytlavá hra, ale také svým způsobem metafora našeho lopocení za dokonalostí a pořádkem.

Kdo by nebyl šťastný, když do sebe padající kvádry tak hezky pasují a zapadají! Ovšem máte-li rádi řád a jasná pravidla, pak tahle verze Tetrisu není pro vás.

Tenwordwiki

"Srdce Evropy, sužované turisty, bez levných taxíků." Co to je? Definice Prahy v sedmi slovech. V angličtině je těch slov přesně deset. Proč je to důležité? Protože je to heslo z online encyklopedie. A nikoliv, není to Wikipedie. Je to "desetislovná wiki", což je sympatický projekt, který si klade nemalou ambici: popsat všechno na světě právě deseti slovy.

Kdo by četl sáhodlouhé věty na originální Wikipedii, neřku-li v dalších encyklopediích? Žijeme přece v tom krásném momentu dějin, kdy je lidstvo nejvíc roztěkané od svého vzniku. Udržet pozornost je to nejtěžší, co můžete po moderním člověku chtít.

Encyklopedie s desetislovnými hesly se tak zdá být dobrým nápadem. Domácí úkol: zkuste vymyslet a publikovat heslo "Václav Klaus". Je to hanba, ale náš známý a jedinečný prezident v téhle encyklopedii ještě chybí!

Fffff.at

Průměrný americký teenager použije za den sedmnáct smajlíků. Počítají se ty v esemeskách, na Skypu i ve facebookových statusech. Nevím, jak k tomu číslu výzkumníci došli a jak velký vzorek populace použili. Každopádně se uvádí, že historici či archeologové budou jednou o naší současnosti mluvit buď jako o éře zavináče nebo smajlíku.

Jde o nejčastěji používané symboly. Osobně jsem k této mánii začal přispívat až opožděně. Jak jsem už napsal v jednom starším sloupku, začal jsem používat smajlíky až někdy kolem čtyřicítky. Přičítám to takzvané krizi středního věku, a moje žena tvrdí, že je to skvělé, protože je to mnohem levnější, než kdybych si pořídil blondýnu nebo Porsche.

Každopádně jsem své smajlíky nedávno počítal a pohybuji se někde kolem pěti kusů za den. Z čehož plyne, že za americkými teenagery zaostávám. Všechno by mohl změnit software, který se jmenuje Auto Smiley. Jde o aplikaci, která využívá webovou kameru na vašem počítači.

Je spuštěna tzv. na pozadí, zatímco vy se věnujete jiné práci, a využívá webovou nebo vestavěnou kameru. A v čem funkce spočívá? Software vyhodnocuje obraz vašeho obličeje.

Když zjistí, že se usmíváte a zároveň píšete text (třeba mail nebo jiný dokument), vloží do textu automaticky smajlíka. Nevím, jestli funguje i naopak, a když zjistí, že se tváříte otráveně nebo kysele, tak napsaného smajlíka smaže. V tom případě by asi smajlíků rapidně ubylo :)

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Tipy na weby: najděte si levný benzin nebo si proklepněte budoucí školu

Mapy.cz

Interaktivní mapa prozradí, kde lze natankovat nejlevněji pohonné hmoty i s pohledem na dosavadní vývoj ceny. Informace...

Tipy na zajímavé weby: tvorba moderních on-line dotazníků

Ilustrační foto - formuláře

Naklikáním vytvořit grafický dotazník, a tak snadno zjistit třeba názor z lidu, umožní služba Click4survey.cz. Položit...

Rusko se chce opřít do Facebooku a Twitteru. Nedodržují tamní podmínky

Ilustrační snímek

Roskomnadzor oznámil, že tento týden zahájil správní řízení vůči společnostem Facebook a Twitter, které ve stanovené...

Najdete na iDNES.cz