Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čermák: Dnes něco jako Bakaláři. Tři příběhy ze života... sociálních sítí

Tak ministerstvo dopravy prý bude na Facebooku přemlouvat řidiče, aby si včas vyměnili řidičáky. Přijde mi to chytré. A taky velkorysé, promiňte mi to slovo.

Arnold a Twitter | foto: Profimedia.cz

Úředníci si v Česku zvykli, že nemusí vylézt ze svých kanceláří nebo zpoza svých přepážek, protože jim politici schválili dostatek předpisů, které lidi nakonec donutí, aby se zmačkanými čepicemi v ruce přišli za úředníky.

Pamatuju se, jak jsem se před lety dostal až před soud kvůli tomu, že mi finanční úřad poslal snad deset doporučených dopisů na starou adresu. "Nemohli jsme vás najít. A opravdu jsme se snažili," řekla mi úřednice, jinak moc hodná a milá paní. Přitom stačilo, aby moje jméno naťukala do Googlu. Dokonce věděla, že píšu články do novin.

Změní se to teď, kdy i díky sociálním sítím vzniká na webu jakýsi paralelní svět? Využijí vládní instituce toho, že teď jsme vlastně všichni "nadosah" a blíž než dřív? A – no a to je kardinální otázka – nebudeme toho nakonec litovat? Nasbíral jsem za posledních pár měsíců tři příklady, kdy stát či jeho instituce začaly využívat sociální sítě. Připadají mi zajímavé, podnětné... a trochu zneklidňující.

Status "Sedím u bazénu a kouřím doutník" se nedoporučuje

"Finanční úřad pro Prahu 5 si vás na Facebooku přidal mezi přátele. Potřebujeme vědět, zda Finanční úřad pro Prahu 5 znáte, abyste mohli být přáteli." Tak až vám přijde tenhle mail, jde do tuhého.

Zatím sociální sítě využívají jen úředníci z berňáku v amerických státech Minnesota, Nebraska a Kalifornie. Americký úřad IRS (Internal Revenue Service) se podle listu Wall Street Journal (více informací čtěte zde) rozhodl více využívat sociální sítě, protože to umožňuje velmi efektivně postihovat ty, kteří se placení daní vyhýbají.

Chlubíte se, že jste si koupili nového mustanga, jezdíte dvakrát ročně do Karibiku a máte v obýváku televizi o úhlopříčce dva metry? Proč ne, jen ať vaši virtuální kamarádi klidně puknou vzteky. Ovšem pozor na finanční úřad - pokud jste za loňský rok nahlásili příjem pár desítek tisíc, tak můžete mít problém. Tedy aspoň v Americe, kde neplacení daní patří hned po vraždě k druhému nejvážnějšímu zločinu (nebo se to aspoň říká v detektivkách).

Ve zmíněných státech už úředníci z berňáků sociální sítě využívají, v dalších se k tomu chystají. Příhodnější je zatím služba MySpace, kde přístup na osobní profil není omezen jen pro přátele. Jak napsal Wall Street Journal, úřady v Nebrasce vyměřily daň 2 000 dolarů dýdžejovi poté, co na MySpace napsal, že bude vystupovat na velké party.

Na Facebooku je to horší. Vydávat se za někoho jiného zatím federální zákony agentům IRS neumožňují. Ale i tak je možná blízko doba, kdy všichni budeme na Facebooku preventivně naříkat, jak se nám daří špatně.

"Hastalavista, baby!" aneb Terminátor na drátě

Pokud vím, v Česku ještě žádný politik účet na Twitteru nemá, nebo ho aspoň nijak aktivně nepoužívá. V Americe je nepopulárnějším twitteristou samozřejmě Obama, lajnu milionu followerů však překročil už také například kalifornský guvernér (a penzionovaný Terminátor) Arnold Schwarzenegger.

Ten má starosti nejen aktuálně s požáry, ale zejména se státním rozpočtem, kterému hrozí bankrot. Pomoc hledá tedy zároveň na Twitteru, který si oblíbil a aktualizuje ho několikrát denně. Minulý týden dokonce navštívil sídlo firmy a mluvil s jejími zakladateli.

Ale především na Twitteru vyzval občany Kalifornie, aby se zapojili do celostátního "brainstormingu", jak státu pomoci. Počítá se každý nápad, ty geniální jsou ovšem vítány především. Výhoda: žádný nápad nemusí být delší než nějakých 130 znaků, deset jich totiž zabere ještě značka #MyIdea4CA (neboli "můj nápad pro Kalifornii").

Přispívá se samozřejmě prostřednictvím Twitteru, označené příspěvky se pak publikují na samostatném fóru (pro více informací o fóru klikněte zde). Schwarzenegger na Twitteru publikuje fotografie ze svých pracovních schůzek (TwitPic je údajně jeho nejoblíbenější twitterovská aplikace) a propojuje ho i s dalšími službami.

Teď například draží na serveru eBay koženou bundu, ve které v sobotu řídil aukci nepotřebného státního majetku (Great California Garage Sale). Šance je až do tohoto pátku (více informací o dražbě zde), cena podepsané bundy se zatím pohybuje na nikoliv astronomické výši kolem 4 tisíc dolarů.

V rozhovoru se serverem Mashable slavný herec-politik řekl, že na Twitteru si cení nejvíc toho, že lze s lidmi vést dialog. A že na konkrétní otázky mohou padat konkrétní odpovědi. Příklad: jeden z uživatelů Schwarzeneggerovi navrhl, aby v rámci boje s krizí snížil počet lidí ve svém týmu a snížil si také plat.

Schwarzenegger říká: "Prostřednictvím Twitteru jsem odpověděl, že jsem počet zaměstnanců úřadu snížil od roku 2007 už o 24 procent a že žádný plat neberu. Pracuju pro Kalifornii zadarmo, protože mi toho už dostatek dala." Hm, to je odpověď, které se asi od českého politika jen tak nedočkáme.

Vypněte Twitter a dejte ruce nad hlavu, nic se vám nestane!

Vyfotografujte své kolo. Ne, nemusí se usmívat (i když mu to ani nezakazujte!) a nemusí na obrázku vypadat nijak zvlášť dobře (ovšem ani to nelze hezkému kolu zakázat). A proč to vlastně máte udělat? Abyste mohli fotku svého kola rychle "šoupnout" do sociálních sítí, až vám ho někdo ukradne.

A jestli máte hezké, usměvavé kolo, tak si můžete být jisti, že vám ho brzo někdo ukradne. Pátrání po kolu můžete rozjet sami, bostonská policie k tomuto účelu ovšem zřídila speciální web. Na něm si "profil" svého kola pořídíte preventivně, a pokud vám ho pak někdo ukradne, jenom to oznámíte.

Registrovaní uživatelé o tom dostanou informaci, a když vaše kolo někde zahlédnou, hlásí to rovnou policii. Prý se tak už několik kol podařilo jejich majitelům zachránit. Že má bostonská policie svůj vlastní kanál na Twitteru (více informací zde), proběhlo médii už před pár měsíci. Informuje na něm o dopravních uzavírkách, větších policejních zásazích i nejrůznějších zajímavostech.

Že jde o komunikaci "s lidskou tváří" dokázala policie letos v květnu, kdy média citovala malou ukázku toho, o čem všem se konverzuje (pro více informací klikněte zde). Vše začala informace o tom, že jeden z policistů byl odvezen na ošetření s pokousáním od člověka.

Následoval dotaz jednoho z uživatelů, zda policie bude informovat, když se zjistí, že dotyčného policistu pokousala zombie. "Ano, každopádně," zareagoval během několika vteřin policista na druhém konci twitterovského "drátu". Policie na Twitteru a ještě se smyslem pro humor? To musí být nějaký apríl.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

NASA ruší projekt roveru, který měl hledat vodu na Měsíci

Už minulý rok měla na Měsíc vyrazit pojízdná laboratoř Viper, jejímž cílem mělo být hledání vody a ledu na naší přirozené oběžnici. Neustálé zdržování a růst nákladů vedly nakonec k tomu, že se celý...

22. července 2024  18:01

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...