Revoluční fotoaparát Panasonic G1. První živé fotky a dojmy

  12:20aktualizováno  12:20
Fotí jako zrcadlovka, ale je menší, lehčí a nemá zrcátko. G1 je první fotoaparát nového konceptu Micro FourThirds. Těsně před zahájením výstavy Photokina 2008 jsme ho v Kolíně nad Rýnem vyzkoušeli.

Panasonic Lumix G1 je ve třech barvách | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

S digitální zrcadlovkou můžete vykouzlit podstatně lepší snímky než s jakýmkoli kompaktem či superzoomem. Nabízí mnoho možností nastavení a především široké možnosti výměny objektivů - od krátkých po dlouhé, od levných po velmi drahé. A mnoho speciálních - širokoúhlé či například "rybí oko". Popularitě mezi amatéry jim však ubírají velké rozměry, vyšší až vysoká hmotnost, leckdy vysoká cena a zpravidla určité nároky na fotografické dovednosti a zkušenosti fotografa.

Panasonic ve spolupráci se společností Olympus vyvinul koncept Micro FourThirds (Micro 4/3), který má tyto nedostatky odstranit a odstup běžných uživatel od DSLR fotoaparátů překonat. Prvním fotoaparátem tohoto konceptu je Panasonic Lumix DMC-G1.

Nejmenší foťák s výměnnými objektivy

Když poprvé chytnete G1 do ruky, překvapí vás jeho drobnost. Abych upřesnil - není tak malý jako kompakty a většina ultra-zoomů, ale je s velkou rezervou nejmenší zrcadlovkou s výměnnými objektivy na světě. Má tlapa, zvyklá na 400D od Canonu, měla nejdříve se správným uchopením malého gripu problém, nicméně po chvilce jsem si zvykl a aparát držel pevně a pohodlně - a to jak s krátkým 14-45mm, tak i 45-200mm objektivem. Ty jsou totiž v Micro FourThirds formátu menší a lehčí než klasické objektivy pro 3/4 či FullFrame.  

Lumix G1 - zepredu/zboku

Tělo působí pevným a bytelným dojmem, nabízeno bude ve třech barvách - černé, červené a modré. Stejně zbarvené bude i příslušenství - popruh na krk a brašna.

Lumix G1 - celek

Pod spouští je multifunkční kolečko pro nastavení parametrů focení (čas, clona...), přesně jak to známe u většiny DSLR. Jediným tlačítkem na čelní stěně je uvolnění bajonetu objektivu - hned při stisku jste na to upozorněni zprávou na displeji a foťák se automaticky vypne.

Lumix G1 - zezadu 1

Většinu zadní strany zabírá výklopný LCD displej a hledáček (info o nich dále v textu). Mezi nimi lze přepínat jak automaticky (senzor přiblížení oka k hledáčku), tak tlačítkem LVF/LCD. Při focení "od boku" měl senzor tendenci reagovat i na bundu či rukáv.

Lumix G1 - z boku 1

Způsob přepínání režimů a pohyb v menu je tradiční - stejný jako u L10 a jiných DSLR Panasonic. Rychle si však zvykne i ten, co neměl nikdy Lumix v ruce - přepínání funkcí je doplněno jejich textovým zobrazením na displeji a zpravidla i docela výmluvnými animovanými piktogramy.

Lumix G1 - zboku 2

Přístroj fotí na SD či SDHC karty.

Lumix G1 - zespodu

Akumulátor během focení vydržel 460 snímků - zhruba z jedné třetiny s bleskem. Pak došla paměťová karta, indikátor baterie zobrazoval poslední "čárku".

Lumix G1 - srovnani s L10

Přímé srovnání velikostí a konstrukční složitosti L10 a G1.

Jedno tělo a dvě skla

V tuto chvíli je přístroj nabízen jako "single set" s objektivem 14-45 mm (F 3,5-5,6 s optickou stabilizací obrazu OIS) či "dual set" i s druhým objektivem 45-200 mm (F 4-5,6 OIS). Příští rok přibudou objektivy  14-140 mm (F 4-5,6 OIS HD), 7-14 mm (F 4) a fixní ohnisko 20 mm (F 1,7).

Lumix G1 - redukce

Díky redukci z Micro 4/3 na 4/3 (volitelné příslušenství) můžete na G1 nasadit jakýkoli současný 4/3 objektiv. Zpravidla je však nutné ostřit manuálně - zkoušeli jsme skla Olympus, Sigma a Panasonic.

Snímač a elektronika

O snímání obrazu se stará 4/3 Live MOS snímač s rozlišením 13,1 MPix (12,1 MPix efektivně). Obraz snímá s frekvencí 60 snímků za sekundu, což zabezpečuje plynulý živý náhled v hledáčku či na hlavním displeji.

Lumix G1 - rez
Řez fotoaparátem DMC-G1

Snímací čip je vybaven účinným systémem čištění - vždy po zapnutí fotoaparátu se rozvibruje s frekvencí 50 kHz (50 000x za sekundu), čímž ze sebe případný prach a nečistoty oklepe. Samozřejmě si neporadí s mastnotou či "naschlou" špínou, při výměně objektivu je potřeba dbát stejných opatření jako u jakékoli jiné zrcadlovky. 

Lumix G1 - bez objektivu

Můžete ho vidět vždy při výměně objektivů, protože ve výhledu nebrání zrcátko. Lamela závěrky je vždy bezpečně schovaná mimo přístupný prostor - je to nutné, je extrémně jemná a velmi snadno poškoditelná.

Při fotografování asi nejčastěji využijete náhledový LCD displej s úhlopříčkou 3" a rozlišením 460 000 bodů. Důležité je, že zobrazuje celou plochu snímaného obrazu - máte přesný přehled o kompozici záběru. Displej je výklopný a otočný ve velmi širokém rozsahu. Snadno tak fotíte s přístrojem vysoko nad hlavou i zcela u země.

Lumix G1 - vyklopeny displej

Lahůdkou je hledáček "Live View Finder", který je vybaven L-COS displejem s rozlišením 1,4 Mpix. Jeden pixel není tvořen třemi segmenty jako u běžných LCD, ale jen jedním, který cyklicky mění zobrazovanou barvu (RGB) - změní ji 180x za sekundu. To vede k přesnější prezentaci barev a snížení barevného zkreslení při pohybu obrazu.  

Funkce pro začátečníky i pokročilé

V přístroji se místí zcela manuální režimy pro zkušené fotografy, poloautomatické režimy (priorita času, clony...) až po zcela automatický režim iA. Díky němu dokážou s přístrojem fotit i naprostí začátečníci. Přístroj sám vše změří, vybere optimální snímací režim (pozná, zda jde o portrét, krajinku, sport...), zvolí vhodnou citlivost (100-3 200 ISO), nastaví clonu a čas a pořídí snímek. V případě sekvenčního snímání takto změří první snímek a pro další toto nastavení využívá. Nechybí ani bracketing, při kterém přístroj pořídí několik snímků s různým nastavením a vy si poté vyberete ten nejlepší.

Lumix G1 - testovaci snimek 1
Všechny snímky v článku byly foceny představeným fotoaparátem G1 s 14-45mm objektivem v režimu iA. Jelikož měly vzorky předprodejní firmware (ale již v Češtině), máme zakázáno snímky publikovat v plném rozlišení. S důkladnějším hodnocením obrazu musíme počkat na finální kusy.

Lumix G1 - testovaci snimek 2

Zajímavou funkcí je možnost živého náhledu snímané scény se zobrazením výsledné technické podoby snímku - i laik tak uvidí, jaký následek má například volba dlouhého času. Jak Panasonic zdůraznil - nechce, aby uživatelé tohoto přístroje jen fotili, ale aby se i naučili fotit.

Lumix G1 - testovaci snimek 3

Během focení nás potěšilo velmi rychlé ostření a velmi slušně fungující "zafixování objektu", na který ostříte. Pokud se tedy focený objekt pohne, fotoaparát na něj znovu automaticky zaostří. Dokud se ostření úspěšně nedokončí, přístroj nefotí - pokud si tedy zvolíte příliš malý odstup od foceného objektu či se ostření nepovede z jiných důvodů, snímek nevznikne.

Lumix G1 - testovaci snimek 5

Sekvenční focení bylo velmi rychlé, karta zvládne zapisovat i dlouhodobě vysoký přísun dat - sekvence tedy může probíhat až do jejího zaplnění.

Lumix G1 - testovaci snimek 4
Snímek ze sekvenčního focení tanečnice

Suma sumárum

První dojmy z nového přístroje jsou velmi pozitivní. Micro 4/3 fotoaparát nabízí příjemně malé rozměry a jeho první inkarnace G1 také mnoho užitečných funkcí a výbornou obrazovou kvalitu. V manuálním režimu nabízí dostatečné možnosti individuálního nastavení, v plně automatickém s ním může fotit úplně každý - a co víc, nafotí technicky velmi zdařilé snímky. Co na tento průnik profesionální a amatérské scény řeknou zákazníci a uživatelé? Uvidíme na konci října, kdy se G1 začne prodávat v ČR. Předpokládaná cena za oba sety je mezi 15 a 20 tisíci korun.

Podrobnější hodnocení obrazových kvalit přístroje budeme moci napsat až po otestování s finálním firmwarem.

pozn.: Novinářskou cestu na představení přístroje zařídila společnost Panasonic. 

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Najdete na iDNES.cz