Philips az1538 - Malý jezevčík se srdcem tygra? (recenze)

aktualizováno 
Vyplatí se koupě nejnovějšího přírůstku řady Expanium, který zvládá také přehrávání souborů MP3? Co všechno dalšího jezevčík umí? Jak hraje? To a mnohem více se dozvíte v naší exkluzivní recenzi.

Pár slov na začátek…
Před nedávnem jsme vám přinesli test jezevčíka az2048 společnosti Philips. Nyní se nám dostal do rukou jeho menší bratříček az1538. Stejně jako az2048 spadá do řady výrobků eXpanimum, které podporují kompresní formát MP3 (v tomto případě MP3 CD). Jak hraje a co umí?

Copak je to v té krabici? Štěně?
Ano, v porovnání s az2048 se v krabici skutečně nacházelo „štěně“, malý stříbrnočerný přístroj na první pohled nepříliš zajímavého designu. Spolu s ním jsem zde nalezl stříbrný dálkový ovladač a kabel pro připojení do sítě.

  Philips az1538    

 

Vzhled, funkce a tak podobně...
Design není příliš zajímavý. Tím nechci říct, že by byl přístroj nevzhledný, jen na mě působil dost obyčejně. Žádná přílišná inovace oproti předchozím modelům. Co se týče vzhledu, je na tom az2048 o hodně lépe. Přesto nalezneme několik testovaném jezevčíkovi zajímavých prvků.
Prvním je otevírání CD mechaniky, které je plně manuální. To má své výhody a nevýhody. Za nedostatek bych považoval jistou ztrátu elegance a méně pohodlnou manipulaci. Mezi výhody určitě patří menší náchylnost k poruchovosti mechanismu a eliminace nechtěného otevírání dvířek stisknutím.
Samotné ovládací prvky se nacházejí na čelní straně přístroje. Do chodu ho uvedeme posunutím „jezdce“ do polohy CD či Tuner, tento systém mi nevyhovoval. A to z několika důvodů; je nepohodlný, dosti poruchový, jezevčíka nelze vypnout na dálkovém ovladači (ani změnit volbu z CD na Tuner).
Uprostřed čelního panelu se nachází ještě kruh tvořený deseti tlačítky, každé z nich zastupuje jednu číslici. Díky nim můžeme rovnou vybrat určitou skladbu a není potřeba přeskakovat z jedné na druhou. Jinak je ovládání standardní a nevidím důvod, proč ho dále rozebírat.
Jediný výstup, který nalezneme, je 3,5 mm jack pro sluchátka. V zadní části se ještě nachází místo pro baterie, konkrétně 6 velkých „buřtů“.

Philips az1538 

Displej
Inu, je malý, tudíž nezobrazuje příliš informací najednou. Jelikož přístroj nečte ID3 tagy, není ani velký displej potřeba. Přesto je to s miniaturizací přehnané. Jinak je dobře čitelný, jen ta velikost…

Philips az1538 


 
Ovladač
Výše zmiňovaný dálkový ovladač je prakticky totožný s ovladačem pro az2048, pouze je ochuzen o některá tlačítka. Za jedinou vadu, kterou jsem zmínil již výše, bych považoval absenci přepínání mezi CD či Tunerem a nemožnost vypnutí přístroje. Jelikož ovladač je stříbrné barvy, hodí se i k samotnému přehrávači.

Philips az1538 

 


Co přehrává?
Kromě klasických audio CD přečte mechanika i MP3 CD, a to jak na discích CD-R, tak CD-RW. MP3 musí být v bitrate mezi 32 až 320 kbps. Načítání MP3 „CDčka“  není nejrychlejší, přesto nevybočuje nijak razantně z normálu. Použít lze i kompakty s průměrem 8 cm.

Co umí?
Pro přehrávání CD můžeme využít několik užitečných funkcí. Mezi klasické patří opakování skladby či alba. Shuffle play neboli přehrávání v náhodném pořadí se už také stává standardem. Naprogramovat lze až 20 skladeb. Tato cifra je pro audio CD plně dostačující, u MP3 však lehce pokulhává. Na jedno CD lze nahrát  zhruba 150 skladeb při použití bitrate v rozmezí 128 až 160 kbps, program pro 20 je v tomto případě nedostačující.
Rádio si poslechneme v pásmech FM, MW a LW. Do paměti se vejde 40 stanic. Samotný příjem signálu je dobrý, po vytažení FM antény jsem neměl s naladěním v tomto pásmu větší potíže ani v horších podmínkách.

Philips az1538 

Projev?
Zvukový projev přístroje považuji za slabší, oproti az2048 ztrácí basy plnost, a to i při použití funkce DBB (Dynamic Bast Boost). Výšky jsou méně přesné. Celkový dojem z poslechu je horší. Az1538 nehraje na svou velikost špatně, ale ve stejné kategorii jsem už slyšel kvalitnější zvuk.
Přehráváním originálních audio disků vždy docílíme bezkonkurenčně nejlepšího zvuku. Ani az1538 není výjimkou. CD-R stojí v závěsu, za ním až CD-RW. Rozdíly mezi těmito dvěma médii je ale skutečně minimální (záleží ovšem na kvalitě média, jeho stavu atp.).
U MP3 CD záleží stejně jako u audio CD na kvalitě disku, ale samozřejmě také na kvalitě samotného souboru MP3. U az1538 stačí klasický bitrate 128 kbps, pokud zvolíte 160 kbps, určitě nic nezkazíte.
Jak jsem již řekl, přístroj hraje pouze průměrně. Od něj se snad ani více očekávat nedalo. Dobře se uplatní v menších místnostech, jako jsou kuchyň či koupelna. Ve větších se projev ještě zhorší, protože jsme nuceni zvýšit hlasitost téměř na maximum.

Philips az1538 


Závěr a hodnocení
Jeden z největších výrobců spotřební elektroniky, společnost Philips, na náš trh v poslední době přináší skutečně velké množství zajímavých výrobků. Rozmach MP3 se projevil samozřejmě i v audiu.
Az1538 byl uveden na český trh s cenovkou, na které se objevila číslice 4990,-. V kategorii „MP3 přístrojů“ je to cena odpovídající. Výrobky této skupiny mají dosti nadsazenou cenu u každého z výrobců. Přesto si myslím, že v tomto případě by měla být alespoň o tisícovku nižší. Cenový rozdíl mezi az1538 a az2048 je také tisíc korun. Ovšem rozdíly v kvalitě projevu, ovládání i některých funkcích jsou obrovské. Proto se rozhodně vyplatí si oněch tisíc korun připlatit a koupit rovnou az2048. Za předpokladu, že by az1538 stál  3990,-, byla by jeho koupě velice výhodná. Za (bez deseti korun) pět tisíc se za nijak výhodnou považovat nedá.

Přehrávač k recenzi poskytla společnost Philips Česká republika.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Najdete na iDNES.cz