„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

aktualizováno 
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si pak řádně připlatíte. Rozhlasový přijímač vyjde skoro na 26 000 korun. A co je na něm tak speciálního? To se jednou větou jen těžko popisuje. A možná to nepůjde ani delším textem.

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Návštěva stánku firmy Radio Novelli stojí za to. Šéf společnosti pan Paolo Novelli je obchodník starého střihu. Elegán s výraznou sebeprezentací hovořící lámanou angličtinou stále italsky pokřikoval na svého marketingového specialistu, aby neodcházel a tlumočil. 

IFA 2018

Doba na stánku se tak protahovala i o chvíle, kdy si oba muži vzájemně vyjasňovali, co mi vlastně chtějí v angličtině říct. Řeč přitom byla o tak banální záležitosti, jakou je rozhlasový přijímač. Jenže Novelli prý není obyčejné rádio a navíc bylo kompletně vyvinuté a vyrobené v Itálii. A nutno uznat, že opravdu - ve své kategorii - obyčejným rádiem opravdu není.

4G Rádio

Naladíte na něm DAB, FM i internetová rádia. Když daná stanice přestane hrát na jedné technologii (třeba kvůli tomu, že s přijímačem přejdete mimo signál), systém ji automaticky vyhledá a spustí na zbývajících dvou. 

Oblíbeného interpreta (i při poslechu FM rozhlasu) si můžete ve vysílání označit a díky integrované hudební databázi Gracenote jej rádio rozpozná a dokáže hrát na přání další jeho písničky z nejrůznějších zdrojů. Stejně tak si můžete interpreta přidat do playlistu.

Fotogalerie

Operačním systémem rádia je Android, takže není překvapením, že Novelli zvládá Spotify a Google Music (teoreticky by měla jít nainstalovat jakákoliv audio služba). Nepodporuje však Spotify Connect a neumí ani Airplay. 

Videa například z YouTube nebo vloženého filmového DVD lze přehrávat na dotykovém sedmipalcovém displeji. Média do něj navíc dostane i přes Bluetooth 4.1, wi-fi (DLNA), jeden ze dvou USB portů, ale i z hudebního CD. Novelli plánuje, že v budoucnosti by měla přibýt funkce, která by obsah CD načetla na jakési cloudové uložiště a posluchač by měl všechny skladby kdykoliv k dispozici, i když je nenabízí některá z podporovaných streamovacích audio služeb. Ovládání přístroje by mělo být možné i hlasem. 

Rádio je teoreticky stále online, protože do něj můžete vložit datovou SIM kartu. Napájí jej akumulátor, který by měl vydržet až 16 hodin reprodukce přes integrovaný zesilovač o výkonu 2x 30 W (RMS) a dva aktivní reproduktory K-array a jeden rezonátor (pasivní basový reproduktor). Připojit je možné i externí reproduktor.

Přístroj je vybaven dvojicí mikrofonů, z nichž jeden slouží pro komunikaci přes integrovaný Skype (další aplikace by měly jít stáhnout z Google Play) a pro zmíněné hlasové ovládání. Druhý pak snímá hluk okolí, který přístroj filtruje tak, aby hovor byl co nejčistší. Pro videohovory nechybí ani vestavěná kamera.

Paolo Novelli věří, že se ujme i jeho největší novinka s názvem „e-commerce tlačítko“. Mělo by to fungovat tak, že když v rádiu zaslechnete reklamu, která vás zaujme, stisknete na displeji dotyčnou virtuální klávesu, která vás rovnou převede do příslušného obchodu s nabídkou. Inzerent dostane i data o tom, kolik lidí na nabídku kliklo, ale nevyužilo.

Jedním z důvodů, proč si jistě nadšeně koupíte, je speciální virtuální klávesa,...

Jedním z důvodů, proč si stroj jistě nadšeně koupíte, je speciální virtuální klávesa, která se aktivuje při vysílání reklam. Po jejím stisku se dostanete na stránky inzerovaného výrobku nebo služby a můžete si ho rovnou koupit.

Italský všeuměl bude stát rovných 1000 eur (25 750 Kč) už teď jej lze předobjednat na italské stránce výrobce. Novelli se chlubí i přítomností v Amazon storu, ale pouze v italské verzi. 

Rádio už Paolo Novelli osobně představil v předpremiéře veletrhu IFA letos v dubnu v Římě, dosud však vypadá jako nehotové. Plasty vystavených rádií v Berlíně nelícovaly, každý vystavený kus přitom měl trochu jinou vadu, někde byly dokonce postranice mírně vyboulené. Zvukový projev přístroje také nebyl úplně přesvědčivý. 

Samotný operační systém nebyl nijak zásadně upraven, takže bylo možné se ze základní obrazovky dostat i do míst, odkud návrat zpět zvládne jen poučený uživatel. Marketingový pracovník firmy ochotně vyprávěl, jak vývoj skončil teprve před několika dny a vlastně stále trvá, ale podobné věty pronášel už v dubnu. Vše působilo spíše jako prezentace betaverze, i když s originálním italským šarmem.

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Uživatelé bluetooth sluchátek se musí spokojit s horší kvalitou

Bose QuietComfort 35 a Sony MDR-1000X v redakčním testu

Stále populárnější bezdrátová sluchátka připojená přes bluetooth zatím nemohou přinést tak kvalitní zvuk jako ta...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz