„Nejlepší rádio na světě“ za šílenou cenu vyrobili Italové. Má umět vše

aktualizováno 
Berlín (Od zpravodaje Technet.cz) - V Itálii prý znovu vynalezli rádio. Alespoň to tvrdí odvážná reklamní kampaň společnosti Radio Novelli. Za „vynález“ si pak řádně připlatíte. Rozhlasový přijímač vyjde skoro na 26 000 korun. A co je na něm tak speciálního? To se jednou větou jen těžko popisuje. A možná to nepůjde ani delším textem.

Pravděpodobně nejdražší rádio a Androidem na světě vyrobili Italové. | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Návštěva stánku firmy Radio Novelli stojí za to. Šéf společnosti pan Paolo Novelli je obchodník starého střihu. Elegán s výraznou sebeprezentací hovořící lámanou angličtinou stále italsky pokřikoval na svého marketingového specialistu, aby neodcházel a tlumočil. 

IFA 2018

Doba na stánku se tak protahovala i o chvíle, kdy si oba muži vzájemně vyjasňovali, co mi vlastně chtějí v angličtině říct. Řeč přitom byla o tak banální záležitosti, jakou je rozhlasový přijímač. Jenže Novelli prý není obyčejné rádio a navíc bylo kompletně vyvinuté a vyrobené v Itálii. A nutno uznat, že opravdu - ve své kategorii - obyčejným rádiem opravdu není.

4G Rádio

Naladíte na něm DAB, FM i internetová rádia. Když daná stanice přestane hrát na jedné technologii (třeba kvůli tomu, že s přijímačem přejdete mimo signál), systém ji automaticky vyhledá a spustí na zbývajících dvou. 

Oblíbeného interpreta (i při poslechu FM rozhlasu) si můžete ve vysílání označit a díky integrované hudební databázi Gracenote jej rádio rozpozná a dokáže hrát na přání další jeho písničky z nejrůznějších zdrojů. Stejně tak si můžete interpreta přidat do playlistu.

Fotogalerie

Operačním systémem rádia je Android, takže není překvapením, že Novelli zvládá Spotify a Google Music (teoreticky by měla jít nainstalovat jakákoliv audio služba). Nepodporuje však Spotify Connect a neumí ani Airplay. 

Videa například z YouTube nebo vloženého filmového DVD lze přehrávat na dotykovém sedmipalcovém displeji. Média do něj navíc dostane i přes Bluetooth 4.1, wi-fi (DLNA), jeden ze dvou USB portů, ale i z hudebního CD. Novelli plánuje, že v budoucnosti by měla přibýt funkce, která by obsah CD načetla na jakési cloudové uložiště a posluchač by měl všechny skladby kdykoliv k dispozici, i když je nenabízí některá z podporovaných streamovacích audio služeb. Ovládání přístroje by mělo být možné i hlasem. 

Rádio je teoreticky stále online, protože do něj můžete vložit datovou SIM kartu. Napájí jej akumulátor, který by měl vydržet až 16 hodin reprodukce přes integrovaný zesilovač o výkonu 2x 30 W (RMS) a dva aktivní reproduktory K-array a jeden rezonátor (pasivní basový reproduktor). Připojit je možné i externí reproduktor.

Přístroj je vybaven dvojicí mikrofonů, z nichž jeden slouží pro komunikaci přes integrovaný Skype (další aplikace by měly jít stáhnout z Google Play) a pro zmíněné hlasové ovládání. Druhý pak snímá hluk okolí, který přístroj filtruje tak, aby hovor byl co nejčistší. Pro videohovory nechybí ani vestavěná kamera.

Paolo Novelli věří, že se ujme i jeho největší novinka s názvem „e-commerce tlačítko“. Mělo by to fungovat tak, že když v rádiu zaslechnete reklamu, která vás zaujme, stisknete na displeji dotyčnou virtuální klávesu, která vás rovnou převede do příslušného obchodu s nabídkou. Inzerent dostane i data o tom, kolik lidí na nabídku kliklo, ale nevyužilo.

Jedním z důvodů, proč si jistě nadšeně koupíte, je speciální virtuální klávesa,...

Jedním z důvodů, proč si stroj jistě nadšeně koupíte, je speciální virtuální klávesa, která se aktivuje při vysílání reklam. Po jejím stisku se dostanete na stránky inzerovaného výrobku nebo služby a můžete si ho rovnou koupit.

Italský všeuměl bude stát rovných 1000 eur (25 750 Kč) už teď jej lze předobjednat na italské stránce výrobce. Novelli se chlubí i přítomností v Amazon storu, ale pouze v italské verzi. 

Rádio už Paolo Novelli osobně představil v předpremiéře veletrhu IFA letos v dubnu v Římě, dosud však vypadá jako nehotové. Plasty vystavených rádií v Berlíně nelícovaly, každý vystavený kus přitom měl trochu jinou vadu, někde byly dokonce postranice mírně vyboulené. Zvukový projev přístroje také nebyl úplně přesvědčivý. 

Samotný operační systém nebyl nijak zásadně upraven, takže bylo možné se ze základní obrazovky dostat i do míst, odkud návrat zpět zvládne jen poučený uživatel. Marketingový pracovník firmy ochotně vyprávěl, jak vývoj skončil teprve před několika dny a vlastně stále trvá, ale podobné věty pronášel už v dubnu. Vše působilo spíše jako prezentace betaverze, i když s originálním italským šarmem.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Témata: IFA 2018

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Spotify má sto milionů platících uživatelů, kupuje firmy na podcasty

Aplikace Spotify.

Populární streamovací hudební služba Spotify se rozrostla i na indický trh, kde za první týden přilákala milion...

TEST: Nejlepší „instantní“ domácí kino, které jsme zatím slyšeli

Soundbar HW-N950 od společnosti Samsung.

Zvládne prostorové formáty Dolby Atmos i DTS-X, hudbu hraje i přímo ze serverů Spotify. Soundbar s bezdrátovým...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz