Nikdo přesně neví, co budete chtít. Proto se zase začnou prodávat kazeťáky

aktualizováno 
Berlín (Od zpravodajů Technet.cz a Mobil.cz) - Kdo ví, možná se letos o Vánocích prodá víc šumících audio kazet než Blu-ray disků s filmy v ultravysokém rozlišení. Zákazník se zdá být nevyzpytatelný a výrobci vymýšlejí, jak jít jeho peněžence naproti. Sledujeme to v Berlíně, na největším evropském veletrhu spotřební elektroniky IFA 2018.

Nývlt Václav: Retro radiomagnetofon | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Veletrh IFA je jedna ze dvou největších a nejdůležitějších akcí v oblasti spotřební elektroniky na světě. Konkuruje jí pouze CES ve Spojených státech, který se koná vždy v lednu. Zatímco dříve tyto veletrhy trendy určovaly, poslední dobou je spíše reflektují. Ještě před pár lety stačilo vyrobit větší televizor nebo přidat funkci na videopřehrávači (kde je jim dneska konec) a výrobci měli o tržby postaráno. 

Dnes je spotřebitel, alespoň v některých ohledech, mnohem náročnější a nevyzpytatelnější. Podle toho také veletrhy jako berlínská IFA vypadají. Najdete zde vše, od kazetových magnetofonů za dvě stě korun až po 80palcové OLED televize za několik set tisíc.

Mimochodem, právě tyto dva extrémní případy skutečně dobře odrážejí současné trendy v oboru. Nikdo totiž přesně neví, co se doopravdy chytne. Proto, když se teď po vinylových deskách „zázračně“ vrátila i audio kazeta, menší výrobci okamžitě zareagovali a v jejich nabídkách se už letos o Vánocích opět objeví walkmany nebo kazetové přehrávače na doma. Vše v cenách nepřesahujících několik stokorun. 

Kužník Jan: Tohle není pohled na poličku v bazaru, ale na fungl nové kazetové přehrávače značky Crosley. Ta se obecně specializuje na retro audio přístroje. Cena za kus, 65 dolarů.
Kužník Jan: Tohle není pohled na poličku v bazaru, ale na fungl nové kazetové přehrávače značky Crosley. Ta se obecně specializuje na retro audio přístroje. Cena za kus, 65 dolarů.

Tohle není pohled na poličku v bazaru, ale na zcela nové kazetové přehrávače značky Crosley. Ta se obecně specializuje na retro audio přístroje. Cena za kus, 65 dolarů.

Ačkoliv je velmi pravděpodobné, že tento módní trend rychle opadne, protože pro návrat kazety (na rozdíl od vinylu) není žádný kvalitativní důvod, reagují na něj už i samotní interpreti a někteří nová díla uvádí právě i na kazetách.

Velká a ještě větší

Na pomyslném druhém pólu jsou pak televizory s obří úhlopříčkou a minimálně 4K (UHD) rozlišením. Ačkoliv standardem je dnes u nás zatím stále jen full HD (1080p) rozlišení, online video služby jako Netflix nebo Amazon už naprosto běžně nabízejí velkou část obsahu právě ve 4K (tedy čtyřnásobném rozlišení oproti full HD). 

Televizory s úhlopříčkou přes 65 palců pak budou hlavním nákupním tahákem i letošních Vánoc. Navíc s popularitou rostoucích úhlopříček výrobci koketují ještě s vyšším rozlišením, které se označuje 8K a oproti full HD nabízí šestnáctkrát vyšší rozlišení. 

Kužník Jan: Nejvyšší řada OLED televizorů značky Panasonic, které pro doladění obrazu používají i některá studia v Hollywoodu, na veletrhu IFA 2018 v Berlíně.

Nejvyšší řada OLED televizorů značky Panasonic, které pro doladění obrazu používají i některá studia v Hollywoodu, na veletrhu IFA 2018 v Berlíně.

Kužník Jan: 8K QLED od Samsungu hned po oficiálním představení na IFA 2018 zamíří do obchodů. Snímek z řetězce Saturn.

8K QLED od Samsungu hned po oficiálním představení na IFA 2018 zamíří do obchodů. Snímek z řetězce Saturn.

Jako první výzvu přijal korejský Samsung a už letos uvede na trh první 8K televizor s maximální úhlopříčkou 85 palců (216 cm). Protože obsahu v takto dokonalém rozlišení je pro koncového uživatele (filmy jsou v tomto rozlišení natáčeny běžně) pramálo, zapojil umělou inteligenci, která kvalitativně jakýkoliv obraz přepočítá a upraví na 8K. 

Výsledky jsou obdivuhodné, protože nejde jen o nějaké mechanické doplňování obrazu o chybějící pixely, ale o kompletní analýzu na úroveň jednotlivých textur, které procesor televizoru v reálném čase do videa dodává. Pokud tedy divák sleduje například trávu natočenou v nízkém rozlišení, algoritmus televize se podívá do obrazové databanky, v ní vyhledá odpovídající texturu trávy v rozlišení 8K a dodá ji do videa. 

Zatím nejlepší televizor, jaký u Samsungu vyrobili. Zkusili jsme nový Q9

Recenze špičkového QLED televizoru Samsung

Odesláno z mého chytrého telefonu Samsung Galaxy.

Nabízí se samozřejmě otázka, zda rozlišení 8K nepřichází příliš brzy. Důvody, proč si myslíme, že tomu tak není, jsme shrnuli v tomto článku. Zda se skutečně prosadí, je otázka jiná. 

Souboj se odehraje mezi OLED technologií a vylepšenými LCD LED televizory s označením QLED. Ačkoliv se mnoho výrobců shoduje, že právě OLEDu patří budoucnost kvůli neoddiskutovatelně špičkovému obrazu s vysokým kontrastem (černá je skutečně černá) a věrnému podání barev, na sériovou výrobu OLED panelů si z ekonomických a technických důvodů troufá zatím jen LG a ostatní výrobci OLED televizorů jako Sony, Panasonic nebo Philips je od nich nakupují. 

Na straně QLED pak stojí Samsung. Jeho technologie kvalitu OLED panelů v něčem již téměř dohání a například v maximálním jasu dokonce výrazně předhání. A také, zdá se, nemá problémy s vypalováním obrazu, s čímž OLED televizory, navzdory přesvědčování výrobců, stále trochu bojují.

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Recenze špičkového OLED televizoru Panasonic v porovnání s plazmovou technologií.

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Zákazník se tak musí rozhodnout, zda bude televizor sledovat především za denního světla (zvolí QLED), nebo v noci (zvolí OLED), nebo ušetří a pořídí si některou z běžně dostupných a cenově velmi přijatelných 4K LED LCD televizí. Každopádně 4K rozlišení je něco, co byste při nákupu nového zobrazovače rozhodně neměli opomenout. Stejně jako vysoký dynamický kontrast HDR – i v něm je budoucnost.

Na přístroj nesaháme, ale mluvíme

Trendem, který se rozhodně nezdá býti krátkodechým, jsou hlasoví asistenti. V Česku máme tu nevýhodu, že zatím žádný z hráčů, jimiž jsou především Google a Amazon, zatím neuvedl  umělou inteligenci v češtině. Letos se však podle všeho již dočkáme a celosvětově aktuálně nejrozšířenější Google Assistant promluví ještě před Vánoci i Česky. Integrace těchto virtuálních společníků do všemožných přístrojů od pračky, přes televizor až třeba po vysavač je nejen na berlínském veletrhu všudypřítomná.

A má to logiku. Ovládání tímto způsobem opravdu může být velmi pohodlné. Místo abyste například museli jít k přehrávači, vybrat si příslušné CD nebo naťukat na klávesnici jméno požadované písničky ze Spotify, stačí jednoduše nahlas říct: „Hey Google (nebo Alexo), zahraj mi.“

Kužník Jan: Alexa začíná na Google Assistant razantně ztrácet. Vyrobci chytrých spotřebičů ji však stále v hojné míře integrují do svých výrobků.

Alexa začíná na Google Assistant razantně ztrácet. Vyrobci chytrých spotřebičů ji však stále v hojné míře integrují do svých výrobků.

Kužník Jan: Chytrým asistentem už jde ovládat i robotický vysavač. Ten na snímku lze slovním povelem zatím jen zapnout, ale vývojáři Neato už prý pravují na tom, aby inteligenci Google Assistant využil stroj naplno a bylo možné aktivovat zónový úklid

Chytrým asistentem už jde ovládat i robotický vysavač. Ten na snímku lze slovním povelem zatím jen zapnout, ale vývojáři Neato už prý pracují na tom, aby inteligenci Google Assistant využil stroj naplno a bylo možné aktivovat zónový úklid například jen v kuchyni.

Stejně tak dáte povel vysavači, aby vyčistil kuchyň, nebo kávovaru, ať připraví espresso. Masivní strojové učení a umělá inteligence (AI) v pozadí těchto služeb se pak postará o to, že se vás kávovar přirozeně zeptá, zda si i dnes svou kávu dáte bez mléka nebo uděláte výjimku. To není utopie, ale technicky možná realita. Obě zmíněné umělé inteligence totiž už umí rozpoznat, kdo z rodiny s nimi hovoří, a podle toho i rozlišovat nabízené úkony.

Takzvaná chytrá domácnost je trend, který se na technologických veletrzích i v regálech obchodů objevuje už několik let. Zatím je však teprve v počátcích a většinu řešení za chytré označit opravdu nelze. Nicméně právě nástup zmíněných virtuálních asistentů s umělou inteligencí v zádech dává tušit, že bychom se skutečně chytrých ledniček a další spotřební elektroniky mohli dočkat již brzy.

Kužník Jan: Ano, i takové věci se prodávají - spací robot vám pomůže s usínáním. Dýchá jako člověk a když ho k sobě přivinete, usnete prý lépe a rychleji.

Ano, i takové věci se prodávají - spací robot vám pomůže s usínáním. Dýchá jako člověk a když ho k sobě přivinete, usnete prý lépe a rychleji.

Hodinky?

Zhruba před pěti lety si výrobci elektroniky mnuli ruce. Mysleli si, že mají po smartphonech další zlatou žílu. Zpočátku to navíc vypadalo nadějně. Chytré hodinky budily velký zájem a první prodejní čísla vypadala nadějně. Po zhruba pěti letech je však situace poněkud jiná. Prodeje stagnují a koncept hodinek s velkým displejem místo klasických ručiček si zjevně nenašel cestu na každé zápěstí. A vypadá to, že tržní potenciál se přes stále klesající ceny pomalu naplňuje.

IFA 2018

Přesto veletrh v Berlíně ukázal cestu, která by mohla být pro chytré hodinky spásou. Takzvané hybridy kombinují klasické hodinky a chytré funkce. Nejsou sice tak chytré či vybavené jako plnohodnotné chytré hodinky, ale to kompenzují především designem. Displej na zápěstí si prostě plno lidí nikdy nevezme, ale když se chytré funkce schovají dovnitř, nebo třeba do řemínku, tak to bude jenom plus navíc, které nikomu vadit nebude.

Je to i příležitost pro klasické hodinářské firmy, jak zvýšit prodeje a proniknout na trh, který jim původně zmizel pod hodinářskou lupou. Hybridní chytré hodinky mohou být i luxusní automaty s cenou vysoko nad 100 000 korunami. Když se o takto drahé chytré hodinky pokoušel kdysi Apple, pohořel. U hybridních však mohou uspět jak hodinky za dva tisíce stejně jako modely za desítky či stovky tisíc.

Matura Jan: Online #7033
Matura Jan: Online #7033

Hybridní chytré hodinky prosazuje koncern Fossil, který vyrábí hodinky pod mnoha licencovanými značkami. V podstatě pro každou má klasické chytré hodinky s displejem a hned několik variant hybridních s klasickými ručičkami. Oproti Sonyjsou ale všechny bateriové, automaty jsme na stánku nenašli.

Na veletrhu hybridní hodinky vystavovalo například Sony, a to v mnoha variantách. Chytrý je u nich řemínek, což výrazně zvyšuje možnosti rozšiřování nabídky. V té jsou i automatické, ale i mnohem levnější malé modely. Některé hybridní hodinky vedle sledování fyzických aktivit umí upozorňovat na události nebo i hovory. Umí i ovládat některé funkce smartphonů jako třeba hudební přehrávač nebo se promění v dálkovou spoušť fotoaparátu.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Jeden „drát“ by stačil pro celou ČR. Nové elektrické vedení láme rekordy

Transformátor pro 1 110 kV vedení v Číně, který postavila firma Siemens. Na...

Provozovatel čínské přenosové sítě spustil nejvýkonnější a nejdelší vedení světa. Putuje jím elektřina o napětí více...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz