HP před soudem
V sousedním Německu se dostal před soud věhlasný výrobce hardware Hewlett-Packard. Co provedl? Důvod je prozaický - CD-R a CD-RW mechaniky HP napomáhají porušování autorských práv, neboť se používají k nelegálnímu kopírování audio CD! Společnost HP tak bude pravděpodobně donucena zaplatit hudebnímu průmyslu blíže nespecifikovanou (rozhodně však nemalou) částku. Právníci se však brání, že je takový systém nefér - nelze dokázat, jaká hudba se prostřednictvím vypalovaček HP kopíruje, a navíc suma nebude rozdělena rovnoměrně mezi všechny nahrávací společnosti, ale připadne pouze nejlépe se prodávajícím umělcům.
V Německu již řádku let platí zákon, podle něhož musí firmy vyrábějící čisté audio kazety odvádět část svých zisků hudebnímu průmyslu. Jeho platnost se tedy nyní pravděpodobně rozšíří obecně i na zapisovatelná CD a výrobce vypalovaček.
MusicMatch Jukebox už i pro Penguiny
Firma MusicMatch vydala první verzi svého Jukeboxu pro operační systém Linux. Po Windows a Macintoshi je tak Linux již třetí platformou, kde se program pro správu komprimované hudby zabydlel. Zájemci si mohou stáhnout betaverzi Jukeboxu ze stránek MusicMatch. Všichni přitom mají možnost stát se betatestery a pokud objeví v programu nějaký bug a upozorní na něj, budou zařazeni do slosování o multimediální kit čítající CDRW mechaniku, hudební CD dle vlastního výběru a doživotní upgrade pro všechny verze Jukeboxu Plus zdarma.
MP3 do pěti let vytlačí CD
Konec klasických audio CD se blíží. Tak pravděpodobně vyzní verdikt po detailním zhodnocení průzkumu, který v Anglii na objednávku Creative Labs provedla společnost MORI. 1629 jedinců ve věku od 18 do 24 let bylo dotázáno, jak si budou v následujících pěti letech pořizovat hudbu. Plná třetina respondentů odpověděla, že si přestanou kupovat audio CD. Nutně to však neznamená, jak by si Creative Labs jistě přáli, že lidé budou čím dál víc hledat zdroje hudby na internetu, a využívat přehrávačů komprimované hudby. V současné době využívá internet pro stahování hudby jen asi 14% jeho uživatelů a aby se věštba naplnila a jejich počet se zvýšil na 33%, musel by v digitální distribuci nahrávek během příštích několika let nastat veliký boom. A to se při zdrženlivém postoji většiny nahrávacích společností k internetovým technologiím zatím neočekává. I když první vlaštovky tu již jsou.
EMI rozšiřuje své webové aktivity
Poté, co britská nahrávací společnost EMI testovala letos v červenci distribuci digitální hudby v severní Americe, odhodlala se nyní vypustit své nahrávky do cyberprostoru naostro. Uzavřela klíčové smlouvy se společnostmi vDX3 a OD2, které platí za špičky v online distribuci a on-demand vysílání. V obou společnostech též získala finanční podíl. Dále se spojila s firmou Streamwaves.com, která má vytvořit kompletní klientský systém pro streaming hudby, založený na měsíčním předplatném. EMI zatím nezveřejnila ceny digitálních downloadů, při zkušebním provozu se ale pohybovaly kolem 16$ za album - tedy žádná znatelná úspora oproti audio CD.