Megatest: čtyři nejlepší MP3 video přehrávače pro jarní poslouchání

aktualizováno 
Vybrali jsme čtyři nejnadupanější MP3 přehrávače. Do ringu vstupují Cowon, iriver, Samsung a Sony. Přehrávají hudbu, video i fotografie. Umějí se bezdrátově propojit s mobilním telefonem, nabízejí hry a fungují i jako čtečky paměťových karet.

 Kapitoly článku 
1. Základní seznámení
2. Ovládání a uživatelské rozhraní
3. Posloucháme hudbu
4. Díváme se na video a fotografie
5. Testujeme ostatní funkce
6. Výdrž akumulátoru
7. Který přehrávač si vybrat

Z poměrně široké nabídky trhu jsme vybrali čtyři flashové přehrávače patřící mezi absolutní špičku. Nejenže nabízejí zajímavé funkce, které mimochodem dokážou i velmi dobře plnit, ale i jinak konkurenci převyšují.

MP3

Základní seznámení

Cowon D2 má dotykový displej s úhlopříčkou 6,5 cm (stylus přiložen), přehrává video a fotografie a podporuje bezkonkurenční množství audio formátů včetně bezztrátového FLACu a s novým firmwarem i WMA DRM 10. Vnitřní paměť (až 4 GB) lze rozšířit vložením SD karty. Vynikající je i výdrž akumulátoru pohybující se na hranici 50 hodin. Nechybí FM tuner s programovatelným nahráváním, diktafon, budíček, linkový vstup a TXT prohlížeč. Videa i obrázky lze přes TV výstup promítat i na televizi. Cowon už tradičně své výrobky podporuje v podobě nejrůznějších vylepšení (firmware) i dlouho po uvedení na trh. Připojení k počítači lze přepínat mezi protokoly UMS a MTP.

Cowon D2

iriver X20 jako jediný ze značkových flashových přehrávačů umožňuje uživatelskou výměnu akumulátoru. Na jemném displeji s úhlopříčkou 5,7 cm umí přehrávat filmy i fotografie. Funguje i jako čtečka microSD karet, kterými lze rozšířit vestavěnou paměť (až 8 GB). Nahrávat lze přes integrovaný mikrofon, linkový audio vstup nebo z FM tuneru (nahrávání však nelze časově naprogramovat). Jako jediný ze čtveřice nabízí i hlasitý odposlech přes vestavěné stereo reproduktory. Nechybí hodiny. Připojení k počítači lze přepínat mezi standardy UMS a MTP. iriver X20 se na český trh teprve chystá.

iriver X20

Samsung T9 (až 4 GB) lze přes bluetooth bezdrátově propojit s telefonem nebo třeba autorádiem a použít jej tak jako velmi elegantní handsfree. Navíc nemusíte při poslechu hudby (zvládá i DRM) ani sundavat sluchátka, abyste uskutečnili nebo přijali hovor, samsung totiž funguje i jako bluetooth handsfree. Výborná je i možnost stahování jakýchkoliv dat přes bluetooth. Kromě toho nabízí přehrávač i tři flashové hry (další se chystají s novým firmwarem), přehrávání videa a prohlížení fotografií a textů. Kvalitní displej má úhlopříčku 4,5 cm. Nechybí FM tuner s nahráváním (nelze však časově programovat) a plně funkčním RDS, diktafon a hodiny. Samsung, podobně jako cowon, občas vydává nové verze firmwaru, které obsahují zásadní vylepšení přehrávače. K počítači se T9 připojuje pouze v režimu MTP.

Samsung T9

Sony NW-A800 (až 8 GB) je z testované čtveřice nejmladší a na náš trh se teprve chystá. Jemný QVGA displej s úhlopříčkou 5 cm je dostatečně kvalitní pro sledování videí i fotografických slideshow, které umí Sony promítat opravdu efektně. Sony jako jediný umí přehrát i formát AAC (bez DRM), který možná již v brzké době bude používat i obchod s hudbou iTunes (viz tento článek). V základním balení naleznete sluchátka typu špunty, které drží opravdu v každém uchu (na rozdíl od obyčejných pecek). NW-A800 sice neoplývá množstvím funkcí jako konkurenti z vybrané čtveřice, zato však nabízí opravdu vymazlené uživatelské rozhraní (viz níže). Pro nakopírování hudby do přehrávače je nezbytný program SonicStage (součástí balení). Fotky i filmy lze do walkmanu nahrát přes jakýkoliv file manager.

Sony NW A800

Ovládání a uživatelské rozhraní

Ovládání Cowon D2

Cowon D2 je jedinečný svou kombinací dotykového a "tlačítkového" ovládání. V krabici u přehrávače naleznete miniaturní stylus (ukazovátko), který slouží zároveň i jako stojánek, chcete-li se na přehrávač dívat jako na televizi. Ikony na obrazovce jsou dostatečně velké i na ovládání prstem.

Tlačítka na vrchní straně přístroje (-,M,+) slouží pro regulaci hlasitosti (případně pohyb v menu) a pro přímý skok do hlavní nabídky. Šoupátkem se cowon zapíná i zamyká. Mini USB pro připojení k počítači a linkový audio vstup (kabel nutno dokoupit) jsou elegantně schovány na boku přístroje pod odnímatelnou krytkou.

MP3 MP3 MP3
V každém režimu (hudba, video, fotky, diktafon...) reaguje přehrávač na dotyk obrazovky podobně. Uprostřed displeje se zobrazí velké ikony pro spuštění přehrávání (případně fotografické slideshow nebo pro započetí nahrávání v režimu rádia a diktafonu) a dvě virtuální tlačítka pro přetáčení. Ta při delším stisku zprostředkují rychloposuv skladby/filmu nastavenou rychlostí (1 až 30 sekund), při krátkém dotyku pak vyvolají další/předchozí píseň.

Ve spodní části displeje vyjede kontextové menu obsahující nastavení týkající se daného režimu (ekvalizery, opakování skladby, natočení fotografie, zoomování fotografie, spuštění a zastavení slideshow, bitrate při nahrávání, přepínání mezi ručním a automatickým laděním u FM tuneru apod.). Ve spodní liště nalezneme i prohlížeč (browser) umožňující přístup ke stromové struktuře adresářů a v případě hudby i do hudební knihovny. 

Přehrávač se nejlépe ovládá oběma rukama pomocí palců. Zvládnout se to však dá i "jednoruč". Pohyb v menu a zejména v adresářové struktuře je velmi pohodlný. Stačí kliknout na příslušnou šipku - pohybem doprava se do adresářů/nabídek zanořujete, pohybem doleva se opět dostáváte na povrch. S novým firmwarem přibyla i možnost efektního listování, kdy stačí po displeji lehce přejet prstem a nabídka odroluje o několik položek níže. Hodí se to hlavně u dlouhých seznamů skladeb apod.

MP3

MP3Paměťová karta (SD, SDHC, ale i microSD s příslušnou redukcí) se po vložení hned načte a veškerý obsah je v jednotlivých režimech okamžitě k dispozici. Zkoušeli jsme karty s maximální kapacitou 1 GB a fungovaly bez problémů. Podle výrobce by cowon měl s novým firmwarem (v. 3.41) přečíst i nové verze SD karet s kapacitou až 4 GB. To jsme bohužel zatím nemohli plně ověřit. Z karet umí přehrávač číst, neumí na ně však nahrávat. Karta zajede do přehrávače celá. V balení naleznete i záslepku pro případ, že nechcete kartu používat.

Cowon funguje zároveň i jako čtečka karet pro PC. Po připojení se v průzkumníku objeví zvlášť jako samostatné disky, zvlášť vestavěná paměť přístroje a zvlášť obsah karty.

Cowon lze k počítači připojit jak v režimu UMS (Mass storage), tak i MTP pro synchronizaci například s Windows Media Playerem. Mezi jednotlivými režimy je možné kdykoliv přepínat.

Cowon D2 ovládání - závěr: Cowon tradičně nabízí jedno z nejlepších uživatelských rozhraní vůbec. I s ohledem na velký počet funkcí je ovládání přehledné, pohodlné a přísně logické.


Ovládání iriver X20

iriver kombinuje modře podsvícené otočné kolečko, které je zároveň i čtyřsměrným joystickem, se dvěma dalšími tlačítky pro uvedení přehrávače do provozu a zobrazení hlavní nabídky (Menu). Šoupátkem na horní straně přístroje se dají veškeré ovládací prvky zamknout.

K ovládání lze mít pouze jedinou výtku. Kolečko působí poněkud lacině a navíc občas při otáčení prokluzuje pod prsty a to i přesto, že je opatřeno výstupky. Rozhodně se však nejedná o nějakou zásadní vadu. Hlavní menu je rozprostřeno do kruhu, takže obkroužit jednotlivé nabídky pomocí ovládacího kolečka je otázkou chvilky. Pro potvrzení volby pak stačí stisknout Play. Při přehrávání slouží kolečko pro regulaci hlasitosti, menu pro rychlé a přesné listování nabídkou. Pro samotný pohyb v jednotlivých menu je možné využít kolečka jako čtyřsměrného tlačítka. Stejně jako u cowonu platí, že pohyb doprava (šipka doprava) znamená zanoření do adresáře (případně hudební knihovny apod.) a pohyb vlevo cestu zpět do rootu.

MP3 MP3 MP3


V režimu přehrávání audia je k dispozici pouze hudební knihovna (viz níže), v hlavním menu však naleznete i prohlížeč, který zpřístupňuje paměť iriveru stejně jako třeba průzkumník ve Windows (tj. ve stromové struktuře adresářů). Veškeré spustitelné soubory je možné odsud také přehrát. Hudbu, filmy a fotografie přitom není nutné nahrávat do příslušných adresářů, aby je přehrávač vůbec zobrazil. iriver si dokáže v daném režimu vyzobat data odkudkoliv. Chcete-li si například prohlížet fotky, iriver vám nabídne všechny obrázky, ať jsou umístěny ve složce Pictures nebo třeba u jednotlivých alb jako obaly. U iriveru lze měnit i orientaci displeje.

MicroSD karta se ihned po vložení do slotu na spodní straně přehrávače automaticky načte a příslušný obsah se doplní do hudební knihovny. Veškeré další soubory jsou taktéž ihned přístupné v jednotlivých režimech (video, foto apod.). Stejně jako cowon, funguje i iriver jako čtečka karet pro PC. Přehrávač si bez problémů poradí s kartami o kapacitě 1 GB.

iriver je možné k počítači připojit jak v režimu UMS (Mass storage), tak i MTP, který slouží pro synchronizaci s programy pro tvorbu hudební knihovny (Windows Media Player apod.). Mezi oběma režimy lze kdykoliv přepínat.

iriver X20 ovládání - závěr: K logice a pohodlnosti ovládání nelze mít výhrady. Uživatelské rozhraní je přehledné. Jedinou výtku je nutné směřovat na levně vyhlížející ovládací kolečko, které se také časem stává skladištěm drobných nečistot.

MP3

MP3Ovládání Samsung T9

Samsung kombinuje čtyřsměrný prstenec s potvrzovacím tlačítkem se čtyřmi klávesami na boku přehrávače (REC, Menu, Play, Back). Šoupátko na druhém boku přehrávač zamkne.

Ovládání Samsungu nepatří k nejpohodlnějším, ale dá se na něj rychle zvyknout. Tlačítko Menu vás trochu nelogicky nevrátí do hlavního menu, ale zobrazí pouze kontextovou nabídku, jejíž obsah je závislý na daném režimu. Při poslechu hudby nabídne změnu ekvalizeru, záložkování, okamžité zesílení při pobytu v hlučném prostředí (street mode), volbu obrazové tapety a rychlost playbacku. Fotografie lze skrze kontextové menu zoomovat, spouštět ve slideshow (i s hudbou) nebo uložit jako tapety pro jednotlivé režimy. Při přehrávání videa lze vkládat do rozkoukaného filmu záložky. Do hlavní nabídky je nutné se vždy proklikat přes tlačítko Back, což vzhledem k relativně pomalým reakcím přehrávače není zrovna to pravé. Pomalost přístroje se projevuje také při prohlížení fotografií.

MP3 MP3 MP3 


Šikovně je umístěno tlačítko pro okamžité započetí nahrávání přes integrovaný mikrofon, které funguje v jakémkoliv režimu. Funkci Bluetooth je třeba aktivovat v samostatném menu. Samotné přijímání i uskutečňování hovoru či přenos dat je pohodlné a logické (viz níže).

Hudební obsah je tříděn do knihovny, nicméně ke skladbám i k dalším souborům uloženým v přehrávači se dostanete i přes prohlížeč, který zobrazuje klasickou stromovou strukturu adresářů. Stejně jako iriver dokáže i samsung vyhledat fotografie kdekoliv ve své paměti a zobrazit je v prohlížeči. Obrázky tedy není nutné cpát do speciálního adresáře.

Samsung se k počítači připojuje přes protokoly MTP, což znamená, že jej pod jiným operačním systémem než Windows nerozběhnete. Dokáže se synchronizovat s Windows Media Playerem, Winampem a pochopitelně s přiloženým Samsung Media Studiem. Veškerá data však do něj dostanete i přes obyčejný průzkumník. Pouze u hudby je potřeba v tomto případě dát pozor na očíslování skladeb, které pokud nemají dobře vyplněný ID3 tag, řadí samsung podle abecedy. Při synchronizaci s uvedenými programy problém pochopitelně nehrozí.

Samsung T9 ovládání - závěr: Ovládání je i vzhledem k počtu funkcí velmi logické. Kazí jej pouze nutnost neustálého přehmatávání na tlačítka na boku přehrávače. Samsung není co se týče reakcí právě nejrychlejší.

MP3

MP3
Ovládání Sony NW-A800

Z testované čtveřice má Sony nejméně funkcí, čemuž odpovídá i průzračně jednoduché ovládání částečně odvozené od starších HDD jukeboxů Sony. Čtyřsměrný prstenec doplněný o potvrzovací tlačítko Sony kombinuje s klávesami Back a Option. Druhá jmenovaná slouží i k vypnutí přístroje.

Samostatná kolébka pro regulaci hlasitosti na boku přehrávače umožňuje změnu v každém okamžiku i v jakémkoliv režimu. Sony má okamžitý start a zapnout jej lze jakoukoliv klávesou. Zámek je umístěn na zadní straně přístroje.

MP3 MP3 MP3


Kontextová nabídka je k dispozici pod klávesou Option a nabízí opravdu širokou škálu možností. Režimem přehrávání počínaje, přes volbu ekvalizeru, detailních informací o skladbě, záložkování, zobrazení hodin, mazání souboru až po velký náhled bookletu (viz níže). V režimu prohlížení fotografií a videa lze samostatně regulovat jas i orientaci displeje, případně spouštět slideshow a měnit poměr stran obrazu.

Základní menu sestává z devíti ikon, které jsou ovládacím prstencem lehce přístupné. Jak je u Sony bohužel obvyklé, chybí stromová struktura adresářů. Vybírat lze pouze z hudební knihovny.

Hudbu je do přístroje nutné ládovat přes přiložený program SonicStage. Není to sice ta nejlepší cesta, ale nutno přiznat, že poslední verze programu je oproti těm prvním opravdu dobrá. Fotky i videa však lze do Sony kopírovat přes jakýkoliv file manager. Obrázky navíc není ani třeba nijak upravovat.

Sony NW-A800 ovládání - závěr: Přehrávač nabízí velmi jednoduché a pohodlné ovládání. Všechny důležité funkce jsou jedním stiskem ihned a kdykoliv po ruce díky kontextovému menu.

Sony NW A800 displej

Sony NW A800 displej


Posloucháme hudbu

Hudba na Cowon D2

Cowon má nejširší podporu audio formátů ze všech testovaných přehrávačů. Poradí si s MP3, WMA, WMA DRM 10, OGG Vorbis (až Q10), FLAC (0-8), WAV, APE (tento bezztrátový kodek přehraje pouze s novým firmwarem).

MP3

Zvukový projev je u značky Cowon tradičně špičkový. Projev lze upravit uživatelsky nastavitelným pětipásmovým ekvalizerem (80, 230, 1 k, 4 k, 12 kHz), již přednastavenými ekvalizačními křivkami a dalšími funkcemi, jako je BBE a MP Enhance (potlačují vliv komprese na kvalitu reprodukce), Mach3Bass (pro zvýraznění nízkých kmitočtů) a 3D surround. Doporučuji používat zejména BBE a MP Enhance. Ostatní volby poslech spíše pokazí. Sílu účinku těchto filtrů lze pochopitelně nastavit.

Obsah se po nakopírování do přehrávače nebo po vložení paměťové karty automaticky ihned roztřídí do hudební knihovny dle názvu alba nebo písničky, žánru, ale i roku vydání. Přístupný je samozřejmě i přes stromovou strukturu adresářů. Cowon také dokáže rozlišit nově nahranou hudbu a tu vám nabídne v režimu New music.

Pochopitelně je možné vkládat záložky a vytvořit si on-line playlist. Přiložená sluchátka (pecky) lze bez problémů používat pro běžný poslech, hrají velmi dobře.

Během přehrávání se na displeji zobrazuje i přebal alba (stačí jakýkoliv JPG soubor v adresáři s hudbou nazvat Cover.jpg). Lze také spustit obrazovou slideshow.

Všechny nabídky jsou dostupné přes rozbalovací kontextové menu ve spodní části displeje. To se objeví po prvním dotyku displeje společně s ikonami pro přetáčení a spuštění/pauznutí přehrávání. Hlasitost se reguluje tlačítky na vrchní straně přehrávače.

Přísná ouška Václava Nývlta

Na Koss KSC-35: výborné, výborná dynamika, velmi dobrý prostor, vokál výrazný a přirozeně prokreslený. Výšky ostře vykreslené, moc pěkně se poslouchá. Basy jsou méně pevné a konkrétní – škoda.

Přiložená pecková sluchátka: slušný, výrazný vokál, solidní dynamika ve středech, poměrně ostře vykreslené výšky. Basy minimální.

Hudba na Cowon D2 - závěr: Přehrávač patří mezi absolutní špičku jak po stránce zvukové, podpory formátů, tak i komfortu správy hudebního obsahu a zvukového projevu. Nabízí podrobně tříděnou hudební knihovnu (rok vydání, nejnověji nakopírované skladby) i adresářový strom. Zvuk je u cowonu již tradičně na té nejvyšší úrovni.

MP3

MP3

MP3

MP3Hudba na iriver X20

iriver si poradí s MP3, WMA a OGG Vorbis (až Q10).

MP3

Skladby lze vyhledávat v hudební knihovně dle jména interpreta, názvu alba nebo písně, případně dle žánru. iriver umí přečíst i playlisty vytvořené ve Winampu, které automaticky založí do nabídky Playlists. My, kteří raději hledáme skladby v adresářích, můžeme využít integrovaný prohlížeč ne nepodobný průzkumníkovi z Windows.

Hudební knihovna se vytváří ihned po nakopírování obsahu a odpojení přehrávače od PC, nebo při vložení paměťové karty. Obsah na kartě je samozřejmě přístupný i přes strom adresářů. Karta se načítá po každém spuštění přehrávače, což přeci jen trochu zdržuje.

Zvukový projev nemá chybu, i když přiložená sluchátka jsou o poznání horší než všechna ostatní v tomto testu. Lze je doporučit opravdu jen pro nenáročný orientační poslech. Projev přehrávače lze ovlivnit nastavením pětipásmového ekvalizeru (+12 až -12 db, 60, 360, 1 k, 6 k, 14 kHz). Překvapivě dobře a živě hrají i integrované stereo reproduktory. Pro orientační poslech úplně stačí a v tiché místnosti si reprodukci klidně může užívat i více lidí najednou.  Umístíte-li přehrávač například na desku stolu, ta potom slouží jako ozvučnice a reprodukce se slyšitelně zesílí.

Během poslechu nelze využít žádné kontextové nabídky ani operativně přidávat skladby do playlistu. Změnu hlasitosti lze obstarat otočným kolečkem. Pokud se však zrovna nacházíte v nějakém menu, slouží kolečko pouze pro pohyb kurzoru. 

Na displeji se při playbacku zobrazuje přebal alba i název následující písně.

Přísná ouška Václava Nývlta

Na Koss KSC-35: výborné, ale působí méně vzdušně než iAudio, také s méně prokresleným vokálem. Vše umírněnější, ale hraje také velmi dobře.

Přiložená pecková sluchátka: parodie na sluchátka. Naprosto žádné hloubky, vokál zní, jako by Diana Krall zpívala do plastového kelímku od jogurtu, jediné, co stojí za pozitivní zmínku, jsou solidně vykreslené výšky – jinak mizérie. 

Hudba na iriver X20 závěr: Přehrávač nabízí velmi slušný zvuk i pohodlné ovládání. Neškodila by možnost nějaké kontextové nabídky a možnost tvorby vlastních playlistů.

MP3

MP3

MP3

MP3Hudba na Samsung T9

Samsung přehrává pouze MP3, WAV a WMA včetně verze s DRM.

MP3

Kvalita zvukového výstupu je vskutku luxusní. Projev lze navíc upravit nastavitelným devítipásmovým ekvalizerem (+10 až -10 db, 60, 125, 250, 500, 1 k, 2 k, 4 k, 8 k, 16 kHz). K dispozici jsou i přednastavené ekvalizační křivky, které Samsung jako obvykle nabízí v hojném množství. Nechybí ani 3D ekvalizer, který lze opět ručně nastavit. Jeho použití však nelze pro normální poslech příliš doporučit.

Z kontextového menu je možné během reprodukce vybrat příslušný ekvalizer, nikoliv však měnit jeho nastavení. Tuto změnu je nutné provést přímo v hlavním menu v nabídce Settings. Kontextová nabídka dále obsahuje volbu obrázkového pozadí, případně animace na pozadí nebo přebalu alba. Nechybí ani možnost nastavit rychlost playbacku nebo délku kroku při přetáčení (1 s až 1 min, nebo skok po písničkách). Aktivováním street modu se reprodukce slyšitelně zesílí. Lze samozřejmě vkládat záložky a měnit způsob přehrávání.

Hudební knihovna třídí obsah dle názvu alba nebo písně, jména interpreta a žánru. Použít lze i playlisty vytvořené v přiloženém programu Samsung Media Studio. Nechybí ani klasická adresářová struktura, odkud lze skladby rovněž spouštět.

Hlasitost se reguluje šipkami na čtyřsměrném prstenci a opět platí, že regulaci lze použít pouze přímo v obrazovce přehrávání. Jindy totiž slouží šipky pro pohyb kurzoru.

Na displeji se zobrazuje přebal alba, vybraná animace, případně vybrané obrazové pozadí.

Přísná ouška Václava Nývlta
Na Koss KSC-35: velmi dobrý projev s výrazným vokálem, příjemně hutnými basy a trochu sypkými a zastřenými výškami. Dynamika výborná, prostor užší. 
 
Přiložená pecková sluchátka: hrají překvapivě slušné množství hloubek, ale zvuk celkově působí trochu zastřeně a méně výrazně. Vokál solidní.

Hudba na Samsung T9 - závěr: Samsung nabízí po hudební stránce vše, co lze od špičkového přehrávače chtít. Chybí však podpora formátu OGG Vorbis. Zvuk patří k tomu nejlepšímu, co se v oblasti MP3 zatím objevilo.

MP3 

MP3

MP3Hudba na Sony NW-A800

Sony přehrává formáty MP3, WMA (bez DRM), ATRAC, ATRAC plus a AAC (bez DRM). Právě AAC, ovšem s DRM ochranou, používá také hudební obchod iTunes. S ohledem na současný vývoj a prohlášení Steva Jobse z Apple (více zde a zde) existuje určitá naděje, že v brzké době bude hudba na iTunes bez ochrany a tudíž dostupná i pro majitele Sony Walkmanů.

MP3

V balíčku s přehrávačem dostanete ta nejlepší sluchátka, jaká jsme zatím měli možnost testovat. Pochopitelně nedosahují kvalit například Koss Porta Pro, ale jako špunty, které dostanete zdarma k přehrávači, nemají konkurenci. Skvěle drží v jakémkoliv uchu a navíc svou konstrukcí příjemně tlumí hluk okolí (jen si dejte pozor na okolní provoz). Přehrávač je uzpůsoben k nošení na krku a stejně tak i sluchátka. Sama o sobě mají pouze krátký kablík, ale přibalena je i prodlužovačka, tak aby se dal walkman nosit pohodlně v kapse. Zvuk je vynikající (viz rámeček).

Kromě přednastavených ekvalizačních křivek nabízí Sony i dvě volné pozice pro vytvoření vlastního ekvalizeru.

Hudební obsah je nutné ládovat do přehrávače přes přiložený program SonicStage, což sice není to pravé ořechové, ale dá se to. SonicStage vám navíc umožní spravovat veškerý hudební obsah na disku počítače. Má však své mouchy. Například vám klidně pod jednoho autora a jedno album nahraje vše dvakrát, ačkoliv se jedná o naprosto totožné soubory. Stačí, abyste vložili jiné cédéčko s týmž obsahem a nechali jej SonicStagem roztřídit do již existující knihovny. Ta je řazena dle názvu alba, interpreta, žánru, hodnocení (přímo v přehrávači můžete udělovat písničkám hvězdičky), roku vydání a podle data překopírování do walkmanu.

Ovládání je skutečně vymazlené. Hlavní nabídka ve stylu mobilních telefonů Nokie je přehledná a umožňuje jak okamžitý návrat na právě hrající skladbu, tak přístup do knihovny nebo do vyhledávače (skladeb, alb a interpreů) podle abecedy. Vytučněna jsou vždy pouze ta počáteční písmena, pod kterými se skrývá nějaký obsah. Kontextové menu lze kdykoliv vyvolat klávesou Option. V něm nalezneme přímý přístup ke změně ekvalizeru a k hodnocení hvězdičkami. Lze přes něj založit záložku do jedné z pěti! záložkových knih. Nabízí i možnost smazání skladby nebo třeba zobrazení velkého náhledu přebalu alba. V tomto režimu pak můžete listovat celým obsahem přehrávače a vybírat pouze podle obrázků. Stejně tak je možné v seznamu alb hledat pouze podle názvu, názvu s náhledem přebalu nebo pouze podle bookletu.

Regulovat hlasitost je možné v každém okamžiku díky kolébce na boku přehrávače. Během reprodukce je možné prohlížení obrázků a slideshow.

Přísná ouška Václava Nývlta
Na Koss KSC-35: Vynikající zvuk, jednoznačně nejlepší, co jsme od MP3 přehrávače firmy Sony kdy slyšeli. Je velmi živý a dynamický, se solidním vykreslením prostoru. Má drive, poslech baví, ale neunavuje. Výšky jsou ostře a přesně vykreslené, avšak nejsou zbytečně agresivní ani nepůsobí uměle. Pásmo středů nepostrádá velké množství detailů, vokál je podán s bezprostředním expresivním výrazem. Basů je objemově "tak akorát", působí však trochu monotónně - nejsou příliš plastické a prokreslené. Celkově však zvuk přehrávače patří ke špičce.
 
Přiložená pecková sluchátka (špunty) patří také k těm nejlepším - jejich soupeři mohou být například Koss ThePlug. Frekvenčně bohatý projev nepostrádající žádnou ze složek nepůsobí, jako by pocházel ze špuntů. Oproti KSC-35 je patrné trochu dunivé zdůraznění basů a jemné zkreslení na středech. Ty působí subtilněji než okrajová pásma, což je patrně i důsledkem mírné nadvlády basů. Také detailů vykreslují méně. Naprostou většinu posluchačů však plně uspokojí.

Hudba na Sony NW-A800: Sony přibaluje ke svému přehrávači ta nejlepší sluchátka, jaká jsme zatím u empétrojky slyšeli. Zvuk je vynikající. Škoda, že chybí podpora OGG Vorbis. Ovládání nemá chybu. Někomu však může vadit nutnost kopírování přes program SonicStage.

Sony NW A800 displej

Sony NW A800 displej

Sony NW A800 displej

Sony NW A800 displej

Sony NW A800 displej

Sony NW A800 displej


Díváme se na video a fotografie

Žádný z vybraných flashových přehrávačů ani žádný z těch, co jsou na tuzemském trhu k dostání, nedokáže přehrát film ve formátech DivX nebo Xvid v obvyklém minimálním rozlišení 480 x XXX již vhodném pro televizi nebo počítačový monitor. Ve většině případů je tedy nutné provést konverzi na nižší rozlišení (dané většinou rozlišením displeje) a někdy i na nižší obrazovou frekvenci udanou počtem snímků za sekundu (fps). Konverze trvá několik až několik desítek minut. Záleží na délce filmu, zvolené úrovni konverze a pochopitelně na výkonu počítače. Orientačně počítejte minimálně 45 minut na 90minutový snímek.

Naopak žádný z testovaných přístrojů nevyžaduje jakoukoliv úpravu fotek. Všechny přístroje si poradily i s 10Mpix obrázky. Načtení takových snímků trvalo pochopitelně poměrně dlouho.

Ke každému přehrávači je za účelem konverze videa přibalen software, který film převede do požadovaného přehratelného tvaru.  

Video a fotografie na Cowon D2

Program JetAudio, který s přehrávačem dostanete, je nejen vynikající pro konverzi videa (umí přepočítat prakticky jakýkoliv formát včetně VOB), ale poslouží i jako univerzální přehrávač hudby a filmů, případně grabovací nástroj. Na webu společnosti jsou pravidelně ke stažení nové aktualizace. Program je zdarma. Za poplatek lze dokoupit profi verzi s některými nadstandardními zvukovými úpravami. Free verze aktuálně nabízí i třídění do hudební knihovny. Do filmu vloží i české titulky. Navolit lze i výslednou kvalitu (WMV nebo AVI) až 30 fps. Ke stažení zde.

Videoplayback je plynulý. Úhlopříčka displeje  6,5 cm poskytuje dostatečný komfort pro sledování i delších kusů. Podání barev, pozorovací úhel i množství detailů je na vysoké úrovni. K dispozici je i funkce Resume a titulky.

Na cowonu si pohodlně prohlédnete i fotografie. V daném režimu se na displeji se zobrazí nejprve 12 náhledů. Ty se po rozkliknutí otevřou přes celou obrazovku. Snímky lze otáčet, zoomovat, pouštět v časově nastavitelné slideshow nebo použít jako obrazové tapety pro jednotlivé režimy. Načítání i velkých fotografií je překvapivě rychlé. Obrazová kvalita vynikající. Pro posouvání zvětšeného snímku se výborně hodí dotykové ovládání.

Cowon má jako jediný z testované čtveřice video výstup na televizi (kabel se speciálním mini USB koncovkou slouží zároveň i jako linkový audio vstup, je však nutno dokoupit). Na prohlížení fotek to nemá chybu, se sledováním videa je to vzhledem k nutné kompresi trochu problematické, zejména na obrazovkách s větší úhlopříčkou.

Video a fotografie na Cowon D2 - závěr: Z testované čtyřky má největší displej a nabízí tedy největší komfort pro sledování videa včetně titulků. I na prohlížení statických obrázků je Cowon ze čtveřice nejlepší. Přehledné vyhledávání, dvanáct náhledů, slideshow a velmi rychlé načítání i 10Mpix fotografií jsou jen některé argumenty.

MP3 MP3 MP3

MP3

MP3

MP3Video a fotografie na iriver X20

iriver nabízí několik možností konverze. Oficiální software iriver Plus 3 si můžete jednoduše stáhnout po připojení přehrávače k internetu. Můžete však i využít alternativní soft nazvaný iriverter. Ten je v současnosti ve vývoji - sledujte zde. Starší verze jsou ke stažení na této stránce. Program umožňuje i vložení titulků do filmu a zvládne konverzi i pro některé přehrávače značky iAudio (Cowon).

Playback je plynulý. Obraz nepostrádá detaily. Podání barev je věrné. Úhlopříčka displeje 5,7 cm je dostatečně velká na sledování i delších filmů.

Statické obrázky vypadají také dobře. Snímky lze dokonce zoomovat. Chybí však seznam s náhledy.

Video a fotografie na iriver X20 - závěr: iriver nenabízí tak dokonalý program pro konverzi videa jako cowon. Po obrazové stránce však nelze v dané kategorii přehrávači nic vytknout. Obrázky si umí iriver automaticky vyzobat i z těch nejzapadlejších adresářů. Snímky zobrazuje velmi dobře, při jejich hledání však chybí možnost prohlížení náhledů. K dispozici je pouze jmenný seznam.

MP3 MP3 

MP3Video a fotografie na Samsung T9

Samsung dostanete s programem Samsung Media Studio. Ten umožňuje konverzi filmů i synchronizaci přehrávače v režimu MTP (ládování hudby, správu hudební knihovny i obrázků). Program nenabízí mnoho možností, jak ovlivnit výslednou kvalitu. Ta je dána rozlišením displeje a jeho rozměry. Formát má koncovku SVI a maximální snímkovací frekvence je 15 fps s rozlišením 208 x 176 obr. bodů.

Playback je téměř plynulý, ovšem nepřehlédnete chybějící obrázky. Displej není dostatečně jemný a zejména ne dost velký (úhlopříčka 4,5 cm) na sledování delších programů. Nicméně Černou zmiji na něm sjedete bez problémů.

Statické obrázky vypadají na displeji velmi dobře a dokonce je lze i zoomovat. Bohužel zvětšení se vyrábí pouze z náhledu snímku, a je tudíž nepoužitelné. Načítání fotografií je pomalejší než u zbytku čtveřice. Barevné podání je však excelentní. Listování obsahem usnadňuje čtveřice náhledů. Fotografie lze také použít jako pozadí pro obrazovku v režimu audio.

Video a fotografie na Samsung T9 - závěr: Samsung se pro přehrávání videa hodí z celé čtveřice nejméně. Má nejmenší displej a nenabízí příliš možností úprav výsledného videa. Na sledování jednotlivých epizod seriálu Hale a Pace při cestě tramvají do práce však bohatě stačí. Načítání fotografií je pomalejší než u konkurence, barevné podání je však vynikající.

MP3 MP3 MP3

MP3

MP3Video a fotografie na Sony NW-A800

U Sony neponechali nic náhodě a poslední verzi programu Image Converter 3 vyladili téměř k dokonalosti. Video v ní lze uložit buď ve formátu AVC, nebo MPEG4 - AVI se snímkovací frekvencí 15 nebo 30 fps. Obraz může mít poměr stran 16:9 nebo 4:3. 

Ačkoliv Sony nemá právě největší displej (úhlopříčka 5 cm) nabízí velmi slušný zážitek ze sledování filmů. Orientaci displeje lze přepnout z vertikální na horizontální. Obraz je ostrý, v rámci možností nepostrádá detaily a podání barev je na velmi vysoké úrovni. Playback je plynulý. Filmy ani fotografie není nutné do přehrávače ládovat přes SonicStage. Pokud si příslušný film upravíte v externím programu, stačí jej do Sony přetáhnout obyčejným file managerem.

Při prohlížení fotek a případně i při spuštěné obrazové slideshow lze poslouchat hudbu. Sony umožňuje i separátní regulaci jasu displeje, které neovlivní nastavení v jiných režimech. Volitelný je i interval zobrazení fotografie ve slideshow a orientace displeje. Při listování obsahem jsou k dispozici obrazové náhledy (ty je potřeba vytvořit v image convertoru, jinak se nezobrazí) i názvy souborů.

Video a fotografie na Sony NW-A800 - závěr: Sledování videa není pochopitelně vzhledem k velikosti displeje takový zážitek jako u Cowon D2, ve všech ostatních parametrech se mu však vyrovná. Ideální na každodenní kratší dojíždění a sledování třeba v tramvaji. Prohlížení fotografií je zážitek. Efektně se prolínající slideshow, dokonalé podání barev i detailů. Chybí bohužel možnost zoomování snímků. 

MP3 MP3 MP3

Sony NW A800 displej


Ostatní funkce

Telefonujeme se Samsungem T9 a přenášíme data přes bluetooth

Samsung T9 je vybaven funkcí Bluetooth. Díky tomu (a pouze s novým firmware) funguje bezchybně jako handsfree a jde z něj dokonce přímo vytáčet číslo volajícího. Kromě toho k němu připojíte bluetooth sluchátka (testovali jsme dvě různé značky a obě fungovaly).

Volat a přijímat hovory není se Samsungem problém, naopak je to velmi pohodlné. Ani nemusíte sundavat sluchátka z uší. Jakmile jednou přehrávač s mobilem sesynchronizujete, stačí jej zapnout, a pokud je i na mobilu aktivován příslušný profil, "té devítka" se přihlásí jako handsfree. Příchozí hovor je indikován na displeji číslem volajícího a ztlumením reprodukce. Stiskem tlačítka lze hovor přijmout nebo odmítnout. Mikrofon na těle přehrávače je dostatečně citlivý na srozumitelný hovor i z natažené paže.

MP3 MP3 MP3

Všechny uskutečněné i zmeškané hovory se ukládají do paměti přehrávače, ze které je lze kdykoliv znovu vytáhnout. Na virtuální klávesnici lze vytočit číslo a uskutečnit hovor bez nutnosti vzít telefon do ruky.

Po ukončení komunikace se reprodukce obnoví přesně v místě, kde započal hovor. 

Do samsungu lze přes bluetooth také kopírovat jakákoliv data. Z mobilního telefonu nebo z počítače. Na displeji se zobrazí stromová struktura adresářů příslušného zařízení. Po označení lze soubory zkopírovat podobně jako v Průzkumníkovi ve Windows.

Překvapilo nás, jak perfektně všechny bluetooth funkce u Samsungu T9 pracovaly.

Ladíme rádio

Integrovaný FM tuner naleznete u iriveru, cowonu a samsungu. Sony rádio nemá.

Cowon D2 ladí spolehlivě jak ručně, tak i automaticky (24 pamětí). Nahrávání z rádia lze časově naprogramovat na daný den, hodinu a určenou délku trvání. Maximální kvalita záznamu je až 256 kbit/s (většina konkurence nabízí pouze 128 kbit/s). Nahrávka je kvalitou srovnatelná s poslechem originálu. 

Samsung T9 má jako jediný FM tuner vybavený systémem RDS. Na displeji se tedy zobrazují názvy naladěných stanic nebo informace o vysílaném obsahu. (MP3 přehrávačů s RDS je na trhu minimum. Touto funkcí byly vybaveny pouze některé starší modely Mcody). Příjem je kvalitní a jak ruční, tak i automatické ladění funguje spolehlivě. Záznam ve formátu MP3 (96 až 192 kbit/s) je srovnatelný s originálním poslechem.

iriver X20 má výhodu v tom, že i rozhlas lze poslouchat přes integrovaný reproduktor. Stačí strčit sluchátka-anténu do linkového vstupu. Ladí velmi spolehlivě (autoscan i ručně - 20 pamětí) a na zachycení signálu některých stanic ani nepotřebuje anténu. Kvalitu záznamu lze volit pouze ve třech krocích - low, medium, high. Maximální bitrate MP3 záznamu je 128 kbit/s. Výsledek je srovnatelný s on-line poslechem. Nahrávání nelze časově naprogramovat.

MP3

MP3


Diktafon

Integrovaný mikrofon nabízí opět pouze trojice cowon, iriver a samsung.

Nejlépe jako diktafon fungují cowon a samsung. Oba nabízejí velmi slušnou kvalitu záznamu. Cowon dokonce s bitrate 64 až 256 kbit/s (samsung 64 až 192 kbit/s). Záznam se dá během nahrávání zapauzovat.

Průměrné výsledky vykazuje iriver. Nahrává pouze do WAV s kvalitou nastavitelnou ve třech stupních low, medium, high. Sony diktafon nemá.

MP3


Další funkce

Samsung kromě již zmíněných atrakcí nabízí také hraní her. V základu naleznete dvě hry - rozvoz pizzy a baseball. S novým firmwarem pak přibyla logická hříčka.

MP3 MP3 MP3

Prohlížení TXT souborů nabízí pouze cowon a samsung. Oba zatím zobrazují TXT soubory bez české diakritiky.  iriver má sice zabudované reproduktory a ukazuje čas, jako budík jej však použít nelze. Naopak Cowon nabízí všechny myslitelné časově programovatelné funkce včetně buzení a nahrávání. Funkci Sleep nabízí všechny přehrávače kromě Sony. Čas ukazují všechny přehrávače. 

MP3

Výdrž baterie

MP3

Cowon D2: výrobce slibuje pohádkovou výdrž 52 hodin pro audio a 10 hodin pro video. Nám se však podařilo z něj vymáčknout maximálně 38 hodin, což je stejně úctyhodný výkon. Video dokáže přehrávat maximálně 7 až 9 hodin (výrobce slibuje 10 hodin). I tento výkon je silně nadstandardní ve srovnání s konkurencí. Cowon se nejlépe a nejrychleji (cca 3,5 hodiny) nabíjí přes USB adaptér ze sítě - český distributor jej k přehrávači přibaluje zdarma. Pokud využijete pouze USB konektor počítače, počítejte se sedmihodinovým nabíjením.

iriver X20: se stejně jako cowon nabíjí přes USB, ale trvá mu to maximálně 3 hodiny. Opět je lepší využít USB adaptér do sítě, který je však nutno dokoupit (mají jej v každém větším elektru). Výdrž odnímatelného akumulátoru končí na hranici 22 hodin pro audio a 6 hodin pro video.

Samsung T9: sice nedosahuje slibované výdrže 30 hodin, ale i naměřených 22 až 26 hodin je slušný výkon. Pro video počítejte maximálně se 4 až 5 hodinami. Výrobce uvádí 6 hodin. Samsung se také nabíjí pouze přes USB a navíc je vybaven proprietálním USB kabelem, který není radno ztratit. 

Sony NW A800: se dokáže dobít ze všech nejrychleji. Na 80 % své kapacity se integrovaný akumulátor dostane již za 90 minut nabíjení přes USB z počítače. Celých 180 minut potřebuje pro načerpání plné nádrže. Slibovaná výdrž 30 hodin se nekoná, tedy alespoň ne pro MP3, ATRAC jsme netestovali. Každopádně Sony při běžném provozu vydrží hrát mezi 22 a 25 hodinami. Videem se můžete bavit až 5 hodin.

MP3 MP3 MP3 MP3 
Zleva: cowon, iriver, samsung, sony

Tak který?

Ačkoliv následující slovní obrat na Technetu používáme velmi neradi, tentokrát jej napsat musím, zní takto: Každý přehrávač z vybrané čtveřice si svého kupce opravdu najde.

MP3

Cowon D2 je bezkonkurenčně nejnašlapanější mašinka, a to nejen v rámci tohoto testu. K dokonalosti mu chybí snad jenom WiFi nebo bluetooth, který má Samsung T9. Dotykové ovládání je v novém firmware dotaženo k dokonalosti. D2 se dobře ovládá jak prstem, tak i přiloženým stylusem. Přehrávání filmů i prohlížení fotografií je bezchybné. Stejně tak reprodukce hudby ze všech myslitelných hudebních formátů včetně FLAC a WMA DRM. Čtečka na SD karty rozšiřuje vnitřní paměť, která svou velikostí (max. 4 GB) zatím za konkurencí zaostává (8GB verze se však určitě dočkáme). Chybu nemá ani třídění obsahu do hudební knihovny, která se sama vytváří přímo v přehrávači. Lehce dostupná je i stromová struktura adresářů. Nechybí výstup na TV (nutno však dokoupit kabel), kvalitní nahrávání z rádia i přes interní mikrofon. Cowon má také nejdelší výdrž baterie. 

Pokud bych chtěl přehrávači něco vytknout, byla by to jeho robustnost. Žádné jiné závažné připomínky negativního charakteru k tomuto přehrávači nemáme.

Cowon D2 - 2 GB za 5390 Kč, 4 GB za 6690 Kč, 8GB verze se zatím nevyrábí


MP3

iriver X20 nabízí velmi příjemné uživatelské rozhraní a pohodlné ovládání. Otočné kolečko, i když působí poněkud fórově, nabízí uživateli komfortní přístup do všech nabídek i rychlou regulaci hlasitosti. Jako jediný také nabízí hlasitý odposlech přes integrovaný reproduktor. Oceníte i možnost přepnout mezi režimem MTP a MSC pro synchronizaci přístroje s Windows Media Playerem, respektive pro kopírování dat přes file manager. iriver nabízí slušné přehrávání videa, vynikající zvuk při poslechu hudby. Interní paměť až 8 GB lze rozšířit vložením microSD karty. Hudební knihovnu vytváří automaticky sám přehrávač při každém zapnutí.

Na iriveru mi vadila absence jakéhokoliv kontextového menu, kterým by bylo možné okamžitě upravit ekvalizer při poslechu apod. Levně vyhlížející kolečko s úschovnou špíny bylo již zmíněno.

iriver X20 - 8 GB za 6490 Kč


MP3

Samsung T9 je menší naž iPod nano, ale dokáže toho mnohem víc. Konkurenci převyšuje především funkcí Bluetooth, která jej umožňuje použít jako bezdrátové handsfree. Přes samsung můžete hovory přijímat i uskutečňovat. Na virtuální klávesnici stačí vytočit požadované číslo. Přístroj si uskutečněné hovory pamatuje. Po ukončení hovoru začne hrát hudba přesně v místě, kde jste ji hovorem přerušili. Přes bluetooth lze do přehrávače i odesílat jakékoliv soubory. Samsung jako jeden z mála nabízí také FM tuner s funkcí RDS. Kvalita zvuku je na té nejvyšší úrovni, stejně jako výdrž baterie.

Mírně nepohodlné je však ovládání, které kombinuje čtyřsměrné tlačítko s poněkud nedostupnými klávesami na boku přehrávače. Leckomu také nemusí vyhovovat režim MTP, přes nějž je potřeba samsung připojovat k počítači. Přehrávač je oproti konkurenci trochu pomalý, což nejvíce poznáte při proklikávání do hlavního menu a zobrazování fotografií. Přehrávání videa je pouze dobré.

Samsung T9 - 4 GB za 6990 Kč, 8GB verze zatím není u nás dostupná


MP3

Sony NW-A800 svou koncepcí se z celé čtveřice nejvíce blíží iPodu nano. Na rozdíl od něj vyniká v počtu a kvalitě nabízených funkcí. Skvěle přehrává video, velmi kvalitně hudbu a nabízí i efektní fotografickou slideshow. Ovládání je dotaženo do těch nejmenších detailů. Prakticky všechny nabídky máte ihned po ruce a logicky rozloženy do jednotlivých Menu a kontextových nabídek. U sony lze také očekávat velké množství nejrůznějšího příslušenství, které firma jistě uvede na trh. Již nyní jsou dostupné dokovací kolébky a například i bluetooth donglík pro bezdrátové streamování hudby do domácí HiFi věže.

Sony je dokonalý přehrávač do města na každodenní nošení. Je tenoučký a zmizí tak i v kapse u košile. Svou maximální kapacitou 8 GB velmi dobře poslouží i na dlouhých prázdninových cestách. Přibalená sluchátka špunty patří k těm nejlepším, jaké můžete k přehrávači dostat. Nabízí kvalitní, plný poslech a komfort nošení (drží opravdu v každém uchu). Sony má také nejrychlejší start. Zapnutí trvá pouze pár sekund. Vadou na kráse je nezbytnost obslužného programu SonicStage pro ládování přehrávače hudbou. Chybí také rádio, diktafon a funkce Sleep pro automatické uspání přístroje po uplynutí nastaveného času. 

Sony NW-A800 - 2 GB za 4590 Kč, 8 GB za 8290 Kč

Technická specifikace
   Cowon D2 iriver X20  Samsung T9  Sony NW-A800 
formáty:

MP3, WMA, WMA DRM10, OGG, FLAC, WAV, JPEG, BMP, TXT, MPEG4 konvertovaný (AVI)

MP3, WMA, WMA DRM 10, ASF, OGG, konvertovaný MPEG4 (Xvid - AVI), konvertovaný WMV, JPEG MP3 (32 – 320 kbit/s, VBR), WMA, WMA DRM 10, JPEG, video konvertované do SVI, flashové hry, TXT  MP3, WMA, AAC, ATRAC, ATRAC plus, JPEG, MPEG4 konvertovaný, AVC baseline 
displej: dotykový TFT LCD (stylus přiložen), 320x240 obr. bodů, 16 miliónů barev 2.2 palců,  QVGA,  TFT, 320 x 240 obr. bodů, 260 tisíc barev TFT LCD barevný, úhlopříčka 1,8 palce, 220 x 176 obr. bodů, orientace displeje se mění dle potřeby 2 palce, barevný LCD QVGA, 240 × 320 obr. bodů, orientace displeje se mění dle potřeby
vstupy/výstupy: sluchátka pecky, FM tuner, slot pro SD/MMC karty, linkový audio vstup, TV výstup (nutno dokoupit kabel), mikrofon, USB - MSC i MTP protokol  FM tuner, linkový audio vstup, mikrofon, stereo reproduktorky, sluchátka pecky, slot na microSD karty, USB - MSC i MTP protokol  sluchátka pecky, bluetooth, USB 2.0, USB - MTP, mikrofon, FM tuner sluchátka špunty, USB Mass storage pro video a foto + jiná data, MTP se SonicStage pro audio 
napájení: Li-Pol akumulátor  Li-Ion odnímatelný akumulátor  Li-Pol akumulátor  Li-Ion akumulátor
výdrž akumulátoru: max. 38 hodin pro audio, 9 pro video max. 22 hodin pro audio, 6 pro video max. 26 hodin pro audio, 5 pro video  max. 25 hodin pro audio, 5 hodin pro video
rozměry: 78 x 55 x 17 mm 74 x 33 x 17 mm   43 x 83 x 11 mm   44 x 88 x 9 mm
hmotnost: 91 g včetně akumulátoru 73 g včetně akumulátoru 49 g včetně akumulátoru   53 g včetně akumulátoru
cena: 6990 Kč za 4 GB  6490 Kč za 8 GB  6990 Kč za 4 GB  8290 Kč za 8 GB


Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

Mikrofony projektu SlowRadio.

Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program...

Spotify má sto milionů platících uživatelů, kupuje firmy na podcasty

Aplikace Spotify.

Populární streamovací hudební služba Spotify se rozrostla i na indický trh, kde za první týden přilákala milion...

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz