Displej The Wall využívá technologii microLED | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

  • 39
OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od jejich výroby ustoupila a soustředí se na technologie, které mají vylepšit stávající LCD panely lepším podsvícením nebo nahrazením .

Na začátku tohoto roku společnost Samsung ukázala novinku, která by mohla změnit postavení neorganických zobrazovačů. Firma technologii nazvala microLED, využívá při ní velmi malé LED diody, které podobně jako ty organické svítí samy. LEDky jsou vytvořeny z anorganického materiálu (Nitrid Galia - GaN) a umožňují, aby se každá barevná část subpixelu rozsvítila, nebo zhasla bez ovlivnění těch okolních.

Každý pixel je tvořen trojicí mikroskopických diod. Problém je, že hromadná výroba televizorů s touto technologií se dá očekávat až za několik let. Samsung již nyní microLED systém využil ve svém modulárním displeji The Wall, který se má začít prodávat na podzim. Sloužit bude především v reklamních poutačích a bude velice drahý.

miniLED

Jako mezistupeň se nyní objevuje technologie nazvaná miniLED. V tomto případě hovoříme o LED diodách o velikostech v řádech 100 mikrometrů, které však neslouží jako samostatné diody, ale „pouze“ jako velice přesné podsvětlení LCD panelu. Jinými slovy, tam, kde současné televizory pracují se stovkami vysoce svítivých diod pro podsvětlení LCD, tam miniLED přichází s tisíci. S miniLED přijde zatím nejjemnější podsvícení, kterého výrobci dosud dosáhli.

Otázkou však zůstává cena. Výrobní náklady miniLED by měly být o něco nižší než u microLED, ale i tak budou výrazně nad současnými cenami televizorů.

Podle tchajwanského serveru DigiTimes se již začínají rozbíhat výrobní linky na výrobu displejů s miniLED. Nejdříve se však objeví v nejvyšších a nejdražších řadách a u profesionálních produktů.