Konec volného Napsteru - začíná blokování skladeb

  0:05aktualizováno  0:05
Nastává konec neomezeného přístupu k MP3 souborům. Napster před soudem oznámil, že od tohoto týdne začne filtrovat skladby chráněné copyrightem a zamezí dalšímu šíření všech takto označených MP3 souborů ve své síti.

Hvězdná doba Napsteru a neomezený přístup k jakýmkoliv hudebním souborům končí. Napster nebude dále umožňovat volné kopírování všech souborů. Po předběžně oznámeném zavedení placených služeb nyní nouze naučila Napster filtrovat skladby. Tak by se dal ve stručnosti charakterizovat poslední manévr Napsteru. V pátek Napster oznámil na slyšení před federálním soudem, že během týdne zavede do svého systému pro výměnu MP3 souborů přes internet filtrování skladeb chráněných copyrightem.

Po neúspěchu u odvolacího soudu a nevyslyšení finančních nabídek Napsteru ze strany hudebního průmyslu přistoupili jeho zástupci ke kroku, kterým chtějí zabránit opatřením, která by mohla vést k soudnímu zastavení systému. Federální soud musí vydat nové rozhodnutí podle pokynů soudu odvolacího. Napster proto nyní sám přistoupil na možnost filtrovat skladby ve své síti. Přitom ještě nedávno prohlašoval implementaci takové technologie za zcela neuskutečnitelnou.

Napster hodlá zavést "screening" prakticky okamžitě již během tohoto týdne, aby mohl argumentovat tímto faktem před federálním soudem, kam se celý případ vrací, a zachovat svou službu v chodu. Podle právního zástupce Napsteru Davida Boiese bude filtrovací systém blokovat přístup k jednomu miliónu hudebních souborů, podrobnosti o počtu titulů však nebyly sděleny. Nahrávací průmysl již dodal Napsteru seznam 5600 skladeb, které chce blokovat. Celkové množství skladeb k nimž chce zabránit přístup je však mnohem větší a zahrnuje i ještě nevydané nahrávky.

Technologie, kterou chce Napster zavést, bude podle prohlášení jeho představitelů dostatečně inteligentní, aby zamezila hledání různých variací názvů (např. "Bing's Christmas"' pro "White Christmas" od Binga Crosbyho) a odhalila i nesprávné názvy (např. "Metalica" místo "Metallica"). Uvidíme, zda systém bude chytřejší než vynalézaví uživatelé, kteří našli i způsob, jak přenášet přes Napster i jiné než MP3 soubory (Wrapster). V případě, že systém bude opravdu účinný, není pochyby, že dosavadní uživatelé přejdou k nezávislým serverům nebo jiným programům pro sdílení souborů. Žádný z nich však zřejmě nikdy nedosáhne velikosti dnešního Napsteru.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Najdete na iDNES.cz