Turecké volejbalistky slaví vítězství ve finále mistrovství Evropy.

Turecké volejbalistky slaví vítězství ve finále mistrovství Evropy. | foto: AP

Volejbalistky Turecka poprvé vyhrály ME, Srbsko udolaly v pěti setech

  • 4
Volejbalistky Turecka poprvé v historii vyhrály mistrovství Evropy. Ve finále oplatily Srbsku porážku z roku 2019 a zvítězily 3:2 na sety. Pátý set získaly 15:13. Ukončila ho úspěšným útokem univerzálka Melissa Teresa Vargasová, která tím zaznamenala jednačtyřicátý bod v zápase. Turkyně tak evropským titulem navázaly na letošní triumf v Lize národů.

Finálový duel byl ostatně především soubojem univerzálek. Největší útočná hrozba úřadujících mistryň světa ze Srbska Tijana Boškovičová byla ve finále na 37 bodech.

První set dospěl do vyrovnané koncovky, v níž si Turecko postupně vypracovalo dva setboly. Ani jeden ale nevyužilo a naopak dvěma chybami v útoku pomohlo Srbsku k výhře 27:25.

Nevydařený závěr úvodní sady turecké volejbalistky nerozhodil. Začaly ještě více tlačit podáním a zlepšily obranu, což jim společně s útočnou euforií Vargasové přineslo záhy několikabodový náskok a nakonec pohodovou výhru 25:21 znamenající vyrovnání na 1:1.

Ve třetí sadě se zadrhl útočný stroj Boškovičové a Turecko vedlo 15:9. Pak ale udělalo několik laciných chyb v poli a pomohlo Srbsku k návratu do hry. Srbské útočnice místo razantních úderů začaly volit častěji ulívky, s nimiž si Turkyně nedokázaly poradit. Ani turecký útok nebyl v této pasáži dostatečně efektivní a za stavu 19:19 bylo vyrovnáno. Závěr patřil Srbsku, které zdánlivě ztracený set vyhrálo 25:22 a opět se dostalo do vedení.

Srbská volejbalistka Tijana Boškovičová smečuje ve finále mistrovství Evropy proti Turecku.

Potřebnou třetí sadu ale na svou stranu nezískalo. K Vargasové se na turecké straně postupně přidávala blokařka Zehra Günesová, jež byla v útoku neomylná. V bod proměnila všech jedenáct nahrávek, které na její místo na středu sítě směřovaly. Srbky ve čtvrtém setu opakovaně dotáhly drobnou ztrátu, ale když dostaly v závěru eso od Ebrar Karakurtové, prohrávaly 19:21 a už nenašly odpověď. Turecko získalo tuto sadu 25:22 a poslalo zápas do rozhodujícího setu.

Jeho klíčový okamžik přišel, když turecký blok zastavil Boškovičovou a vybojoval svému týmu vedení 12:10. Potřebný dvoubodový náskok už Turkyně nepustily, vyhrály 15:13 a ke dvěma stříbrným a třem bronzovým medailím z ME přidali první evropské zlato. Naopak vítězky posledních dvou MS Srbky si budou muset na čtvrtý kontinentální titul počkat. Jejich současný trenér Giovanni Giudetti zažil s různými národními týmy už pátou porážku ve finále ME.

S oběma finalisty se na evropském šampionátu potkaly i české volejbalistky, které na šampionátu obsadily konečnou osmou příčku. Turecku ve skupině i Srbsku ve čtvrtfinále vzaly po jednom setu.

Bronz pro Nizozemsko

Nizozemské volejbalistky se radují z výhry nad Itálií a ze zisku evropského bronzu.

Bronzové medaile získaly Nizozemky po výhře 3:0 nad obhájkyněmi zlata Italkami. Předloňské šampionky si tak nevynahradily zklamání z prohraného semifinále s Tureckem, Nizozemky v pátek v Bruselu nestačily na Srbky. Celkově slaví tým Oranjes sedmý cenný kov a podruhé má bronz.

Poslední čtyři vzájemné zápasy italské volejbalistky vyhrály, ale dnes se neprosadily přes precizní obranu Nizozemek a dva roky po zlatém Euru vyšly naprázdno. Tým pod vedením německého kouče Felixe Koslowského dnes dvanáctkrát bodoval blokem, Italky jich měly jen šest.

Mistrovství Evropy volejbalistek v Bruselu

Finále:
Turecko - Srbsko 3:2 (-25, 21, -22, 22, 13)
Rozhodčí:
Cesare (It.), Boulangerová (Belg.). Čas: 141 min. Diváci: 10.688.

Sestavy a body
Turecko:
Baladinová 6, Erdemová Dündarová 15, Özbayová 2, Karakurtová 13, Günesová 15, Vargasová 41, libera Örgeová/Sebinemová Akozová - Aykacová, Sahinová 1, Aydinová. Trenér: Santarelli.
Srbsko: Ognjenovičová 3, Bušová 13, Popovičová 9, Boškovičová 37, Lozová 5, Stevanovičová 3, libera Jegdičová/Pušičová - Lazovičová 5, Drčová, Aleksičová 2. Trenér: Guidetti.

O 3. místo:

Nizozemsko - Itálie 3:0 (23, 26, 20).

Konečné pořadí: 1. Turecko, 2. Srbsko, 3. Nizozemsko, 4. Itálie, 5. Polsko, 6. Francie, 7. Bulharsko, 8. Česko, 9. Ukrajina, 10. Slovensko, 11. Rumunsko, 12. Německo, 13. Španělsko, 14. Švýcarsko, 15. Belgie, 16. Švédsko, 17. Ázerbájdžán, 18. Bosna a Hercegovina, 19. Řecko, 20. Slovinsko, 21. Finsko, 22. Chorvatsko, 23. Estonsko, 24. Maďarsko.

,

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž