Čeští volejbalisté v dobách, kdy vládli evropskému volejbalu (rok 1946)

Čeští volejbalisté v dobách, kdy vládli evropskému volejbalu (rok 1946) | foto: CVF

Čeští volejbalisté slavili tři tituly mistra Evropy, na medaili ale čekají 24 let

  • 6
V pořadí 26. mistrovství Evropy, které hostí turecká města Izmir a Istanbul, bude rozehráno ve čtvrtek. Český celek vstoupí do turnaje o den později utkáním se Srbskem. V základní skupině na něj posléze ještě čekají další dvě mužstva světové špičky: Itálie a Bulharsko. Také kvůli tomuto těžkému losu není příliš reálné, že by se Čechům podařilo ukončit 24 let trvající medailový půst.

Poslední hmatatelnou vzpomínkou na dřívější úrodná léta čs. volejbalistů je stříbro z ME 1985 v Nizozemsku, podtržené cenou pro nejlepšího hráče turnaje, kterou tehdy získal Cyril Krejčí.

K medaili z evropského šampionátu měl národní tým naposledy nejblíže v letech 1999 a 2001. Ve Vídni a posléze také v Ostravě obsadil nepopulární čtvrtou příčku. Po slibných výsledcích, mezi něž spadá další čtvrté místo při debutu českých hráčů ve Světové lize (2003) a triumf v Evropské lize (2004), nicméně nastal znovu útlum. Na minulém ME Češi dokonce poprvé po 18 letech chyběli.

Dva roky starý turnaj, který se uskutečnil v Rusku, skončil překvapivým vítězstvím volejbalistů Španělska. Ti při svém tažení ani jednou neklopýtli a ve finálové bitvě si poradili i s domácími reprezentanty (3:2). Bronz obhájili Srbové.

Přestože Rusové nedosáhli na zlato, v čele historického medailového hodnocení jsou naprosto nedostižní (12-3-5). Všech dvanáct titulů vybojovala „sborná“ ještě pod hlavičkou bývalého Sovětského svazu, z toho devět za sebou (1967-1987). Druhé místo okupují Italové (6-2-2) a lichotivou třetí příčku nadále drží český volejbal, i když jen díky velmi dávným úspěchům (3-4-0).

Od nejslavnějších chvil domácího mužského volejbalu na ME uplynulo už více než půl století. První ze tří zlatých medailí získalo Československo na premiérovém šampionátu v Římě v roce 1948, kde se v konkurenci šesti zemí prosadila pod vedením hrajícího trenéra Josefa Češpivy sestava Fučík, Linke, Mikota, Reicho, Tesař, J. a K. Brožové a Votava.

Další dva tituly jsou spojeny se jménem uznávaného trenéra Josefa Kozáka. Čechoslováci v obou finálových zápasech zdolali tehdy velmi silné Rumunsko, roku 1955 dokonce na jeho půdě v Bukurešti. O tři roky později přivítala výkvět evropského volejbalu Praha a domácí tým si triumf zopakoval.

Až do roku 1987 neskončil čs. výběr hůře než šestý (na ME 1951 chyběl), poté však zaváhal v kvalifikaci na šampionát v roce 1989 a na finálový turnaj ve Švédsku se nedostal. Muži vstoupili do svých nejhubenějších let a s dalšími úspěchy byl nadlouho konec. O oživení a návrat mezi evropskou špičku se zasloužil na přelomu století až samostatný český tým.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž