Andy Murray (vlevo) na turnaji v Paříži prošel do semifinále, když přehrál...

Andy Murray (vlevo) na turnaji v Paříži prošel do semifinále, když přehrál Tomáše Berdycha. | foto: AP

Berdych přišel o šanci na Turnaj mistrů, Murray může být jedničkou

• 188
Šance Tomáše Berdycha na účast na Turnaji mistrů vyhasla po porážce ve čtvrtfinále turnaje v Paříži. Český tenista podlehl 6:7, 5:7 Britovi Andymu Murraymu, kterého dělí jediné vítězství od posunu do čela žebříčku ATP. Srbská světová jednička Novak Djokovič totiž prohrál 4:6, 6:7 s Marinem Čiličem z Chorvatska a po 122 týdnech může o první místo přijít.

Na Turnaji mistrů startoval nepřetržitě od roku 2010, letos si však jedenatřicetiletý Čech v Londýně nezahraje. K naději na postup potřeboval minimálně účast v semifinále pařížského turnaje, končí však o kolo dřív.

Berdych měl přitom s favorizovaným Murraym velkou šanci na vítězství ve vyrovnaném prvním setu. V tie-breaku český tenista vedl už 6:1, pak však o dva roky mladší Brit i díky jeho chybám ztrátu smazal a zkrácenou hru získal 11:9. Český hráč nevyužil v koncovce setu celkem sedm setbolů.

Tomáš Berdych před čtvrtfinále turnaje v Paříži.
Andy Murray ve čtvrtfinále turnaje v Paříži.

Zatímco v první sadě si ani jeden z hráčů nevypracoval brejkbol, druhý set začal ztrátou Berdychova podání. Murray si svůj servis držel a za stavu 5:4 podával na vítězství v zápase, český tenista ale riskantní hrou dokázal poprvé Skotovo podání prolomit a srovnat. Hned v dalším gamu ale po nevydařené smeči a následné dvojchybě o servis přišel a Murray výhodu při vlastním podání potvrdil.

Berdycha tak porazil v šestnáctém utkání podesáté a pošesté za sebou. O postup do finále, jež by ho poprvé v kariéře posunulo na první místo žebříčku, se Murray utká s Kanaďanem Milosem Raonicem, který vyřadil domácího Jo-Wilfrieda Tsongu po setech 6:2, 7:6. Pokud Brit v pařížské hale vyhraje následující zápas, stane se 26. světovou jedničkou od roku 1973.

Dvanáctinásobný grandslamový šampion Djokovič je světovou jedničkou od července 2014, předtím byl dvakrát v čele žebříčku ATP v letech 2011-2012 a 2012-2013.

Čilič, jenž minulý týden získal titul v Basileji a postupem do pařížského čtvrtfinále si zajistil účast na Turnaji mistrů, porazil Djokoviče poprvé v kariéře. Osmadvacetiletý Chorvat o rok staršímu Srbovi podlehl ve všech předchozích 14 duelech, ale nyní skvěle servíroval a potvrdil výbornou formu.

Zápas mohl Čilič ukončit už ve dvanáctém gamu, kdy ještě Djokovič odvrátil dva mečboly, ale tie-breaku už Chorvat jasně dominoval a vyhrál ho 7:2. V semifinále se utká s Johnem Isnerem, jenž v americkém čtvrtfinále vyřadil Jacka Socka.