Tenista musí být pěkně v pohybu, žádné zdržování...

Tenista musí být pěkně v pohybu, žádné zdržování... | foto: Reuters

Tenis chce vymýtit nešvar jménem zdržování

  • 21
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Zápasy jsou moc dlouhé. Diváci při nich utíkají od televizí. Tenisové šéfy štvou průtahy mezi výměnami, a tak je na mužském okruhu ATP nechali tvrdě trestat. Je to zbytečnost, tvrdí však Tomáš Berdych.

Znáte to: tenista ukáže sběrači, že potřebuje osušku. Zvolna pro ni kráčí, pečlivě se otírá. Vyžádá si míče, pozorně je prohlíží a přebírá jako rajčata na trhu. Teprve pak se vydá podávat.

Rafael Nadal si ještě porovná kraťasy a zastrčí lokny za uši. Novak Djokovič dvacetkrát bouchne s balonem o zem. Divák u televize si za tu dobu stihne skočit do lednice pro pivo, zkontrolovat tři jiné programy nebo napsat esemesku. Ale kdo stojí o tuhle mezihru? Šéfové ATP nakázali rozhodčím, aby v nové sezoně ostře vyžadovali dodržování 25vteřinového limitu od konce výměny k začátku servisu.

"Jsem černoch, hodně se potím, musím se přece utřít."

Gael Monfils, francouzský tenista

"A fakt to drtí, za dva týdny rozdali asi 90 warningů," říká trenér Jiří Fencl. Warning je napomenutí, po dalším prohřešku následuje odebrání jednoho podání, což může být v kritické chvíli velká újma. Změna způsobila pořádný poprask. Mnozí tenisté se diví a rozčilují.

"Jsem černoch, hodně se potím, musím se utřít," hájil se Francouz Gael Monfils při turnaji v Dauhá a vymlouval se i na pomalé sběrače. "V Brisbane zase dostal napomenutí člověk na servisu, když si jeho soupeř šel vyměnit raketu," popisoval Radek Štěpánek.

"Podle mě je to úplná zbytečnost," čílí se Tomáš Berdych. "Diváci přece chtějí vidět to nejlepší, co tenisti dokážou, ne? Nebo by se jim víc líbilo, kdyby pobíhali po kurtu jako fretky a míče jim lítaly po všech čertech?" Pravidlo platí dlouho, často však bylo beztrestně porušováno, a tak na něm ATP začala lpět.

"Spousta chlapů to má jako rutinu. Zvlášť po prohraném fiftýnu."

Jiří Fencl, trenér

Grandslamové turnaje pořádá federace ITF, která oznámila, že na Australian Open tak přísná nebude. To nic nemění na tom, že právě mazlení s osuškami se v současném tenise příliš rozmohlo.

"Spousta chlapů to má jako rutinu," říká Fencl. "Zvlášť po prohraném fiftýnu. Dostanou eso v prvním gamu a loudají se pro ručník." Berdych dal ale za příklad podnik v Čennaí, kde se nedávno mořil v ukrutném dusnu. Pot teče do očí, raketa klouže v ruce... "Podle mě by se měli trestat ti, co nemají kondici a dlouho se vydýchávají. Ne ti, co se potřebují zbavit potu," tvrdí Monfils.

Důležitý je samozřejmě citlivý přístup sudích, jenže ti zatím warningy vůbec nešetřili. "Když to chtějí hlídat, ať dají na kurt hodiny, aby všichni viděli, kolik času zbývá," navrhuje Berdych. "Jinak má rozhodčí obrovskou moc ovlivnit zápas." To však ATP odmítá. Její snažení má kromě odpůrců též řadu fanoušků.

"Ano, já a Rafa Nadal limit překračujeme. Nemůžu se vymlouvat."

Novak Djokovič, světová jednička

Bývalý australský šampion Pat Cash tvrdí: "Sice se nám všem líbí, jak Novak před podáním dribluje s míčkem, ale tenis nás baví víc."

Je fakt, že například Švýcar Federer se k servisu připraví bleskově.

A notorický srbský zdržovač Djokovič pokorně uznává: "Ano, je známo, že já a Rafa Nadal limit překračujeme. Nemůžu se na nic vymlouvat. Já pravidla respektuju."

Ve žhavém sporu se zřejmě rýsuje smír. "Hráči potřebují čas, aby si zvykli," tvrdí prezident ATP Brad Drewett. "Chci s nimi promluvit." I konzervativec Berdych, jenž všeobecně nemá rád novoty, pravil: "Nemá cenu s tím bojovat. Musím to prostě zapojit do tréninku a líp se nachystat."

Vadí vám průtahy mezi výměnami při tenisových zápasech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

ano
ano 1675
ne
ne 496

Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga