Suková - Jak vychovat tenistu

  • 1
Praha - Hned nadvakrát si Helena Suková prožila tenisové začátky. Sama na vlastní kůži pilovala údery v době, kdy ještě nebyly rakety z uhlíkových vláken, hrálo se v obyčejných teniskách a svět znal teprve jméno její maminky. Dnes už s vizitkou mnohonásobné vítězky grandslamových deblů a jedné z nejlepších hráček české tenisové historie předává své zkušenosti z pozice trenérky. Jak podle ní vypadá cesta mladého hráče k výkonostnímu tenisu? "Vše se odvíjí od morálně volních vlastností dítěte," je přesvědčena.

Dítě a talent
V šesti letech určitě rozpoznáte, jestli je dítě pohybově či s míčem nešikovné a je tedy lepší zvolit pro něj jinou cestu. Všechny ostatní děti svou šanci mají. V individuálním sportu jsou velice podstatné morálně volní vlastnosti jedince, ty nakonec mohou nejvíce rozhodnout, jak to všechno dopadne, jakým směrem se sportovní dráha daného dítěte bude ubírat dál.

Všestranost nic nezkazí, sport musí být zábava
Jsem zastáncem toho, že děti by se měly od malička věnovat více sportům. Všestrannost bude jen velkým přínosem pro každý sport, kterému se později budou věnovat vrcholově. Sport musí být pro děti především zábava. Mnoho talentů skončí dříve, než mohli ukázat co v nich je jen proto, že je rodiče do sportu nutí. Již v útlém věku podstupují denní vysoké tréninkové dávky, které mají nejen špatný vliv na fyzickou stránku, ale především na tu psychickou. V tenisu se pak děti, které vynikaly v mladším a starším žactvu, najednou úplně vytratí. Proč? Únava, nechuť, otrávenost, opotřebovaná psychika. Laicky řečeno, už je to dál nebaví, ale teprve až teď nacházejí sílu se pevné a vládnoucí ruce rodičů vzepřít. A to beru na zřetel tu lehčí stránku věci, kdy nedošlo ke zdravotním problémům z důvodu přetížení organismu.

Co si žádá trénink - Móda může hodně zkazit
Nechci zmiňovat žádné konkrétní částky. Hlavně jsou důležité dvě věci: raketa s výpletem a tenisky. Bohužel se často setkávám s dětmi, které hrají s drahou raketou (názor: je v módě a čím dražší, tak určitě lepší), ale sotva ji unesou. To má pak neblahé následky nejen na techniku úderů, ale může vést především ke zranění zápěstí, lokte, ramena, zad. Podobné problémy nastávají také při špatném výběru obuvi. Co se zanedbá v mladém věku, kdy organismus roste, vyvíjí se, to už se pak nikdy nespraví.

Chlapec nebo dívka? Pozor na slova
Myslím si, že to je u každého jedince jiné. Dívky jsou mnohem citlivější na používaná slova, je potřeba se umět lépe vžít do jejich myšlení. Kdy a jakým způsobem vytknout chybu, nebo naopak pochválit. Častokrát muži – trenéři podceňují tuto citovou stránku a pak se diví, že jim spolupráce se svěřenkyní neklape, že jim „dělá naschvály“.
Suková a mládež
Helena Suková se po ukončení kariéry profesionální tenistky věnuje několika projektům. Mimo jiné také výchovného programuŽenské tenisové asociace WTA "Partneři pro úspěch." V jeho rámci bezplatně pomáhá talentovaným mladým hráčkám v jejich růstu. Starala se například o Dáju Bedáňovou, Denisu Chládkovou a v současné době pomáhá mladé Tamaře Jiříkové. Za tuto svou činnost obdržela letos při Wimbledonu zvláštní ocenění.

Turnaje - Méně znamená více!
Dítě musí mít radost ze hry. Není-li připraveno na turnaj jak fyzicky, tak psychicky, je lepší počkat a nehrát ho. Není nutné někam spěchat. Bude-li příprava kvalitní, výsledky se dříve či později dostaví. Otrávíte-li dítě předčasným hraním turnajů a ono pozná jen porážku – na co ho budete chtít nalákat příště? Někdy méně znamená více!

Talent proti píli, Williamsová proti Hingisové
Serena má výhodu ve stavbě těla a přirozenosti pohybu. Naproti tomu Martina Hingisová má velice šikovnou ruku, cit pro míč a předvídavost. V dnešním tenisovém světě se prosazuje více Serena, protože svojí přirozenou výbušnou silou, přirozeným pohybem do míče, bojovností a touhou po vítězství umí kompenzovat některé nedostatky v technice. Martina Hingis se po zranění přiklání spíš k silovému pojetí své hry a to se myslím děje na úkor pohybu s míčem dopředu a „vodění“ soupeřky po dvorci, prostě to, jak hrávala dříve se mi líbilo více.

Ne každý bude hvězda, ale píle dokáže moc
Ne z každého, v začátcích slibně vypadajícího talentu, vyroste světový hráč, to je jasné. Kdo to ale nezkusí, nikdy nebude vědět, zda měl vůbec šanci. Znám dost hráčů, kteří nedostatek talentu dohnali obrovskou pílí a naopak hodně těch co talent měli, ale už k němu nic navíc nepřidali a skončili mnohem hůř. Jak jsem už naznačila na začátku – morálně volné vlastnosti jsou alfou a omegou úspěchu.

Trénink - Je třeba stále se učit
Každý sport se vyvíjí, jde kupředu. V každé době je nutno zajímat se o nové trendy, nové metody techniky hraní, nové tréninkové metody. Když jsem začínala, měla jsem velké štěstí, že se moje maminka Věra řadila mezi nejlepší tenisové trenéry světa. Dostalo se mi té nejlepší možné průpravy tehdejší doby. Stejně tak je tomu dnes, kdy tenis opět udělal velký krok v technice a provedení úderů, nutnost držet krok s dobou platí stále. Základy, které se vyučovaly před 30 či 20 lety už neplatí, došlo k inovacím, které vedly ke zrychlení hry a k přechodu z převážně technického tenisu k tenisu silovému. Proto je nezbytně nutné, aby žádný trenér neusnul na vavřínech a neustále hledal a pátral po nových metodách a zlepšeních. Jen takový přístup může zabezpečit tu nejlepší přípravu pro jak začínající, tak vrcholové sportovce. Bohužel se často setkáváme s přístupem opačným, kdy si někteří myslí, že už vše znají a nikdo jim nic nového dát nemůže, to se však negativně odrazí na kvalitě práce předávané jejich svěřencům.

Kvalita vybavení roste, ale hlavní je přístup
Kvalita používaného materiálu šla nesmírně dopředu, ať již hovoříme o raketách, nebo teniskách. Já třeba začínala hrát s dřevěným rámem, ten dnešní začínající generace už ani nikde neuvidí. Také nutno říci, že je snadno k dostání velké množství různých značek, to dříve nebylo. Samozřejmě i nový materiál přispěl značnou měrou o změnu v tenisové technice. Myslím si, že změny kupředu nastaly v mnoha sportech. Co se však nemění je rozdíl v kvalitě a zodpovědnému přístupu ať sportovců samotných nebo jejich okolí. Výsledky jsou toho důkazem.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga