Radek Štěpánek

Radek Štěpánek | foto: AP

Štěpánka zlomila nejtěžší sezona. Teď bojuje s nevyzpytatelnou nemocí

  • 14
Tenista Radek Štěpánek je bez síly. Jeho kariéru přerušil únavový syndrom, nevyzpytatelná nemoc s obtížně odhadnutelnou délkou léčby. Zatím hovoří o dvouměsíční přestávce od turnajů. Jenže ani ta nemusí být konečná.

Kondiční trenér Marek Všetíček ujišťuje: "Na konec kariéry Radek rozhodně nepomýšlí." Kdy se však Štěpánek opět zjeví na dvorcích, je ve hvězdách.

Namísto aby nyní hrál americké turnaje, přistál ve čtvrtek v Praze a pospíchal k docentu Pavlu Kolářovi. U něj si potvrzoval výsledky amerických testů. "Zná mě nejlíp. Ví, jak moje tělo reaguje. Mám k němu důvěru," řekl pro ČTK.

Únavový syndrom a kdo s ním bojoval

Milan Hnilička (hokej) - vynechal proto polovinu minulé sezony.


Jan Šimák (fotbal) - únavový syndrom jej postihl v roce 2003, po neúspěšné léčbě propadl alkoholismu a gamblerství.


František Rajtoral (fotbal) - potýkal se s ním během roku 2008, lékaři stále oddalovali jeho návrat - rozhovor zde


Gabriela Szabóová (Rum./atletika) - mistryně světa přerušila kariéru v roce 2003, pak skončila úplně.


Anna Hemmingsová (Brit./kanoistika) - léčba 2003 – 04, v roce 2005 už byla mistryní světa.


Ari Taub (Kan./zápas)
- po úspěšné léčbě zápasil na OH v Pekingu.

Tenista věří, že do dvou měsíců svůj problém vyřeší. "To je ta lepší varianta," přiznává Všetíček. "Radek je zkušený, zastává názor, že nemá cenu nic uspěchat. Musí se vrátit v top formě, i kdyby to mělo být až později."

Je možné, že mu Kolář doporučí, aby nejprve na měsíc zcela "utekl" od tenisu do jiného prostředí.

V ideálním případě se Štěpánek vrátí do turnajů koncem května na Roland Garros. Nebo až ve Wimbledonu. Po něm hrají Češi daviscupové čtvrtfinále v Chile. Bude při tom? "Nechci nic komentovat, nemám přesné informace," říká kapitán týmu Jaroslav Navrátil. "Davis Cup je daleko. Věřím, že budu v pořádku," tvrdí Štěpánek.

Podle Koláře způsobilo vznik syndromu chronické zvýšení hladiny EB virů v jeho těle. To mohlo být vyprovokováno enormním fyzickým a psychickým zatížením.

"Radek zažil velmi náročnou minulou sezonu a neměl čas připravit se na tu další. Vše bylo v kvapíku," říká Všetíček. "Davis Cup proti Belgii už letos šel na doraz, přetočil si tam budík. To byl vykřičník."

Úspěchy na turnajích nepřicházely, naopak končil v úvodních kolech. Tělu kvapem ubývaly síly. "Přes 4 hodiny ve dne spí, je bez šťávy, bez nálady," líčí Všetíček.

Není to poprvé, co Štěpánek s únavovým syndromem bojuje. Potýkal se s ním už v minulosti, tehdy to však bylo po sezoně. Nyní je starší, tělo i mysl jsou v 31 letech opotřebovanější. Loni odehrál celkem 87 střetnutí, o 14 víc než předloni a nejvíc od roku 2005. Navíc jeho sezona neskončila už v listopadu, jak býval zvyklý.

"Jsem přesvědčen, že ho onemocnění nesrazí," říká Všetíček. "Dostal se už z mnoha nemocí a zranění. Když měl od zad znecitlivělé prsty, bylo to horší."

Nicméně celý Štěpánkův "tým" ví, že není radno cokoli podcenit. Britská kanoistická mistryně světa Anna Hemmingsová o léčbě únavového syndromu vyprávěla: "Nejde o nemoc, kterou za pár dní vyležíte. Mě ze sportu vyřadila na dva roky. Připadala jsem si bezmocná, jak ve vězení."

Dva měsíce mohou na léčbu stačit, ale může trvat i rok

Lékař Jaroslav Větvička instaluje měřič kvality vzduchu"Únavový syndrom se klinicky jeví jako celková únava organismu, související s poklesem výkonnosti a změnami v morálně volních vlastnostech," vysvětluje Jaroslav Větvička, šéflékař českého olympijského týmu. "Doprovázejí ho pokles zájmu, roztržitost, nesoustředěnost."


Co však jeho vznik způsobuje?
Může to být EB virus, což je virus, který kromě jiného způsobuje mononukleózu. Ten přežívá v lymfatické tkáni nebo játrech a aktivuje se, pokud nastanou určité okolnosti, jako je přetížení organismu a trvalý stres. Většina lidí se s takovým virem setkala a mohla s ním nějakou dobu bojovat. Ale teorie, že většinu únavových syndromů má na svědomí EB virus, se razila spíše v 90. letech. Mezitím se zjistilo, že existují i mnohé jiné příčiny, leckdy těžko rozpoznatelné, s neurčitelným původem.


Údajně s ním souvisejí i deprese. Je to tak?
Lehčí, pomíjející deprese je jedním z příznaků. Naopak depresivní syndrom by pak už byl strašně těžkým stavem, patřícím spíš na psychiatrii.


Univerzální léčba únavového syndromu existuje?
Postupy jsou různé. Především jde o změnu režimu a zátěže, odpočinek, regeneraci, volbu jiných aktivit. Musí se tomu dát čas.


Zapomenout na tenis?
Jistě, i to je psychická regenerace. Odpočinout si od sportu a přijít na jiné myšlenky. A existují i farmakologické metody léčby, od vitaminů přes selen či zinek až k lékům, které se používají v případě zvýšených výsledků jaterních testů.


Zásadní otázkou pro Štěpánka nyní je, jak dlouho léčba může trvat.
Dlouho. Klidně i celý rok, ale to je individuální. Pamatuju na cyklisty, které syndrom připravil třeba o celou sezonu. Nebo mohl znamenat konec kariéry.


Zatím hovoří Štěpánek o dvouměsíční přestávce. Může stačit?
To je věštění z křišťálové koule, zvlášť když neznám přesné příznaky. Těžko říci. Může to stačit.


Měl náročný program, navíc teď řeší záležitosti kolem svatby. Mohlo toho být na něj moc?
Minulou sezonu měl strašně našlapanou. Onemocnění může být důsledkem enormního psychického a fyzického zatížení.


Už překročil třicítku. Nejen jeho tělo, ale i hlava tedy reagují na stejnou zátěž hůř než třeba před pěti lety?
To by byla jen spekulace. Ale asi ano. Ty věci se nasčítávají, bolístky v různých částech těla se ukládají a mozek je pak zpracovává. Mlaďoch se tomu směje, jenže ve věku kolem třicítky už jsou ty bolístky na těle poznat a psychika je opotřebovaná.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga