Španělsko oslavuje tenisového hrdinu Ferrera

Zrodila se hvězda, řekl španělský tenista Alex Corretja o Juanu Carlosu Ferrerovi před více než rokem a možná ani netušil, jak brzy se jeho proroctví naplní. Devatenáctiletý mladík tenkrát zdolal zkušenějšího krajana ve finále turnaje na Mallorce a uplynulou neděli mohl Corretja svá slova zopakovat. Ferrero získal ve finále Davisova poháru v Barceloně proti Austrálii dva body a Španělsko poprvé v historii vybojovalo Salátovou mísu. "Tenhle mladík může být nejlepším Španělem všech dob," předpověděl bývalý americký kapitán John McEnroe, jehož svěřence Španělé vyřadili v semifinále.

O talentu hubeného a nezvykle světlovlasého Španěla se mluví všude. "Je vynikající, ohromně psychicky odolný," chválí ho další krajan Carlos Moya. Rychlostí letícího meteoritu dosáhl Ferrero po teprve čtvrtém a pátém startu v Davis Cupu věhlasu, o kterém se mnohým jen zdá.

Profesionálně se tenisu začal věnovat před dvěmi lety a tentýž rok hrál finále květnového challengeru v Prostějově a v září už triumfoval na Mallorce. "Dává hrozné rány, je neúnavný a strašně bojovný," řekl o něm poražený finalista Corretja. Loni ukončil sezónu jako třiačtyřicátý v žebříčku, přičemž zaznamenal posun o tři sta míst a stal se nejlepším nováčkem roku 1999.

Letos rodák z Onteniente pokračoval ve velkolepém rozletu. Hrál finále v Dubaji a Barceloně, a především při svém debutu na Roland Garros postoupil do semifinále, kde prohrál s pozdějším vítězem turnaje Brazilcem Gustavem Kuertenem. "O výhře na French Open sním od té doby, co hraji tenis," řekl člen zástupce španělské antukové armády.

Bojovník k pohledání poutá pozornost fanynek - podle některých novinářů se většímu zájmu těšil jen legendární Švéd Björn Borg. Ferrero má obdivuhodnou orientaci a díky rychlému pohybu dokáže i z téměř ztracených pozic soupeře zaskočit. "Hraje tak vyrovnaně, že soupeře unaví, zatímco sám stále vypadá svěže. Přebírá iniciativu a snaží se soupeře zahnat ke zdi," popsal Ferrerův herní styl krajan Felix Mantilla.

Sportovní kariéra nadějného hráče málem skončila záhy. V sedmnácti letech zemřela Ferrerovi matka na rakovinu plic a mladík se s jeho smrtí těžko vyrovnával. "Byla to hrozná rána.
Chtěl jsem tenisu nechat, ale matka chtěla, abych hrál. Bojuji za ni. Když jsem vyhrál na Mallorce, poslal jsem jí do nebe polibek." Po světě doprovází Ferrera otec Eduardo, ale trénuje pod vedením Antonia Martineze Cascalese. "Hodně mi pomohl, když zemřela matka. Inspiruje mě," potvrdil Ferrero. Sílu mu dodává děda, který je v jedenasedmdesáti letech stále čilý. "Pije stále víno a i v tomto věku leze po stromech," řekl Ferrero v Paříži.

Tenista žije v městečku Villena, kde je často k vidění, jak prohání svoji motorovou čtyřkolku. Od malička chtěl být populární a nyní se tomuto snu rychle přibližuje. "S popularitou se to nesmí přehánět. Jsem zdrženlivý, takže bych z toho mohl být nervózní," uvedl.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga