Kde je ´Hewittova pata´?

  • 1
Indian Wells, Praha - Jak na něj? Tak zní otázka aktuální pro současné dění v mužském tenisu. Na koho? Na Lleytona Hewitta. Australský tenista za poslední tři týdny pasoval sebe sama do pozice neporazitelného poloboha, jakým byl Achilles. I ten však měl své slabé místo a tak se objevují úvahy, jak na australského Achilea. Kde by mohla být Hewittova "pata"?
Ve válečné řeži byl jistým prostředkem přesně vržený oštěp. Na kurtu ale pomůže jenom vlastní tělo, raketa a míček. Jak s takovouto výzbrojí uspět? Vždyť Hewitt loni vyhrál 90 ze 110 zápasů, což by při průměrném počtu pěti utkání na turnaj znamenalo vždy postup do finále. Letos prohrál zatím jenom jednou a to byl nemocný.

"Opravdu jsem se snažil vyhodnotit jeho výsledky a pokusil se najít, kdo proti němu dokázal uspět," nastínil svou přípravu na zápas s Lleytonem Hewittem Tim Henman. "Hráči spoléhající na útok, ať už je to Pete Sampras, Pat Rafter, ať jsem to já, nikdo jsme nedokázali uspět. Když se podíváte na hráče s jiným stylem hry, je tam pár těch, kteří uspěli," zamýšlí se britský tenista.

Odlišný styl, to znamená hru od základní čáry, dlouhé výměny. "Jsou schopní udržet míček ve hře a ve vhodnou chvíli umí zahrát vítězný míček, aniž by museli jít k síti," popisuje Henman ideálního hráče, který by měl na australského fenoména vyzrát. To by odpovídalo nejspíše antukovému specialistovi. Co ale Hewittovo loňské skóre 14:5 na antukových kurtech? Vždyť dokázal na tomto povrchu porazit i Gustavo Kuertena, krále pomalých povrchů.

Uvědomuje si to ovšem i sám Henman, když vzápětí po předchozích úvahách připustil: "On vlastně umí hrát na každém povrchu, má to v sobě. Člověk se neubrání obdivu k jeho výsledkům a výkonům. Ty mluví za všechno," konstatuje Henman s respektem k teprve jedenadvacetiletému hráči.

Jednou stranou mince je teorie, druhou praxe. V případě Lleytona Hewitta padá zatím tvrdošíjně ta druhá. Tim Henman sice provedl analýzu jeho hry, našel možné cesty, jak ztéci pevnost, ale převést poznatky z roviny teorie do praxe už nezvládl. Výsledek z finálového duelu v Indian Wells mluví jasně: Hewitt - Henman 6:1, 6:2.

Pokusme se najít ideálního Hewittova přemožitele pomocí čísel. Za poslední dva roky, kdy je hráč pevnou součástí světové špičky, se najde jenom málo těch, kteří s ním mají aktivní skóre. Zdá se, že hodně platí Španěl Alex Corretja, který vyhrál všechny tři poslední vzájemné duely. Na trávě umí na Hewitta Nicolas Escudé, loni porazil Australana hned dvakrát. K těm úspěšným je třeba připočíst Tommyho Haase. Co z toho všeho plyne? Zřejmě nic. Těžko srovnávat styly vyjmenovaných hráčů, ještě těžší by bylo nalézt hybrid spojující to nejlepší ze všech. Na Hewitta univerzální recept neexistuje.
Hewittovy porážky 2001:
3-krát Haas, 2-krát Corettja, 2-krát Escude, Moya, Rusedski, Clavet, Agassi, Gambill, Portas, Ferrero, , Arazi, Rafter, El-Aynaoui, Lapentti
Skóre za 2000 a 2001
Hewitt - Corretja 2:3
            - Haas 4:3
            - Sampras 5:2
            -Escude 2:2

Lleyton Hewitt se raduje z poháru za vítězství na Masters 2001, na hlavu mu padají konfety od nadšených diváků


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga