Česká tenistka Petra Kvitová hraje v osmifinále US Open.

Česká tenistka Petra Kvitová hraje v osmifinále US Open. | foto: Reuters

Mluvčí Kvitové o útoku hackerů: Je to pokus o senzaci, která neexistuje

  • 156
Když ruští hackeři zveřejnili data Světové antidopingové agentury (WADA) a v nich se objevilo jméno české tenistky Petry Kvitové, mohl si někdo myslet: „Dopovala snad dvojnásobná vítězka slavného Wimbledonu? Dostane nějaký trest?“ Kvitová i její fanoušci nejspíš mohou být v klidu.

Už ze samotné zprávy, kterou zveřejnili internetoví „piráti“ říkající si Fancy Bear, je zřejmé, že se nejedná o dopingový skandál.

Kvitová se spolu s dalšími sportovci ocitla na seznamu jenom proto, že má kvůli astmatu tzv. „terapeutickou výjimku“. K takovému udělení je potřeba vyplněný formulář, lékařská zpráva o průběhu a léčbě onemocnění a další klinická vyšetření, která potvrdí, že daná osoba musí užívat konkrétní lék.

„Petra požádala o výjimku už před sedmi lety. Dnes se jedná o běžně povolenou látku,“ sdělil mluvčí české tenistky Karel Tejkal.

Také Antidopingový výbor ČR zveřejňuje seznamy povolených léků na astma. Obecně je možné užívat například salbutamol, salmeterol a formoterol inhalační formou v terapeutických dávkách.

A Kvitová inhalátory používat musí - nebo minimálně v minulosti tak činila klidně přímo na kurtu.

Šestadvacetileté Češce dělá problémy zejména vysoká vlhkost vzduchu.

S příznaky astmatu bojovala hlavně na americkém kontinentu a potíže se občas promítly do jejího výkonu.

Navíc tenis patří mezi sporty, v němž podobný typ dopingu neposkytne velkou výhodu oproti soupeřům.

„Co se stalo, je na jednu stranu směšné, ale na druhou stranu trestuhodné. Že Petra měla problémy s astmatem, nijak netajila,“ upozorňuje Tejkal.

„Jde o bouři ve sklenici vody, pokus o senzaci, která neexistuje,“ dodává mediální zástupce Kvitové. „Je neuvěřitelné, že se dostala zdravotnická dokumentace na veřejnost, byť její obsah nijak nechtěla tajit. Nikomu by se asi nelíbilo, kdyby jeho osobní lékařské spisy kolovaly volně po internetu.“

Jan Chlumský

z Antidopingového výboru ČR

"V případě Kvitové je všechno naprosto v pořádku. Ten útok hackerů je plácnutí vedle, pouhá snaha o diskreditaci určitých sportovců, WADA a systému Adams. Ten je trnem v oku těm, kteří naopak o organizovaný doping usilují."

Leccos naznačuje, že současná „aféra“ by mohla být odvetou Rusů za rozsáhlou dopingovou kauzu.

Atleti a vzpěrači kvůli ní přišli o olympijské hry v Riu de Janiero.

Tenistka Maria Šarapovová se sama přiznala k užívání meldonia a snaží se zvrátit dvouletý zákaz činnosti.

Nebo se veřejnost dočká od ruských hackerů nějakých skutečně tajných informací, které by byly proti nastaveným antidopingovým pravidlům?


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga