Diváky bude na tenis zvát tlampač

  • 1
Liberec - Obyvatelé Liberce bude v nejbližších dnech "rušit" tlampač. Hlášení z něj bude mít jednoznačný význam: Přiďte do Tipsport Arény. Ta o víkendu hostí barážové utkání Davisova poháru Česká republika - Německo. A v prodeji stále - překvapivě - zůstává asi dva tisíce vstupenek na každý den...

"Počítali jsme se ziskem ze vstupného, ale zatím to tak nevypadá," říká otevřeně šéf organizačního výboru Vladimír Šafařík.

Zápasy týmových tenisových soutěží organizuje už pátým rokem. Řešil různé situace. Třeba, když kapitán Jan Kukal pronesl hodinu před začátkem utkání proti Velké Británii v Ostravě-Porubě větu: "Je tady strašné vedro."

"Pak se stala ta nejbizarnější věc," směje se Šafařík. Šéf tamní haly se totiž rozhodl pro mimořádnou akci - halu vyvětrá otevřením střechy. Jenže na ní bylo nainstalováno satelitní zařízení české i britské televize. "Dráty byly okamžitě zpřetrhané, ale stihlo se to," směje se Šafařík.

V Liberci řeší problémy s chybějící mi zavazadly německého týmu. Soupeři jej chválí za ochotu. "Někdo jsou studenější a jenom rozkazuje, někdo je klidnější, pohodovější," má zmapované jednotlivé týmy.

Odměny? Fixní částka plus bonusy

"Domluveni jsme docela dobře," říká šéf organizačního výboru Vladimír Šafařík o způsobu odměňování českých hráčů v utkáních Davisova poháru

Řídí speciální tabulkou. Každý člen týmu zinkasuje fixní částku, která může být navýšena o bonusy - za odehraný resp. vyhraný zápas.  "V případě atraktivnějších zápasů můžou bonusy přesáhnout fix."

Fixní částka je stejná bez ohledu na žebříčkové postavení hráčů. "Sami hráči to navrhli."

Za vítězství v utkání s Německem získá Česká republiky od ITF prize money v hodnotě 80 000 dolarů. Z nich se však odečte část nákladů a zbytek se rozdělí mezi tým. Přesnou sumu však Vladimír Šafařík tají.

"Brazilci byli v pohodě," usmívá se, jak se jihoameričtí tenisté po oficiální večeři bavili na diskotéce do ranních hodin. Rusové zase stupňovali požadavky, jejich tým čítal několik desítek lidí.

Problém se řeší jednoduše - na pomoc přijde zástupce Mezinárodní tenisové federace (ITF). Vyslanci z londýnského ústředí dohlíží na zápasech na každý detail.

Předem pošlou organizátorům manuál o 120 stránkách a pak, několik měsíců před zápasem, dokonce přijdou osobně zkontrolovat. Pokud něco nevyhovuje, dělají se úpravy. Nebo dokonce změny.

Třeba pro fedcupové utkání českého týmu proti Japonsku byly původně jako dějiště navrženy kurty ve Vítkovicích. "Jenže nezodpovídaly požadovaným rozměrům," vysvětluje Šafařík důvod přesunu dubnového zápasu do Prahy.

Termín zápasu a počasí výrazně ovlivňují rozpočet. Hrát vevnitř nebo venku, připravit povrch - všechno stojí peníze. Za antukový kurt v liberecké Tipsport Aréně zaplatí organizátoři díky nadstandardním vztahům s dodávající firmou "jen" půl milionu korun. "Greenset by se dal nastříkat asi za milion, nákupní cena koberce se pohybuje od 800 000 korun do milionu a půl."

Zmatky kolem DSF

Televize DSF nadělala organizátorům utkání v Liberci zmatky.

Nejdřív se s vedením ITF domluvila, že se v Tipsport Aréně začnou úvodní dvouhry v pátek od 12.30 hod, jenže sůvj přímý přenos stejně začne až o hodinu později!

"Tak to stojí v programu. Radši počkáme do pátku, abychom se ve všem ujistili," říká Vladimír Šafařík.

Začátek zápasu v pracovní den krátce po poledni je mimořádně nepříznivý pro fanoušky. Němci jej však požadovali kvůli nasmlouvanému přenosu z druhé bundesligy.

Jestli však opravdu začnou vysílat až ve 13.30 hod, pravděpodobně zamíří na vedení ITF stížnost z české strany.

Organizační štáb pak najme spolupracovníky a v hale se to jen hemží. Vybavit šatnu? Prosím, stačí nanosit televize, hudba, pohodlné sezení, lednice, masérské lehátka, pití, ovoce, čokolády. "O židlích a základních potřebách mluvit snad nemusíme," říká Šafařík.

Čeští organizátoři patří mezi štědřejší, žádné extra požadavky v posledních letech neřešili. V Liberci taky všechno klape.

Utkání s Německem pravděpodobně dostane přívlastek: nejluxusnější a nejdražší. Rozpočet? "Asi pět milionů korun," odkrývá tajemství Vladimír Šafařík.

Půl milionu za dvorec, pronájem a služby v hale, catering, ubytování a PR kampaň tvoří jen zlomek nákladů. "Takovou mediální kampaň jako teď jsme nikdy předtím nedělali," přiznává Šafařík.

Čísla však optimistická nejsou - v prodeji zůstává na každý den ještě 2000 lístků, téměř třetina ze sedmitisícové kapacity haly.

Položka příjmy nijak zajímavě nevypadá - doplní ji částky od čtyř národních partnerů a prize money od ITF. Část z nich jde na konto hráčů, část organizátorům.  "Ztrátoví jsme zatím u Davis Cupu nebyli," říká Vladimír Šafařík.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga