Chcete Agassiho? Za 300 000 dolarů

Praha - Jak funguje světový tenis? „Na principu volného trhu. Nikoli dotace určuje, kdo na turnaji hraje, ale startovné,“ zdůrazňuje TomRoss, viceprezident marketingové agentury Octagon. Tenisový boom z 90. let je pryč. Nikdo už nevyplatí půl milionu dolarů startovného jednomu hráči jako kdysi katarští šejkové Beckerovi. Přesto jde o horentní sumy.

Letošním rekordmanem se stal Andre Agassi: za to, že přijel v únoru do San Jose, obdržel 300 tisíc dolarů (téměř 9 milionů korun). Za postup do semifinále získal už jen „drobné“ navrch: 18 tisíc dolarů.

Tahákem v Estorilu, dotovaném 495 tisíci dolary, je světová šestka Schüttler. Ale na menším turnaji v San Jose nastoupili dvojka Roddick i pětka Agassi. Turnajový boss Jim Rapp se usmíval: „Je to jako na burze. Kdokoli se dá koupit.“

Celkem 600 tisíc dolarů vydal na startovné. „Většinou to bývá dvojnásobek dotace,“ říká kouč Jan Kukal.

A pozor: vše probíhá legálně. Muži smějí inkasovat startovné všude s výjimkou grandslamů a podniků Masters Series. Pokutován za porušení tohoto pravidla byl v minulosti jediný tenista: Argentinec Guillermo Vilas.

Novák v Prostějově nikdy nežádá startovné

I na tenisových challengerech, dotovaných 125 tisíci dolary, se vyplácí startovné. V Prostějově dostal nejvíc Ital Gaudenzi: 20 tisíc dolarů v roce 1996. „Ale to jsme se s turnajem teprve drali na slunce. A Gaudenzi patřil do první dvacítky,“ říká šéf organizátorů Miroslav Černošek.
Španěl Bruguera si tehdy řekl dokonce o sto tisíc dolarů.
   Byl pro mě lákavou superhvězdou, jenže na žebříčku už padal. Přistoupil bych maximálně na 30 tisíc a bonus 20 tisíc, když postoupí do finále. Nejsem blázen, abych mu vysázel rovnou padesát a on pak vypadl v prvním kole. Nakonec jsme se nedohodli.
Jak velkou částku na startovné vyčleníte tentokrát?
   Snažíme se myslet jinak. Jít cestou nejlepších českých hráčů a nadějí. Těm za start neplatíme.
Ani Novákovi?
   Ne, nikdy od nás žádné peníze nechtěl. Z Čechů dostal velice malou garanci jedině Bohdan Ulihrach, když byl 22. na světě.
Loni jste vyhlásil: Víc než deset tisíc dolarů na hlavu nezaplatíme. Stále to platí?
   Nemyslím si. Jirka Novák, který je letos poprvé i manažerem turnaje, není příznivcem ani takových částek. A já s ním souhlasím.
V ženském tenise je vyplácení startovného zakázané. Přesto jste kdysi na svůj malý turnaj přivedl Natašu Zverevovovu. Jak?
   Za deset tisíc dolarů, byla to atraktivní showmanka. Startovné berou i ženy, jen se to kamufluje. Za reklamu či za doprovodné akce.


Kromě pozice na žebříčku rozhoduje charizma. Nejdražší je Agassi, nikdy nejde pod 200 tisíc dolarů. Naopak Federer a Roddick, dva nejlepší na computeru, jsou k mání i za 150 tisíc.

A ředitelé turnajů platí, protože jejich reklamní partneři často požadují esa z první desítky. Mnohým akcím ATP Tour pak hrozí zhoubná spirála: neseženeš hvězdy - ztratíš sponzory - nebudeš mít peníze ztratíš turnaj.

„Proto tíží finanční problémy i zavedené podniky, jakými jsou Mnichov nebo Kitzbühel. Pouze grandslamy vydělávají ve velkém: okolo sta milionů dolarů,“ tvrdí Kukal.

Jiří Novák je nyní na žebříčku patnáctý. Kolik stojí on? „Nerad bych to rozebíral, je to má osobní věc,“ reaguje hráč. Experti odhadují: okolo 20-30 tisíc dolarů.

Ne každý odvede za obdržené peníze očekávanou práci. Potom se můžete zachovat jako gentleman. „Když Arthur Ashe jednou prohrál v prvním kole, startovné vrátil,“ vzpomíná Kukal.

Nebo si vysloužíte punc vyžírky. Tím byl Rus Kafelnikov v sezoně 1999, kdy bez uzardění žádal za účast 150 tisíc dolarů, přestože na šesti turnajích v řadě první kola doslova odchodil.

Jiné zásady platí na ženském okruhu WTA Tour. „Tam je přece startovné nelegální,“ ozývá se bývalá profesionálka Helena Suková. Znamená to tedy, že nikdy žádnou nabídku nedostala? „O tom nechci mluvit,“ odvětí.

Ve skutečnosti pobírají tučné šeky i ženy. „Jinak by třeba Serena Williamsová do Lince rozhodně nepřijela,“ upozorňuje Kukal.

Jen názvosloví si šéfové podniků WTA Tour pozměnili. Hvězdy lákají na „prémie za propagaci turnaje“.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga