Barbora Krejčíková se raduje z postupu do semifinále Roland Garros.

Barbora Krejčíková se raduje z postupu do semifinále Roland Garros. | foto: AP

Další česká senzace. Svět se seznamuje s kometou z Brna

  • 50
Báječná generace českých tenistek dál šíří slávu rodné země na nejprestižnějších turnajích. Na letošním Roland Garros okouzluje fanoušky i odborníky pětadvacetiletá Barbora Krejčíková, donedávna „jen“ skvělá deblistka ze druhé stovky singlového žebříčku.

Popelka z Brna září na velkolepém bále v romantickém městě nad Seinou. Ve středu na centrkurtu odvrátila pět setbolů budoucí superstar Coco Gauffové z USA, díky šikovnosti i kuráži ji zdolala 7:6, 6:3 a poprvé postoupila do grandslamového semifinále, ve kterém narazí na Řekyni Mariu Sakkariovou.

Jdi a vyhraj grandslam! loučila se Novotná s Krejčíkovou. Chybí dvě vítězství

Po posledním míči zvedla paže k modrému nebi, slyšela potlesk, užívala si slastný pocit. „Přesně po takové chvíli jsem toužila,“ řekla poté na videokonferenci, na níž bylo virtuálně přelidněno. Připojili se reportéři z různých koutů světa.

Její tažení vyvolalo nevšední pozornost. Přednosti nenasazené Češky na Eurosportu rozebírají Mats Wilander či Chris Evertová. Brad Gilbert jí na Twitteru vymýšlí přezdívku. Jan Kodeš si před středečním odletem do Paříže přál, aby krajanku viděl v sobotním finále.

Mladičká Barbora Krejčíková a její mentorka Jana Novotná v roce 2014.

Skromná Krejčíková si teprve zvyká na rozhovory s mikrofonem na kurtu. Přiznala, že dřív měla z proslovů na veřejnosti trému. Denně čelí mnoha desítkám dotazů.

„Je to náročné, jsem v podobné situaci poprvé. Ale jsem ráda, že jsem vzbudila takový zájem, že se mnou chcete mluvit,“ pravila.

Proč sahala po mobilu?

Vede si znamenitě. Hovoří velmi dobře anglicky. Snaží se odpovídat obsáhle. Otevřeně líčila záchvat paniky, s nímž zápolila před utkáním s Američankou Sloane Stephensovou. S úsměvem se pochlubila, že má od pořadatelů vlastního tělesného strážce. Dojímá vzpomínkami na bývalou trenérku Janu Novotnou, jež zemřela v listopadu 2017.

ONLINE: Krejčíková vs. Sakkariová

semifinále Roland Garros podrobně od 17:00

Ve středu vysvětlila, proč po partii s Gauffovou sáhla po mobilu. První otázky se jí přímo na majestátním Chatrierově stadionu chystal položit někdejší hráč Fabrice Santoro. „ A já mu chtěla rychle ukázat naši společnou fotku z Australian Open 2017. Nemohla jsem ji najít, povedlo se mi to až později. Tak snad mu ji ukážu po příštím zápase.“

To by znamenalo další pokračování až pohádkově krásného příběhu, který znovu dělá skvělou reklamu české tenisové škole.

Petra Kvitová má dvě trofeje z Wimbledonu, Karolína Plíšková byla světovou jedničkou.

Lucie Šafářová se protloukla do semifinále Wimbledonu 2014 a finále Roland Garros 2015.

Kodeš fandí Krejčíkové: Její úspěch není záblesk. Chci ji vidět ve finále!

Též Markéta Vondroušová předloni bojovala v Paříži o titul.

Barbora Strýcová se zaskvěla parádním maršem do semifinále Wimbledonu 2019.

Letos v únoru pronikla do semifinále Australian Open další reprezentantka Karolína Muchová.

Další turnaj, další český trumf.

Jsi zdravá, nestěžuj si

K průlomu Krejčíkové, která si nyní hýčká skvostnou sérii deseti vítězství, přispěl čas strávený v domácím prostředí při loňské koronavirové pauze na WTA Tour.

„Pomohlo mi, že jsem na exhibičních akcích nastoupila proti našim holkám ze špičky. Trénovala jsem s nimi, mohla je sledovat zblízka. Zjistila jsem, že za nimi nezaostávám. Taky jsem nevypadla z rytmu, což mi ulehčilo návrat do sezony.“

Barbora Krejčíková se raduje z postupu do semifinále Roland Garros.

Pandemie ji přiměla, aby se na kariéru dívala z jiného úhlu.

„Moje porážky mi ve srovnání s neštěstím jiných lidí náhle připadaly malicherné. Opakovala jsem si: Klídek, jsi zdravá. Buď ráda, že se vůbec můžeš živit tenisem.“

Roland Garros 2021

příloha iDNES.cz

V říjnu 2020 na žebříčku ještě trčela na 114. místě. Teď má jistý posun na 23. pozici. V uplynulých měsících skolila řadu favoritek. V březnu v Dubaji například vyřadila svou dnešní sokyni Sakkariovou.

Zdá se, že v jejím případě teď nic není nemožné. V klíčových chvílích se neroztřese, naopak vytahuje ty nejlepší údery, za což ji chválila poražená Gauffová.

Neklesá na mysli, když se jí nedaří. Chytře řeší různé situace. Hraje pestře. A snaží se nepodléhat stresu: „Ať se v dalších dnech stane cokoliv, tohle už je přece nádherný výsledek!“


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga