Německý tenista Alexander Zverev pózuje s trofejí pro vítěze turnaje v Acapulcu. | foto: AP

Spletitá cesta za titulem. Zverev si v Mexiku poradil i se zemětřesením

  • 0
Jako čerstvý šampion turnaje v Acapulcu si oblékl dres mexického národního fotbalového týmu, hlavu si zkrášlil obřím sombrerem modré barvy. A během své pouti za titulem zažil Alexander Zverev také další typický atribut středoamerického státu - zemětřesení. „Hádám, že to je tady normální,“ prohodil s klidem německý tenista.

V úvodu druhé sady semifinálové partie s krajanem Dominikem Koepferem si Zverev trpělivým útokem došel pro fiftýn. Ihned poté, co míč skončil v autu, se oba tenisté začali ostražitě rozhlížet po ochozech.

Důvod? Během výměny se z nich totiž ozývalo vzrušené šeptání. Ano, od skutečných diváků přímo na místě, mexický turnaj vzhledem k mírnějším opatřením probíhal za přítomnosti fanoušků na tribunách.

A ti ze svých sedaček pocítili znatelné otřesy, které způsobilo zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy škály s epicentrem vzdáleným zhruba 150 kilometrů od Acapulca.

Pánové, kteří se v tu chvíli proháněli na kurtu, však v zápalu boje nic mimořádného nezaznamenali. Až po výměně, kdy se pohledy vrhanými do publika dožadovali vysvětlení, k nim dolehlo ono slůvko zemětřesení.

„Nevěděl jsem, co se stalo, jen jsme slyšeli publikum,“ přiznal po zápase Zverev. „Hádám, že se začala třást světla a diváci to cítili víc než my,“ pousmál se a dodal, že podobnou zkušenost zažil v Acapulcu už loni.

Jiný tenista Neal Skupski se v momentě, kdy zemětřesení udeřilo, chystal svěřit své po semifinále čtyřhry unavené tělo do péče fyzioterapeuta. 

„Nejdřív jsem si myslel, že to je nějaká masážní technika, protože lehátko se začalo třást,“ popsal. „Pak mi řekl, že to bylo zemětřesení a že musíme opustit budovu. Ani jsem se nestačil obléct.“

Zkrátka Acapulco si letos pro tenisty přichystalo zajímavé vrtochy. 

Nejvíce zábavy za poslední měsíce

Ale zpět k Zverevovi, který navzdory rozmarům přírody v semifinále porazil Koepfera 6:4 a 7:6, poté totožným výsledkem zdolal i turnajovou jedničku Řeka Tsitsipase a mohl se těšit ze 14. trofeje v kariéře.

„Vždy jsem říkal, že tohle je určitě turnaj, který chci v kariéře vyhrát,“ netajil se Zverev svým vřelým vztahem k akci ve středoamerickém státu.

ZPRAVODAJSTVÍ

V Acapulcu kraloval Zverev

Při přebírání trofeje ocenil i další mexickou charakteristiku: hlasité a zapálené fanoušky. „Na kurtu jsem si užil nejvíce zábavy za poslední měsíce, možná i roky,“ poděkoval sedmý hráč světového žebříčku.

Triumf v Acapulcu vnímá jako další důležitý krůček k tomu, aby se mohl odrazit k útoku na nejcennější poháry. Po jednom grandslamovém sahal loni na US Open, leč ve finále padl s Rakušanem Thiemem.

Přesto 23letý Němec ukázal, že potenciál takové tituly sbírat v něm třímá.

„Vyhrát grandslamy je samozřejmě nejtěžší, ale zaměřuju se na to. Tohle je pro mě velký odrazový můstek,“ přemítal v Acapulcu.

Tamní duel o trofej byl jeho pátým finále za posledních šest měsíců, uspěl potřetí. „Trochu jsem zestárl a možná se pro mě pár věcí změnilo,“ reflektuje vyváženost svých výkonů.

„Vím, jak se s věcmi vypořádat lépe. Jako tenista se vždy snažíte rozvíjet.“ 

V Acapulcu přidal Zverev do portfolia svých zkušeností další položku. Zahrál si za doprovodu zemětřesení.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga