Škola sázení: Pro výkon týmu je v americkém fotbale klíčový quarterback

Super Bowl je každoročně mezi sázkaři oblíbená událost. | foto: Reuters

5 2010
Až deset miliard dolarů se každý rok prosází na jediný zápas - Super Bowl. Přesto americký fotbal zůstává pro evropské sázkaře těžko rozlousknutelným oříškem. Na co si při sázení na tento typicky americký sport dávat pozor?

Letošní Super Bowl se hraje v pondělí nad ránem. V Miami se potkají Indianapolis Colts a New Orleans Saints a poněkud stranou zájmu českých sázkařů odehrají zápas, kterému z hlediska objemu sázek bude konkurovat jen fotbalové mistrovství světa.

quarterbeck

Dát pozor si musíte především na quarterbacka, který je pro výsledek týmu  nejklíčovější.

Dát pozor si musíte především na quarterbacka. Na hřišti se sice střídá jedenáct ofenzivních a stejný počet defenzivních hráčů plus kopáči a speciální týmy, quarterback, který řídí útok, je ale pro výsledek týmu nejklíčovější.

Podle expertů by například Colts bez Peytona Manninga měli už dávno prázdniny. V současnosti navíc v NFL převládá trend ochrany quarterbacků, jejichž dlouhé pasy přidávají hře na atraktivitě, takže jejich význam pro vývoj hry stále roste.

Dalšími klíčovými posty v týmech obvykle bývají centreback, receiver a střední obránci, s blížícím se play-off obvykle roste význam kvalitního exekutora kopů, které rozhodují defenzivněji vedené zápasy. V předsezonních kalkulacích je taktéž vhodné zahrnout kvalitu osoby kouče, jehož strategické schopnosti mohou dotáhnout personálně slabší tým k lepším výsledkům.

škola sázení

Nový pravidelný seriál na serveru iDNES.cz navazuje na podzimních deset dílů, ve kterých jste se s kurzovými sázkami seznamovali. -čtěte zde

V jarní části vám expert přibližuje, jak sázet na jednotlivé sporty.

Už vyšlo:
fotbal, tenis, házená, basketbal

Dnešní díl:
Jak sázet na americký fotbal?

V dalších týdnech:
volejbal, anglické trio (golf, šipky, snooker), zimní sporty, hokej, speciální sázky

Mezi dalšími zvažovanými faktory lze vypíchnout formu týmu (posledních pět šest zápasů se považuje za vypovídající), schopnost adaptability na herní styl soupeře a zřejmě jako u málokterého sportu má velkou váhu počasí a povětrnostní podmínky. Speciálně pro sázení totals je zásadní, jak moc bude quarterbackovi míč v ruce klouzat a jak moc bude jeho nahrávky měnit vítr (vzdušné víry v koncových zónách stadionu New York Giants byly pověstné v celé NFL).

Podobně jako v dalších hendikepových sportech se i v americkém fotbalu očekávaný rozdíl mezi týmy odvozuje od pravděpodobnosti favorita. Například 35procentní outsider z New Orleans má momentálně v hendikepu na Super Bowl k dobru čtyři a půl bodu.

V hendikepování, stejně jako v totals, je ale potřeba vzít v potaz specifické bodování hry (šest bodů za touchdown, jeden, respektive dva za následný kop/akci, tři body za kop ze hry a dva za safety), které zapříčiňuje, že některé "odstupy" jsou pravděpodobnější než jiné. Tak například tříbodovým rozdílem skončila celá šestina utkání historie NFL, druhý nejčastější odstup je sedmibodový.

Slušné kurzy

Pokud patříte mezi sázkaře, kterým nevadí na výhru čekat, NFL obvykle nabízí velmi zajímavé kurzy na celkového vítěze.

Pokud patříte mezi sázkaře, kterým nevadí na výhru čekat, NFL obvykle nabízí velmi zajímavé kurzy na celkového vítěze. Díky relativně velké vyrovnanosti v posledních letech vyhrávaly týmy, s nimiž se příliš nepočítalo a které těm, kdo jim věřili, přinášeli velmi zajímavé zhodnocení.

Například na přelomu tisíciletí vyhráli Super Bowl St. Louis Rams, na jejichž vítězství byl před sezonou kurz 150, o rok později uspěli Baltimore Ravens v kursu 80 a sérii překvapení Patriots z New England, kteří v roce 2002 zhodnotili tikety s kurzem 50.

Získají letošní titul Colts (předsezónní kurz 17) nebo Saints (25)? Kdo je vaším favoritem?

Autor:

Nejčtenější

Další z rubriky

Kdo získá fotbalový titul? U sázkařů i bookmakerů vítězí Sparta

Fotbalisté Sparty během přípravného utkání se Žilinou.

Přestože první ligu vedou po podzimu fotbalisté Plzně, favoritem na zisk titulu je druhá Sparta,...

Favority jsou obhájci Rusové. Sázkaři však bezmezně věří českému týmu

Jakub Krejčík a Michal Jordán se radují z gólu.

VIDEO Pohár pro mistry světa si z Prahy odvezou hokejisté Ruska, věří bookmakeři největších sázkových...

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Najdete na iDNES.cz