Sázky na volby: favoritem je ČSSD, Okamurův Úsvit se zlobí na Fortunu

Tomio Okamura a příznivci jeho hnutí Úsvit přímé demokracie si stěžují na jednání sázkové kanceláře Fortuna. | foto: Luděk Ovesný

2 2013
Předčasné volby do poslanecké sněmovny už se blíží. Spolu s kampaní vrcholí také zájem českých sázkařů o tipování, které politické strany či hnutí ve volbách uspějí. Favoritem bookmakerů je ČSSD. Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury se zlobí na sázkovou kancelář Fortuna.

Minulý týden zveřejnil senátor Tomio Okamura na své facebookové stránce stížnost sázkaře, který si vsadil 800 korun ještě v kurzu 100:1 na to, že se uskupení s názvem Úsvit přímé demokracie, jehož je Okamura lídrem, dostane do sněmovny.

Fortuna mu však vklad vrátila kvůli tomu, že nebyly splněny podmínky sázky - Úsvit totiž nekandiduje samostatně. "Že by se lekli našeho kurzu a nechtějí lidem vyplácet vysoké výhry?" ptá se Okamura fanoušků, kteří ho v diskuzi okamžitě podpořili a jeden "poškozený" sázkař napsal i redakci iDNES.cz.

Tiskový mluvčí sázkové společnosti Petr Šrain se útokům příznivců Úsvitu brání. "Sázku jsme do nabídky zařadili už 8. srpna, tedy s výrazným předstihem, než bylo známé přesné složení kandidátek jednotlivých stran a proto byla vytvořena podmínka, která zní: Strana se musí dostat do PS jako samostatný subjekt, pokud vytvoří společnou kandidátku s jinou stranou, sázky se vracejí."

Proč se mění kurzy?

Kurzy na politické strany před volbami klesají a stoupají. Na změny mají vliv různé faktory.

Bookmakeři se řídí podle předvolebních průzkumů, intenzitou kapmaně, osobnostmi na kandidátkách a samozřejmě také podle počtu sázek na jednotlivé strany.

Ve Fortuně proto od léta výrazně klesl kurz nejen na Okamurův Úsvit, ale také na Českou pirátskou stranu či na DSSS. Hodně se naopak zvýšil kurz na Paroubkovu stranu NS-LEV21. Do původní nabídky přibyla Strana svobodných občanů.

Podle Šraina to bylo porušeno ve chvíli, kdy Věci veřejné a Moravané oficiálně vyhlásili, že nekandidují samostatně, ale budou spolupracovat právě s Okamurovým Úsvitem. Stejně Fortuna postupovala v případě sázek na Suverennitu Jany Bobošíkové (nyní hlavní postava hnutí Hlavu vzhůru), VV či stranu LIDEM.

Dřívější sázky na ANO podnikatele Andreje Babiše, který se spojil se Severočechy.cz se vracejí od pondělí. 

Fortuna si každopádně stojí za tím, že její jednání je férové. Podobné sázky by také mohly propadat, navíc peníze dostávají zpátky i lidé, kteří si vsadili na to, že se Okamura do poslanecké sněmovny nedostane. A třeba si někteří sázkaři po volbách oddechnou, že jim byla sázka vrácena, když by Úsvit neuspěl. Ve volebních průzkumech se hnutí pohybuje na pětiprocentní hranici potřebné pro vstup do sněmovny.

Na Okamuru a spol. si nyní lze u Fortuny vsadit v kurzu 2,7:1. Kurz 1,35:1 je vypsán na to, že se Úsvit přímé demokracie do sněmovny neprobojuje. Po uzavření kandidátek už se žádné tikety vracet nebudou. O stažení z nabídky ve Fortuně ani neuvažovali. "Proč bychom nedali sázkařům příležitost vsadit si na menší strany?" diví se Šrain.

Zájem lidí zatím není tak velký, premiérem může být i Hašek

Celkem ve Fortuně zatím přijali sázky ve výši 4,5 milionů korun a zájem sázkařů očekává ještě vyšší než u voleb v roce 2010. Konkurenční Tipsport eviduje sázky za tři miliony s tím, že nejvyšší sázka k volbám byla ve výši 100 tisíc korun.

"Zájem o sázky ale zatím není takový. Řekl bych, že to přesně koresponduje se stavem ve společnosti. Voliči rovněž svým způsobem vyčkávají. Atmosféra není zdaleka tak vyhrocená, jako byla před prezidentskými volbami. To vše se pochopitelně na sázkách projevuje. Ale s blížícím se termínem se to může a jistě bude ještě měnit," tvrdí Jiří Hadrava z Tipsportu.

ČSSD je jasným favoritem sázkařů, na výhru sociální demokracie se vlastně ani nevyplatí sázet. Tipsport nabízí také oblíbené duely stran. Většina lidí tipuje, že komunisté porazí TOP 09 a navzdory bookmakerům, že ODS bude lepší než ANO. Podle sázkařů Tipsportu také nepřekročí Okamurův Úsvit pět procent.

I když příštím premiérem bude podle bookmakerů sázkové kanceláře Bohuslav Sobotka (ČSSD), sázky na jeho stranického kolegu Michala Haška jsou vyrovnané.

Další z rubriky

Sázkařské aféry ve sportu nejsou novinkou. Týkala se i Hadamczika

Reprezentační kouč Alois Hadamczik po prohraném utkání s USA. (19. února 2014)

Zní trochu podivně, když se někdo k současné kauze údajného pokusu o ovlivnění zápasu v juniorském...

Zakázat sázky na juniory? Snažíme se o pestrou nabídku, hájí se firmy

TAK CO VYBERU? Sázkař si vybírá kurzy.

Lidé volají: „Zakažte sázky na sport, který dělají amatéři!“ Aktuální kauza v hokejové extralize...

Vzpoura sázkařů, hlásí bookmakeři. Češi ženou Berdycha do finále

Tomáš Berdych po vítězném míčku.

VIDEO Dosud se do finále grandslamového turnaje dostal jen jednou, čeští sázkaři však věří, že se to...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz