Veslaře čeká boj o medaile i o Peking

Praha - Rekordní počet českých posádek čeká od neděle boj na mistrovství světa ve veslování v Oberschleissneimu u Mnichova. Celkem pětadvacet reprezentantů v deseti posádkách se se svými soupeři utká nejen o medaile, ale většinou i o postup na olympijské hry v Pekingu.

Nebudou mezi nimi chybět ani medailoví aspiranti skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková a párová čtyřka David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek.

"Do Mnichova vysíláme nejpočetnější výpravu v samostatné české historii a jednu z nejpočetnějších vůbec. Žádná z posádek se však nejede jen zúčastnit nebo za odměnu. Každá z nich má šanci bojovat o dobré umístění a všech devět, které se představí v olympijských kategoriích, i o postup do Pekingu," řekl předseda Českého veslařského svazu (ČVS) Jiří Kejval na dnešní tiskové konferenci.

Přáním veslařů je, aby si účast v Pekingu zajistilo alespoň sedm posádek a vylepšili zatím vesměs tristní bilanci českých sportovců v kvalifikacích.

"Neradi bychom dopadli jako naši kolegové z rychlostní kanoistiky, kteří na nedávném mistrovství světa nevybojovali ani jedno místo," uvedl Kejval.

Podobná situace veslařům podle výsledků v letošní sezoně nehrozí. Prakticky všichni nominovaní se na Světových pohárech pohybovali v A a B finále, což by jim většinou postup zajišťovalo.

Knapková je po nemoci a na medaili z MS nemyslí

P r a h a (ČTK) - Skifařka Miroslava Knapková odjížděla v minulých letech na mistrovství světa ve veslování vždy s cílem získat medaili, letos je ale situace jiná. Šestadvacetiletou vicemistryni světa z předchozích dvou šampionátů trápily v uplynulých týdnech zdravotní problémy, které jí značně zkomplikovaly závěrečnou přípravu.

V Oberschleissneimu u Mnichova,
kde se šampionát od neděle koná, se tak chce především kvalifikovat na
olympiádu v Pekingu. "Momentálně jsem po druhých antibiotikách, takže jsem nemohla trénovat na sto procent," řekla dnes Knapková novinářům. P

odle toho byla také nucena upravit své cíle. "V mém podání bude mistrovství světa hlavně o bojovnosti a získání nominace na olympiádu," přiznala.

Zdravotní problémy začaly po návratu z vysokohorského soustředění ve
Švýcarsku zhruba před dvěma měsíci. "Z hor, ve kterých bylo ve třech tisících metrech osm stupňů, jsme se vrátili sem, kde bylo osmatřicet. Přechod asi zavinil to snížení imunity," mínila členka pražské Slavie, jež onemocněla nejprve angínou a poté zánětem močového měchýře. "Sice jsem trénovala napůl s antibiotiky, ale nebylo to moc ideální," přiznala.

Už se cítí celkem v pořádku, ale formu, jakou by si před vrcholem sezony
představovala, prý rozhodně nemá. "Stoprocentně ve formě nejsem, ale je to každý den lepší. Trenér konzultoval závěrečnou přípravu s biochemikem
Emilem Bolkem a dohodli jsme se, že do Mnichova přijedeme až v pátek večer.
Do té doby budu tady trénovat třífázově," uvedla Knapková, která v letošní sezoně startovala na dvou závodech Světového poháru a vždy skončila druhá za běloruskou suverénkou Jekatěrinou Karstenovou-Chodotovičovou.

Před začátkem sezony hovořila Knapková o tom, že by se své velké soupeřce chtěla letos přiblížit a na MS ji třeba poprvé porazit. Teď na něco
podobného nemyslí. "Nedokážu odhadnout, jak na tom jsem. Ztratila jsem sílu, ale získala jsem cit pro vodu. Technicky se mi jede lépe, jen nevím,
jak dlouho to vydržím," řekla.

Její trenér Tomáš Kacovský stanovil před MS jako hlavní cíl postup na OH,
tedy umístění do devátého místa. Knapková myslí o trochu výše. "Osobně bych si přála být ve finále. Díky tomu, že je mistrovství zároveň kvalifikace na
olympiádu, tak se na něj lidi připravují více než na jiné šampionáty. Bude
to daleko těžší," míní Knapková, která kvůli zdravotním problémům ztratila
tělesnou váhu.

O kolik zhubla, ale neví. "Radši se na váhu nekoukám," prohlásila.

Tréninkový handicap ji přinutil i pozměnit taktiku na závod. Na nástupy či
mohutný finiš pomýšlet nemůže. "Už nad tím přemýšlíme. Musím jet rovnoměrně. Nemám na to, abych jela v maximální intenzitě, kvalitní tempo po celou dobu," uvedla Knapková, které mnichovský olympijský kanál sedí.

"Osobně se mi tam vesluje strašně dobře. Vyhovuje mi voda, prostředí, prostě všechno," řekla závodnice, která má i přes komplikace v přípravě dobrou náladu. "Když jsem dostala druhá antibiotika, tak jsem to obrečela.
Teď ale nemá cenu, abych byla zničená. To bych tam ani nemusela jezdit," dodala Knapková.

Veslařský svaz je však připraven i na variantu, že se některým posádkám postoupit nepodaří. "Budeme se nadále usilovně připravovat i na dodatečnou kvalifikaci, která se uskuteční příští rok v červnu v Lucernu. Až pak se bude počítat a hodnotit," řekl reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška, který však věří, že tam už se moc českých posádek nepředstaví.

"V sezoně se nám zatím daří, tak snad to bude pokračovat i v Mnichově."

Medaile až v druhé řadě

Vzhledem k tomu, že MS je hlavní olympijskou kvalifikací, jsou medailové debaty tentokrát trochu druhořadé. Hlavním cílem pro všechny je postup na
olympiádu.

"Přesto bychom tři medaile rádi získali. Ondra Synek i Mirka Knapková by rádi navázali na své loňské úspěchy, párová čtyřka by se po letech na stupně vítězů zase ráda vrátila," uvedl Panuška.

S velkým očekáváním nastoupí na start Synek, jenž letos celkově vyhrál Světový pohár a ani v jednom závodě nechyběl na stupních vítězů.

"Nervozita už se na mně lehce projevuje, alespoň to říkají lidé kolem mě. Snad to ale zvládnu," uvedl Synek, jenž se už jednou na MS jako vítěz SP představil.

Před dvěma lety si z japonského Gifu přivezl bronz, který loni obhájil. Se třetím místem by byl spokojen i letos, i když by si rád polepšil. "Byla by to medaile a ta se počítá. Nerad bych ale, aby se o mně začalo říkat, že jsem stále třetí," pousmál se Synek.

Zdravotní komplikace poznamenaly závěrečnou přípravu Knapkové, která tak podle trenéra Tomáše Kacovského myslí hlavně na postup na olympiádu.

"Mirka měla problémy skoro dva měsíce, proto výše nemyslíme," vysvětlil Kacovský. Skifařka chce postoupit alespoň do A-finále. "Stále ještě beru antibiotika, takže se nemůžu připravovat naplno. Hlavně na síle je to znát. Budeme proto muset pozměnit taktiku a snažit se jet rovnoměrně," řekla Knapková.  Jako jediná necestuje do Mnichova dnes, ale až v pátek.

Stoprocentně fit nebyl v posledních dnech ani veslovod párové čtyřky Jirka. Trenér Sergej Kruťjakov však věří, že jeho posádka bude i přesto bojovat o medaile.

"Udělali jsme všechno možné, aby se dal dohromady. Až na závodech se ale uvidí, jestli se to podařilo," řekl Kruťjakov, jehož svěřenci se do Německa vydali jako první dnes ráno.

Na kanále, kde se konaly olympijské hry v roce 1972, chtějí hned začít trénovat.

Odměny za umístění mají veslaři vypsány stejné jako v předešlých letech. Za zlatou medaili dostane každý člen posádky 200.000 korun plus 3000 korun za každou předjetou posádku.

"Kdyby například vyhrála párová čtyřka, vyplatili bychom jí více než milion korun," uvedl místopředseda ČVS Dušan Macháček.

Za stříbro dostanou veslaři 100.000, za bronz 60.000 plus v obou případech 2000 korun za každého předjetého soupeře.

Do Pekingu se ve všech mužských olympijských kategoriích kvalifikuje jedenáct posádek, mezi ženami sedm až devět.

Česká nominace

Muži:
Ondřej Synek (skif)
Václav Chalupa, Milan Doleček (dvojskif)
Ondřej Vetešník, Jan Vetešník (dvojskif lehkých vah)
Jan Schindler, Jakub Makovička (dvojka bez kormidelníka)
Tomáš Patera, Jakub Friedberger, kormidelník Radek Telenský (dvojka s kormidelníkem - neolympijská kategorie)
David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek (párová čtyřka)
Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth (čtyřka bez korm.)
Miroslav Vraštil, Jiří Kopač, Ondřej Straka, Vlastimil Čabla (čtyřka bez kormidelníka lehkých vah).

Ženy:
Miroslava Knapková (skif)
Jitka Antošová, Gabriela Vařeková (dvojskif)


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž