Vabroušek překonal křeče a běžel jako vítr

Florianapolis - Skvělým výkonem ve druhé polovině závodu získal Petr Vabroušek páté místo v závodě světové série Ironman v brazilském letovisku Florianapolis. Nejlépe dotovaný závod slavného seriálu dlouhých závodů, která tradičně vrcholí na Havaji, se konal za třicetistupňového vedra a téměř devadesáti procentní vlhkosti. Startovalo pět set padesát závodníků z pětadvaceti zemí. Mimořádná dotace závodu přilákala silnou konkurenci mezi profesionály a pořadatelé pozvali hodně profesionálů na své náklady.

Plavalo se v neoprénech v moři, kolo probíhalo na převážně rovinatých tratích s několika náročnými stoupáními v každém ze dvou okruhů a běh byl také převážně rovinatý s několika "stěnami", které většina závodníků zdolávala chůzí.

"V plavání se mi nepovedlo," přiznává Vabroušek, kterému uplavala hlavní skupina. "Trápili mě křeče a skončil jsem s osmiminutovou ztrátou na vedoucího Rukoševa až dvaatřicátý mezi profesionály. Křeče ustoupily až na 20. km kola a to už jsem ztrácel přes 18 minut. Druhý cyklistický okruh jsem však zajel ze všech nejrychleji a posunul se na průběžné sedmé  místo," popisuje závod triatlonista brněnského Kepák týmu.

Do závěrečného maratonu vybíhal Vabroušek necelé dvě minuty před nejlepším běžcem mezi ironmany, Maďarem Kropkem. "Doběhl mě na třiadvacátém kilometru," vzpomíná na chvíle kdy závod vrcholil. "Běželi jsme spolu až do pětatřicátého kilometru, kdy se mi ho v kopcovitém úseku podařilo setřást," komentuje závod triatlonista, který absolvoval svůj nejrychlejší běh. Po velké ztrátě z plavání a první polovině kola to však stačilo jen na páté místo. "Škoda špatného plavání a křečí při něm. Ale s druhou částí závodu jsem moc spojen," dodal.

Zvítězil překvapivě Argentinec Sturla (vloni 7. v Austrálii)  před německým mistrem v dlouhém triatlonu z loňského roku Al Sultanem a vítězem předešlých tří ročníků Glahem (loni 11. na Havaji) čtvrtý byl Rus s americkým občanstvím Rukošev (loni 2. na Ironammu Florida) a šestý skončil Maďar Kropko (loni 7. na Havaji), sedmý Widman (vloni 4. v Rothu), osmý Feierabend (loni 2. v Brazílii), devatý byl v cíli nejlepší brazilec Ribeiro a desátý Colting ze Švédska (loni 4. ve Fredericii - dějišti letošního mistrovství světa). Objevily se také nové pokusy olympioniků o průnik na dlouhé tratě (Oscar Galindez skončil 12. a Macedo 13).

V ženách zvítězila Američanka Ingrahamová před místní hvězdou a obhájkyní titulu Kellerovou a Lee Marshallovou z Nového Zélandu.

Muži (3,8 plavání, 180 km kolo, 42 km běh): 1. Sturla (Arg.) 8:11:10; 2. Al Sultan (Něm.) 8:21:11; 3. Glah (USA) 8:23:00; 4. Rukošev (USA) 8:25:13; 5. Vabrousek (ČR) 8:26:02; 6. Kropko (Maď. 8:28:03; 7. Widmann(Něm.) 8:34:38; 8. Feierabend (Něm.) 8:38:57; 9. Ribeiro (Braz.) 8:39:59; 10. Colting (Švýc.) 8:41:36.

Ženy  (3,8 plavání, 180 km kolo, 42 km běh): 1. Ingrahamová (USA) 9:10:02, 2. Kellerová (Braz.) 9:14:12, 3. Drakeová (USA) 9:33:11, 4. Marshallová (N. Zél.), 9:49:15; 5. Jorrisová (USA) 9:52:01; 6. Cheneyová (Austr.) 9:53:40; 7. Mayerová (Něm.) 9:56:14; 8. Aveneuová (Arg.) 9:56:10; 9. Cooteová (Austr.)  9:59:22; 10. Calcagnoová (Arg.) 10:11:13.