Svorada vzdal, zvítězil Faltus

L u h a č o v i c e - Mistrem České republiky v silničním závodu jednotlivců se v Luhačovicích stal cyklista Richard Faltus z profesionální stáje Wüstenrot-ZVVZ. Na nejdelší trati v historii domácích šampionátů, dlouhé 264,8 kilometru, dosáhl času 7:21:24 hodiny a předstihl o dvě minuty a čtyři sekundy Miroslava Kejvala z PSK Unit Expert. Bronzová medaile patří dalšímu z jezdců stáje Wüstenrot-ZVVZ Miloši Pejchovi, který dojel do cíle ještě o dvě sekundy později.
Ve společném šampionátu českých a slovenských cyklistů vybojoval zlato v mistrovství SR Robert Nagy z Dukly Trenčín, cílem projel na celkově sedmé pozici.

Strašák v podobě délky trati umocnil navíc déšť, který 88 jezdců, z nichž bylo 25 ze Slovenska, provázel do dvou třetin závodu a navíc ještě v závěru. Prvním hrdinou šampionátu se stal cyklokrosař Radek Tichý z ETA Hlinsko, který se hned v prvním ze
čtrnácti okruhů pustil do sóla a vydržel v něm 110 kilometrů. Jeho největší náskok byl přes osm minut, ale poté, co jej ostatní dostihli, vzdal. V dalších kilometrech jej následovala většina startujících a do cíle jen 29 cyklistů.

V sedmém okruhu nastoupili Svorada s Tesařem, za nimi vyrazil Kalenda, Bílek, Faltus a Trkal. V dalším kole je dostihli další jezdci, ovšem největší favorit Svorada vzdal. "Ne kvůli trati, ale vzhledem k tomu, že se jen taktizovalo a nezávodilo," řekl
rozzlobený předloňský mistr.

O kolo později jej následoval nejen Padrnos, ale i Konečný, Andrle, Sosenka či Kadlec (Mobilveta Rossin), kteří v té době měli na vedoucí skupinu ztrátu přes osm minut. Právě taktika byla rozhodující v následujících kilometrech. Byl to boj dvou nejlepších českých stájí Wüstenrot-ZVVZ a PSK Unit Expert. Velmi dobře jezdil Tesař, ale nezachytil rozhodující únik. Nejdříve v desátém kole odjela pětice M. Kejval, Kalenda, Pejcha, Faltus a Riška. Za necelý okruh je pronásledovatelé dostihli, ale na rovince odjela skupina podruhé, tentokrát však již bez Rišky.

Uprchlíci rychle získali náskok a pronásledovatelé rezignovali. Čtveřice spolu vydržela až do posledního stoupání. Kejval s Kalendou udávali tempo, dvojice Pejcha, Faltus se jen vezla. Kejvalův nástup ostatní zachytili, Faltusův již nikoliv. Ten přijel na vrchol s malým náskokem několika desítek metrů, ale ve sjezdu si odvážnou jízdou vytvořil více než minutový náskok, který v závěru ještě zvýšil, a vybojoval ve svých 23 letech první vítězství, když předtím se radoval jen jako mladší dorostenec.

"Nejelo se mi příliš dobře, ale předvedli jsme skvělou týmovou práci. Do závodu jsme šli s jasným odhodláním zvítězit a vyšlo to. Když jsme byli vpředu s Pejchou, dal nám manažer Ženíšek důvěru a jsem rád, že jsme nezklamali. Věděli jsme, že velmi dobrý spurt má Tesař. Měli jsme z něj strach, ale když zůstal vzadu i on, tak to bylo lepší. Již tři kola před koncem jsem se rozhodl, že nastoupím sto metrů před vrcholem a doufal,
že rozhodující náskok získám ve sjezdu, ale musím přiznat, že mi přálo i štěstí," svěřil šťastný Faltus.

(1. Faltus (Wüstenrot-ZVVZ) 7:21:24, 2. M. Kejval (PSK Unit Expert) -2:04, 3. Pejcha (Wüstenrot-ZVVZ) -2:06, 4. Kalenda - 2:10, 5. Tesař (oba PSK Unit Expert), 6. Bílek (Wüstenrot-ZVVZ) oba -7:49, 7. Nagy (SR/Dukla Trenčín), 8. Broniš (SR/CK
Podbrezová), 9. Slobodník (SR/Wüstenrot-ZVVZ) všichni -9:00, 10. Trkal (Bosch) -11:21.