Martina Sáblíková (uprostřed) ovládla Světový pohár na dlouhých tratích. Druhá...

Martina Sáblíková (uprostřed) ovládla Světový pohár na dlouhých tratích. Druhá byla Isabelle Weidemannová, třetí Ivanie Blondinová. | foto: AP

Sáblíková posunula svůj rekord. Potřinácté kraluje Světovému poháru

• 17
Heerenveen (Od našeho zpravodaje) - Poslední a zároveň pro hlavu nejtěžší závod čekal v sobotu v nizozemském Heerenveenu Martinu Sáblíkovou. Do finále Světového poháru na dlouhých tratích šla s 33 body k dobru před Kanaďankou Ivanie Blondinovou, dalších pět měla k dobru na Isabelle Weidemannovou. Stačilo udělat poslední krok. A ten česká rychlobruslařka v hale Thialf zvládla. Díky čtvrtému místu na tříkilometrové trati vyhrála Světový pohár o čtyři body.

Tři první místa, jedno druhé a dvě čtvrtá.

Bilance Martiny Sáblíkové v této sezoně na tříkilometrové trati před závěrečným startem na finále v nizozemském Heerenveenu.

Velmi optimistická bilance vzhledem k tomu, že Sáblíková měla 33 bodů k dobru na Ivanie Blondinovou a stačilo, aby dojela třetí a mohla by slavit třináctý titul královny Světového poháru na dlouhých tratích.

„Snažím se body moc nepočítat. Nizozemky jsou tady doma. I ty, které minulý týden na mistrovství světa nestartovaly, takže vyhrát bude moct kdokoliv. A pak bude záležet na rozdílu mezi mnou, Ivanie (Blondinovou) a Isabelle (Weidemannovou, která ztrácela další 5 bodů). Bude hodně záležet na tom, jak se to zamíchá,“ vysvětlovala 32letá Češka před startem.

Martina Sáblíková po závodu na tříkilometrové trati v nizozemském Heerenveenu.

Opravdu záleželo.

Česká šampionka sice porazila Blondinovou, ale před poslední rozjížďkou byla třetí. A v poslední rozjížďce jela Weidemannová.

Stačilo, aby Kanaďanka vyhrála a aby vedle ní jedoucí Ruska Lalenková byla rychlejší než Sáblíková. Pak by Češka Světový pohár nevyhrála.

A ono opravdu, Weidemannová jela fantasticky, v cíli byla o 27 rychlejší než dosud vedoucí Antoinette de Jongová.

Lalenková ale na nejlepší nestačila. Sáblíková tak díky čtvrtému místu udržela vedení ve Světovém poháru o pouhé čtyři body!

Stala se potřinácté královnou tohoto seriálu na dlouhých tratích a posunula tak svůj vlastní rekord.

Drama na závěr

Už v prvním páru se představila první Češka.

Nikola Zdráhalová svedla souboj s domácí Carlijn Achtereekteovou. Od prvního kola 23letá Češka na zkušenou Nizozemku ztrácela.

Sekundu, dvě, tři, čtyři…

Nebylo se co divit, vždyť Achtereekteová má o 9 sekund lepší osobní rekord na této trati.

Tři kilometry tak Nizozemka zvládla za 4:02,202 a zapsala nejrychlejší čas dne. Zdráhalová na ni nakonec ztratila osm sekund …

Potřinácté královnou? Myslela jsem si, že prvenství je fuč, smála se Sáblíková

Ve druhé rozjížďce svedly zprvu vyrovnaný souboj Esmee Visserová s Claudií Pechsteinovou. Obě ale zůstaly daleko vzdáleny času Achtereekteové.

Blízko k překonání Nizozemky byla Běloruska Maryna Zuevová, jenže poslední dvě kola se jí nepovedla, a i ona na Achtereekteovou ztratila.

To už se na vnitřní dráze pomalu rozjížděla Martina Sáblíková. A nerozjížděla se zrovna šťastně, když v jednu chvíli na rovině lehce upadla.

Jen zakroutila hlavou a pokračovala.

Na startu už stála její hlavní soupeřka – Ivanie Blondinová spolu s Antoinette de Jongovou. A obě jely fantasticky.

Od úvodního kola jely rychleji než Achtereekteová. De Jongová byla dokonce v polovině závodu o 3 vteřiny rychlejší, Blondinová o vteřinu a půl.

A zatímco De Jongová svůj náskok udržela a stanovila nový nejrychlejší čas 4:00,035, Blondinová nestačila ani na Achereekteovou a byla průběžně třetí.

Na startu už v tu chvíli v pátém páru stála Martina Sáblíková spolu s Rukou Natálii Voroninovou. Ženou, která Češce před měsícem v Salt Lake City sebrala světový rekord na pětikilometrové trati.

„Ale je mi jo vlastně jedno, s kým pojedu. Stejně jsem vždycky nespokojená,“ tvrdila česká rychlobruslařka před závodem.

Sáblíková s Voroninovou svedla velmi vyrovnaný souboj, byť na čas De Jongové ani jedna nestačila. Už v polovině závodu obě ztrácely kole dvou vteřin a podobný rozestup udržely až do cíle.

Voroninová jím projela se ztrátou 1,30 sekundy na De Jongovou, Sáblíková se ztrátou 2,09. Ale hlavně, byla třetí před Blondinovou!

V tu chvíli už pouze stačilo, aby na čas Sáblíkové nestačila Ruska Lalenková, nehledě na výsledek Weidemannová. A Ruska nestačila.

Sáblíková tak potřinácté z posledních čtrnácti let ovládla Světový pohár na dlouhých tratích.

Finále SP v rychlobruslení v Heerenveenu

(Nizozemsko)

MUŽI:
500 m: 1. Šinhama (Jap.) 34,317, 2. Dubreuil (Kan.) 34,416, 3. Kim Čun-ho (Kor.) 34,418.
Průběžné pořadí SP (po 7 z 8 závodů): 1. Šinhama 363, 2. Muštakov (Rus.) 347, 3. Kim Čun-ho 332.

1000 m: 1. Krol (Niz.) 1:07,858, 2. Dubreuil 1:08,118, 3. Verbij (Niz.) 1:08,132.
Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Krol 294, 2. Verbij 272, 3. Dubreuil 251.

5000 m: 1. Roest (Niz.) 6:11,152, 2. Fish 6:12,830, 3. Bloemen (oba Kan.) 6:13,721.
Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Roest 360, 2. Semerikov (Rus.) 323, 3. Fish 306.

ŽENY:

500 m: 1. Herzogová (Rak.) 37,319, 2. Fatkulinová (Rus.) 37,340, 3. Kodairaová (Jap.) 37,392.
Průběžné pořadí SP (po 7 z 8 závodů): 1. Kodairaová 420, 2. Fatkulinová 388, 3. Golikovová (Rus.) 384, ...29. Zdráhalová (ČR) 76.

3000 m: 1. Weidemannová (Kan.) 3:59,759, 2. De Jongová (Niz.) 4:00,035, 3. Voroninová (Rus.) 4:01,339, 4. Sáblíková 4:02,134, ...12. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,535.
Konečné pořadí SP (po 6 závodech): 1. Sáblíková 357, 2. Weidemannová 353, 3. Blondinová (Kan.) 314, ...12. Zdráhalová 202.

1000 m: 1. Leerdamová (Niz.) 1:13,699, 2. Boweová (USA) 1:13,981, 3. M. Takagiová (Jap.) 1:13,992.
Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Boweová 326, 2. Kodairaová 256, 3. Fatkulinová 242, ...27. Zdráhalová 65.